Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sytuacja jest niewesoła. Problem z dostępnością pielęgniarek nie omija także Krzanowic

Na jednej z ostatnich sesji rady miejskiej dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krzanowicach mówił, że trudna sytuacja z dostępnością pielęgniarek na rynku pracy nie omija również zakładu, którym kieruje. - Sytuacja jest niewesoła - stwierdził Marek Mruszczyk.

Sytuacja jest niewesoła. Problem z dostępnością pielęgniarek nie omija także Krzanowic
Marek Mruszczyk, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krzanowicach (fot. arch. Nowiny.pl)

Sektor opieki zdrowotnej cierpi na wyraźny niedobór kadr medycznych. Polska jest jednym z krajów UE, który ma najniższe wskaźniki lekarzy i pielęgniarek przypadających na 1 tysiąc mieszkańców – wynika z raportu Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego zrealizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Ale chociaż deficyt kadr medycznych jest wysoki, to - jak wskazują eksperci - stan zatrudnienia na poziomie placówek jest stabilny.

Najtrudniej z lekarzami i pielęgniarkami

Z raportu wynika, że niewiele placówek poszukuje pracowników, a te, które to robią, mają istotne trudności z ich znalezieniem (w skali ubiegłego roku 16% placówek szukało pracowników, z czego 80% miało z tym problem). Zdecydowanie najtrudniej jest pozyskać lekarzy i pielęgniarki, znacznie mniej problemów sprawia zatrudnienie innej kadry medycznej: fizjoterapeutów, położnych, ratowników medycznych.

- Lekarze i pielęgniarki są obecnie najbardziej poszukiwanymi pracownikami w sektorze (te zawody wymieniła około 1/3 pracodawców, a następnego w kolejności fizjoterapeutę – około 1/10). Wszystko wskazuje na to, że tak też pozostanie w przyszłości. Ci pracodawcy, którzy przewidują wzrost zapotrzebowania na pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat, a także ci, którzy rozważają zatrudnienie pracowników w ciągu kolejnych 12 miesięcy, najczęściej czynią to w odniesieniu do lekarzy i pielęgniarek - podano. Dane sugerują więc, że kryzys kadrowy można rozumieć w dwojaki sposób: popytowy jak i podażowy, ale to wiąże się z innym problemem, o którym wspomniano w dokumencie.

- Eksperci, wskazując przyczyny kryzysu kadrowego, mówili o zbyt niskich limitach kształcenia na studiach medycznych oraz o odpływie pracowników, zwłaszcza za granicę lub też poza sektor zdrowotny. Jednak podkreślali także, że placówki nie mają pieniędzy na zatrudnienie większej liczby pracowników, co jest związane z wyceną świadczeń i poziomem ich kontraktowania przez NFZ - czytamy w raporcie.

Opiekunowie zamiast pielęgniarek

Eksperci stwierdzili, że jednym z możliwych rodzajów odpowiedzi na braki kadrowe jest przekazanie uprawnień do wykonywania części prostszych zadań, dotychczas przypisanych lekarzom oraz pielęgniarkom, innym zawodom medycznym. I do takiego też rozwiązania nawiązał dyrektor Marek Mruszczyk.

W przypadku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krzanowicach chodzi o problem z dostępnością pielęgniarek i opiekunów. Jak wylicza dyrektor, w 2021 roku z pracy w zakładzie odeszły trzy pielęgniarki, a w ich miejsce została przyjęta jedna opiekunka i pielęgniarka na pół etatu. M. Mruszczyk liczy, że teraz, czyli po zakończeniu roku akademickiego, jak i różnego rodzaju szkoleń w zakresie opiekunów medycznych problem z dostępnością chętnych do pracy będzie mniejszy.

- Sytuacja jest niewesoła. Dlatego naszym celem jest na chwilę obecną przekształcenie się ze struktury zatrudnienia pielęgniarek, by zwiększyć liczbę opiekunów medycznych. Wiąże się to z dwoma aspektami. Pierwszy: pielęgniarek nie ma na rynku. Drugi: opiekunowie medyczni zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia będą mieli zwiększony zakres obowiązków, chociażby jeśli chodzi o podawanie leków, które dotychczas było zastrzeżone dla pielęgniarek - powiedział na obradach krzanowickiej rady miejskiej.

A co ze specjalistami z Ukrainy?

Radny Andrzej Woźniak pytał dyrektora, czy ten nie może zatrudnić specjalistów z Ukrainy, którzy osiedlają się w Polsce w związku z trwającą u nich wojną wywołaną przez Putina. Marek Mruszczyk powiedział, że nie ma problemów z zatrudnieniem specjalistów za wschodniej granicy, ale nie ma chętnych, którzy chcieliby pracować w krzanowickim zakładzie. Dyrektor wskazał, że chodzi o pieniądze, bo pielęgniarki czy pielęgniarze więcej mogą zarobić w szpitalach.

Ludzie

Andrzej Woźniak

Radny gminy Krzanowice

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pinta500 (195.254. * .101) 12.08.2022 09:01

Widać, że presja ma sens - to dobrze, ze ogród pokosili. Ciekawe, czy wyprowadzają podopiecznych na ogród ?

~Karak (83.10. * .178) 11.08.2022 22:16

Gdyby radnych cokolwiek interesowało co się w Gminie dzieje to by wiedzieli jak żyje się w Zolu. Tam nikt nie narzeka bo rodziny są zadowolone że ktoś się opiekuje starymi ludźmi a starzy i chorzy głosu nie mają.

~Janina1 (77.255. * .129) 11.08.2022 20:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Byłam tam i widziałam jak wygląda ośrodek. Ogród zaniedbany? Raczej nie. Trawa skoszona ławki czyste, stolik też. Pacjenci sa zadbani, skąd pretensje?

~Deni (10.0. * .16) 10.08.2022 20:00

Nie dlugo także Czekaj zmiany na nowego dyrektora dps w krzanowcach gdy będzie nowy burmistrz

~Dranoel (95.40. * .80) 10.08.2022 18:57

~Pinto500 (195.254. * .101) 10.08.2022 13:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Potwierdzam, ogród piekny ale zaniedbany, nawet jest przygotowany rampa do zjazdu wózków z budynku bezpośrednio na ogród. Dlaczego tych biednych ludzi nie wyprowadza się na zewnątrz? Odpowiadam, bo z tym jest robota, tych ludzi trzeba przygotowac, zawieść na zewnątrz, pilnować. Lepiej podopiecznych pozamykać w budynku.

~Majka1 (83.10. * .183) 09.08.2022 19:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dlaczego młody personel do leżących starych chorych ludzi zwraca się na Ty? Według mnie to brak szacunku!!!

~ErwinM (83.10. * .183) 09.08.2022 17:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Podopieczni nie mają możliwości wyjścia na świeże powietrze chociaż ośrodek ma duży, aczkolwiek zaniedbany ogród. O tym miejscu zapomniała cała Gmina. To jest przykre jak się odwiedza kogoś w tym ZOL-u.