Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Szpital w Raciborzu musi zamknąć dwa oddziały. Co z pacjentami z udarem? 

Braki kadrowe, których nie udało się uzupełnić, nie zostawiają dyrekcji wyboru - neurologia i druga interna muszą być na Gamowskiej zlikwidowane. Szef lecznicy wskazuje na sytuację epidemiologiczną i byłą jednoimienność szpitala rejonowego...

Nowy rok szkolny w Wodzisławiu Śl. Mamy najważniejsze informacje 

Już w najbliższy wtorek szkolne korytarze zapełnią się uczniami i zadzwonią pierwsze dzwonki. To znak, że rozpoczyna się nowy rok szkolny. Jak będzie on wyglądał w szkołach i przedszkolach na terenie Wodzisławia Śl.?

Prezydent pisze do wojewody w sprawie finansowania wymazobusów 

"Miasto nie będzie miało możliwości w dalszym ciągu w całości opłacać usługi pobierania materiału biologicznego od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem" pisze prezydent Kieca do wojewody Wieczorka, prosząc o pomoc rzeczową oraz...

Mieczysław Kieca grozi Kacprowi Biernackiemu pozwem za naruszenie dóbr osobistych 

Lider stowarzyszenia Wodzisław 2.0 Kacper Biernacki dostał od prezydenta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy pismo z wezwaniem "do zaniechania naruszenia dóbr osobistych". Poszło treść ulotki informacyjnej stowarzyszenia Wodzisław 2.0,...

Wodzisławski apel zaskoczył wójta Godowa 

Apel Rady Miejskiej w Wodzisławiu w sprawie odtworzenia połączenia kolejowego Wodzisławia z Jastrzębiem-Zdrojem został zauważony w Godowie. I nie spotkał się z entuzjazmem wójta tej gminy.

Pociąg Kraków - Wodzisław - Chałupki? Mieczysław Kieca pisze do PKP 

Prezydent Wodzisławia Śląskiego napisał do Oddziału Małopolskiego Przewozów Regionalnych. Mieczysław Kieca chce, aby w rozkładzie jazdy na 2017 przewidziano wydłużenie relacji pociągu Kraków-Rybnik-Kraków do Wodzisławia Śląskiego lub Chałupek.

Wodzisław Najcieplejszym Miejscem Na Ziemi. Reggae Festiwalu już za tydzień 

Grubson, Mesajah, Tabu, Vavamuffin, Zion Train oraz inni wystąpią podczas Reggae Festiwalu - Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi 2016, już 29 i 30 lipca! Na 13. edycję Reggae Festiwalu zaprasza Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Chrońmy owady - młodzi wodzisławianie urządzili happening na Trzech Wzgórzach 

Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza doczekał się własnych hoteli dla owadów. Z okazji oddania ich do użytku 21 kwietnia odbył się tam happening, podczas którego uczniowie szkół podstawowych przekonywali o potrzebie ochrony owadów zapylających. 

Skończmy z zawiścią - echa Forum biznesowego ForBS 

- Z czego Polacy są znani na świecie? Z zawiści. Wiele razy spotykałem się na świecie z pytaniami, jak wytrzymuję w Polsce. Dlatego apeluję: skończmy z zawiścią, zacznijmy współpracować, to się wszystkim opłaci - ten apel dr Andreasa...

Prezydent Kieca dmuchał w alkomat. Jaki wynik? 

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego poddał się badaniu na alkomacie. W jego kroki poszła również zastępca prezydenta Barbara Chrobok. Czyżby włodarze miasta mieli coś na sumieniu?

Taniej nie znaczy lepiej. Przekonuje się o tym Rybnik i... nalicza kary umowne 

Intendentki w rybnickich przedszkolach wciąż muszą ręcznie wpisywać i rozliczać czas pobytu każdego dziecka w przedszkolu. To czynności, które od lat odbywały się automatycznie w ramach systemu informatycznego. Jednak wraz ze zmianą dostawcy usługi nic nie działa tak jak powinno.

Kuźnia Raciborska wybuduje rurociąg, aby zabezpieczyć mieszkańców w wodę 

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha zapowiada, że Miasto w tym roku rozpocznie budowę transferów wodnych z ujęć rozlokowanych na terenie pożarzyska, gdzie przed 30 laty doszło do największego pożaru w powojennej historii Polski.

Rybnik podniósł opłatę za żłobek o 47,5%. Przez inflację i... pomoc państwa? 

- Naszym zdaniem nie jest to kwota szczególnie wygórowana - twierdzi wiceprezydent Rybnika Wojciech Świerkosz i wskazuje na pomoc państwa skierowaną do rodziców dzieci żłobkowych*.

Czy mieszkańców Rybnika czeka podwyżka opłat za wodę? Obawia się tego radny Łukasz Dwornik 

Trwają analizy, które mają dać odpowiedź na pytanie, jak długo PWiK w Rybniku - pomimo rosnących kosztów - może funkcjonować bez zmiany taryfy. Tymczasem opozycyjny radny dowiedział się, że w ostatnich latach spółka zasiliła budżet miasta, wypłacając kilka milionów złotych dywidendy.

Niezwykłe urządzenia dla seniorów. Dzięki nim mogą się czuć bezpieczniej 

Seniorzy z gminy Godów otrzymali opaski, które monitorują stan zdrowia i pozwalają na natychmiastową reakcję w przypadku jego zagrożenia.

Jodek potasu jednak w szkołach, a nie w przychodniach. Radny Klima przyniósł do urzędu płyn Lugola 

72 000 tabletek zmagazynowane w komendzie powiatowej straży wpierw zaskoczyło, a następnie zmusiło raciborską kryzysówkę do zmiany systemu dystrybucji tabletek jodku potasu. Dostęp do tabletki będzie związany z przynależnością do okręgu wyborczego.

Siostry z Notburgi zbierają na windę. Obecną strach jeździć  

Windę w DPS-ie przy placu Jagiełły zainstalowano po powodzi z 1997 roku. Dziś ten dźwig jest mocno wyeksploatowany i zakonnice przymierzają się do noszenia chorych po schodach. Brakuje im na zakup nowej.

W Mszanie wyrósł grzyb z Australii. "Dawniej ludzie nazywali te szarawe kulki jajami węży lub czarcimi jajami" 

W Mszanie odkryto niezwykły i rzadko spotykany okaz grzyba - okratek australijski, czyli tak zwane „palce diabła”.

Orzepowice czekają na asfaltową drogę, ale prezydent Kuczera nie daje gwarancji. Są inne priorytety 

Wniosek o budowę asfaltowej drogi na Orzepowicach nie doczekał się jednoznacznej odpowiedzi prezydenta Kuczery.

Jak miasto Żory może oszczędzać energię? Będzie mniej dekoracji i iluminacji budynków 

Zgodnie z zaleceniami premiera, samorządy od października mają wprowadzać oszczędności energetyczne. Mieszkańcy Żor mogą je odczuć, chociażby obserwując miejskie budynki, do tej pory ozdobione pięknymi iluminacjami. Teraz mogą one zostać wyłączone. 

Niewiadom doczeka się chodnika na ulicy Racławickiej. Wkrótce ruszy budowa 

Władze Rybnika rozstrzygnęły przetarg na budowę chodnika dla pieszych. Było to drugie takie postępowanie. Pierwsze zostało unieważnione, ponieważ jedyny potencjalny wykonawca nie zmieścił się w planowanym budżecie.

Na terenie gminy Mszana ruszają zebrania wiejskie. Kiedy i gdzie się odbędą? 

Już niedługo na terenie gminy Mszana odbędą się zebrania wiejskie, których głównym tematem będzie podział środków funduszu sołeckiego na 2023 r. - Mieszkańcy będą decydować, na co  przeznaczane zostaną środki - zwracają uwagę gminni urzędnicy.

Rybnik nie zrezygnuje z iluminacji magistratu, ale dekoracji świątecznych może być mniej niż dotychczas 

Pytamy samorządy z naszego regionu, czy zamierzają oszczędzać energię, a jeśli tak, to w jaki sposób? - Rybnik od lat szuka oszczędności w zakresie użytkowania obiektów miejskich oraz oświetlenie ulicznego - twierdzi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

Były wiceburmistrz Pszowa został dyrektorem w Rybniku 

Dawid Topol pokieruje rybnicką jednostką w stanie likwidacji.

Kiedyś szpecąca rudera, dziś piękny budynek. W Radlinie otwarto pierwszy miejski żłobek [ZDJĘCIA]  

W Radlinie otwarto pierwszy w historii miejski żłobek. Na jego potrzeby zaadaptowano familok przy ul. Makuszyńskiego. - Cieszę się, a na swoje 25-lecie miasto podarowało mieszkańcom Serduszko - mówi szefowa nowej placówki na mapie miasta.

Gminy za ogrzewanie płacą krocie. To kara za rozwiązania ekologiczne? 

Samorządy coraz głębiej muszą sięgać do gminnych budżetów po środki na zakup opału. Jak sytuacja wygląda w Pietrowicach Wielkich?

Mini muzeum PKP w Chałupkach. Gmina pokazała, jak chce zagospodarować dworzec kolejowy [ZDJĘCIA] 

Marszałek Jakub Chełstowski w gminie Krzyżanowice. Przyjechał, aby omówić zrealizowane projekty i przedsięwzięcia oraz możliwości finansowania kolejnych inwestycji.

Zobacz więcej