Turystyka
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Barania Góra - ciekawy kierunek na pieszy wypad

Czas na pieszy wypad w Beskid Śląski! Początek jesieni to perfekcyjny czas na wyprawę w góry, w szczególności w te położone na południu województwa śląskiego! Powoli pojawiająca się feeria barw, rykowisko oraz poranne mgły w beskidzkich dolinach to niezapomniane przeżycia jakiś doświadczycie w trakcie jesiennych trekkingów!

Barania Góra - ciekawy kierunek na pieszy wypad
Linią S5 Kolei Śląskich można dotrzeć do Węgierskiej Górki lub Łodygowic, by rozpocząć marsz. fot. Koleje Śląskie

Barania Góra - ciekawy kierunek na pieszy wypad

Do Węgierskiej Górki lub Łodygowic

Tym razem proponujemy Wam trasę, która jest dość wymagająca kondycyjnie, a dodatkowo możecie ją odbyć w dowolnej konfiguracji, rozpoczynając podejściem na grzbiet Baraniej Góry lub Skrzycznego.

Oba warianty łączy linia S5 od Kolei Śląskich, dzięki której dotrzecie nawet z północy województwa w obszar Beskidu Śląskiego, Małego oraz Żywieckiego. Wyruszymy z Łodygowic, pozostawiając Baranią Górę na koniec, a jednocześnie korzystając z noclegu w jednym z najbardziej docenianych górskich schronisk turystycznych w Polsce, czyli Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą.

Wyruszamy z przystanku Łodygowice, skąd początkowo wędrujemy… bez szlaku! Aby dotrzeć do Grodziszka, skąd rozpoczyna się szlak niebieski spacerujemy ulicą Stefana Żeromskiego w kierunku wyraźnie rysującej się na zachodzie sylwetce Skrzycznego.

Szlak niebieski zaprowadzi nas do ściany lasu, gdzie po chwili na wysokości 596 metrów n.p.m. rozpoczniemy wędrówkę szlakiem czerwonym w kierunku szczytu Skrzycznego. Przed nami dość wymagająca, dwu i półgodzinna wędrówka przez las Beskidu Śląskiego. Początkowo trawersujemy zbocza w kierunku Hali Podskrzyczeńskiej, gdzie na przygotowanych dla turystów ławach możemy na moment odpocząć. 

Dalsza wędrówka prowadzi nas na Becyrek, gdzie dołączy do nas szlak zielony. Stąd coraz bardziej stromym podejściem docieramy do sięgającej 1040 metrów n.p.m. Kaskady, a następnie widokowym szlakiem wkraczamy na szczyt grzbietu Skrzycznego. Ostatni fragment trasy prowadzić nas będzie w okolicach kolejki gondolowej, otwierając przed nami wspaniałe panoramy Beskidu Małego oraz Żywieckiego. 

Na Baranią!

Część szlaku pomiędzy Skrzycznem a Baranią Górą to sama przyjemność. Nie czekają na Was duże podejścia, ponieważ szlak ten prowadzi Głównym Grzbietem Beskidu Śląskiego na szerokie przełęcze, a następnie na kolejne szczyty, wśród których wyjątkowa jest Malinowa Skała. Stąd otwiera się piękna panorama Skrzycznego, polecamy Wam również zdjęcia na znajdującej się tam skale (pamiętajcie o ostrożności!). To właśnie tutaj, na Malinowej Skale jeszcze kilkaset lat temu znajdowała się granica Górnego Śląska oraz Małopolski, a wcześniej Cesarstwa Habsburgów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dalsza część szlaku prowadzić będzie szczytami na Baranią Górę i znajdującą się na niej wieżę widokową.

Jeżeli macie szczęście, roztaczać się będzie przed Wami panorama Beskidu Żywieckiego oraz… Tatr! Dodatkowo polecamy wspomniany już nocleg w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Budząc się wcześnie na pewno zobaczycie wspaniałe „morze chmur” jakie rozlewać będzie się w dolinie stanowiącej granice Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Na stację kolejową Węgierska Górka traficie łatwo. Rozpocznijcie spacer czarnym szlakiem z Wierchu Wisełka w kierunku wschodnim, a następnie zmieńcie kolor szlaku na zielony docierając do Fajkówki. Przez Kamesznicę zejdziecie na wysokość 415 metrów n.p.m. do Węgierskiej Górki, gdzie wsiądziecie w pociągi Kolei Śląskich na linii S5!

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~tłoczek (188.137. * .64) 30.09.2022 13:50

Wszyscy z Raciborza w góry! Od nowego rozkładu Koleje Śląskie skracają bieg pociągowi Salmopol w Rybniku i tak kombinują, że w weekendy z Raciborza w góry będzie można dojechać ale... przez Katowice heheh. Jak PiS rządzi to ludziom transport odbiera, likwiduje lub komplikuje... PiS nie kupiło dla Kolei Śląskich ani jednego zespołu taborowego. Taka sytuacja nie miała miejsca jeszcze ani razu od czasu kiedy marszałkowie odpowiadają za koleje wojewódzkie!