Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Przejście graniczne w Chałupkach może otrzymać tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej. Trwa głosowanie 

Przejście graniczne Chałupki-Bohumin, ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, Okiennik Wielki – najwyższa skała Wyżyny Częstochowskiej oraz dwa miejsca w Katowicach: nowoczesny kompleks biurowy Global Office Park i modernistyczna kamienica przy ulicy PCK 10. Trwa głosowanie na miejsca z największym filmowym potencjałem w regionie.

Zlot asystentów rodziny w Rydułtowach. Ministerstwo zapowiada zmiany [ZDJĘCIA]  

Konferencja naukowa oraz warsztaty szkoleniowe to główne punkty X jubileuszowego ogólnopolskiego zlotu asystentów rodziny, który rozpoczął się w środę. Gościem specjalnym konferencji była Barbara Socha- podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Budują, remontują, termomodernizują. W Godowie wiele prac na ukończeniu 

Wkrótce dobiegnie końca realizacja kilku ważnych dla mieszkańców gminy Godów inwestycji. O jakich przedsięwzięciach mowa?

Zastępca komendanta głównego PSP: drugi raz w Polsce nie dojdzie do takiego pożaru jak 30 lat temu w lasach wokół Kuźni Raciborskiej  

Trzy dekady temu ziemia w lasach wokół Kuźni Raciborskiej była rozpalona w wielu miejscach nawet do 700 stopni Celsjusza. I choć może wydawało się, że teren na zawsze zostanie pogorzeliskiem, to dzięki intensywnej pracy wielu osób las został odbudowany. Mija właśnie 30 lat od największego pożaru w powojennej historii Polski.

100 milionów złotych dla Rybnika, żeby dokończyć drogę Racibórz - Pszczyna  

Szacunkowy koszt budowy 4-kilometrowego odcinka drogi to 250 mln zł. Miasto otrzymało na budowę drogi 165 mln zł z budżetu państwa. Brakującą kwotę wyłoży z budżetu, jako wkład własny inwestycji.

Pszów: Koncepcja na ParkAny ujrzała światło dzienne [WIZUALIZACJE]  

Podczas posiedzenia komisji rozwoju, radni zapoznali się z wizualizacjami oraz planem na zagospodarowanie całego terenu po kopalni Anna, który będzie nosić nazwę ParkAny. Do realizacji śmiałych założeń jeszcze daleka droga, wymagająca pozyskania ogromnych środków zewnętrznych.

Szansa na nowoczesny sprzęt dla rybnickiej kardiologii. Sprawdź projekty dla regionu dopuszczone w śląskim budżecie obywatelskim  

Tegoroczna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego jest już czwartą organizowaną w województwie śląskim. Zakończyła się właśnie weryfikacja prawno-techniczna zadań zgłoszonych przez mieszkańców.

Pat w Rydułtowach. Sąd nakazał wstrzymanie naboru na sekretarza, ale nowy pracuje już od 1 lipca 

Powracamy do sprawy z "wymianą" sekretarza w Urzędzie Miasta Rydułtowy. Przypomnijmy, że w kwietniu po 15 latach pracy dotychczasowy sekretarz miasta Krzysztof Jędrośka otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy. Sprawą zajął się Sąd Pracy w Jastrzębiu-Zdroju, który z początkiem lipca nakazał Rydułtowom wstrzymać nabór na stanowisko...

Marne szanse na rewitalizację linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie 

- Odrzucenie blisko półmiliardowej dotacji byłoby historycznym błędem - komentuje poseł Janusz Kowalski postawę samorządów, które nie chcą dołożyć się do rewitalizacji linii kolejowych z Raciborza do Racławic Śląskich przez Głubczyce. Takie stanowisko deklarują: Województwo Opolskie, Powiat Głubczycki, Powiat Prudnicki, Powiat...

AKTUALIZACJA

Trwa rekrutacja do udziału w 20. Międzynarodowym Szczycie Młodzieży 

"Warsztat przyszłości miasto-wieś-mobilność - Jak chcemy żyć w naszych regionach?" - to temat przewodni tegorocznego wydarzenia, które odbędzie się pod koniec lipca w Münster (Nadrenia Północna-Westfalia), w Niemczech.

Inwestycja w ekologię za prawie 20 mln złotych. Ponad 1500 instalacji OZE zamontowano w czterech gminach 

- To pierwsza tego typu zakończona inwestycja w województwie śląskim - mówi wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój o projekcie „Łączy nas energia. Montaż instalacji OZE w budynkach mieszkalnych”. W ramach zadania w czterech gminach: w Kornowacu, Gorzycach, Lubomi i Piekarach Śląskich zamontowano 1522 instalacje OZE. Zadanie kosztowało...

Setki milionów złotych dla naszych miast i gmin. Kto dostanie najwięcej pieniędzy z II edycji Polskiego Ładu? 

Dokończenie budowy obwodnicy Rybnika, budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w wielu gminach, budowa lodowiska w Raciborzu - to tylko część inwestycji, które zotaną zrealizowane w ramach II edycji Polskiego Ładu. Mamy kompletną listę przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane w powiatach mikołowskim, raciborskim, rybnickim, wodzisławski,...

W Pietrowicach Wielkich z zaskoczeniem przyjęli remont drogi na Kietrz. Wójt: nie wykonano formalności 

Rządzący Pietrowicami Wielkimi mówią, że zabrakło wcześniejszych informacji o planowanym przystąpieniu do modernizacji drogi wojewódzkiej na Kietrz. Wójt dziwi się, bo jak zauważa, dzięki tej współpracy można było wypracować lepsze objazdy. Co gorsza, w gminie zaczynają dostrzegać, że w związku z tym remontem cierpią inne trakty.

Samorządowcy ostrzegają: Obcięcie pieniędzy na język niemiecki grozi nawet zamykaniem szkół. Wiceminister Woś mówi z kolei, że subwencja została urealniona 

- W całym Subregionie Zachodnim podejmujemy mocne działania, aby parlamentarzystom pokazać, że to błąd - komentuje w rozmowie z Nowinami wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój decyzję o obniżeniu prawie 40 mln zł subwencji dla samorządów terytorialnych na nauczanie języka niemieckiego, jako mniejszościowego. Kornowac to jedna z gmin należących...

Zrobili szum o języku śląskim w Parlamencie Europejskim. I to konkretny 

20 stycznia 2022 roku podczas posiedzenia intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. Tradycyjnych mniejszości, społeczności narodowych i języka w Strasburgu odbyła się dyskusja poświęcona tożsamości, językowi i kulturze śląskiej, w której udział wzięli: prof. Małgorzata Myśliwiec, prof. Adam Bodnar i Szczepan Twardoch.

Mniej pieniędzy na naukę języka niemieckiego? Samorządowcy obawiają się, że dojdzie do zwolnień nauczycieli 

- Jako Rzecznik Praw Obywatelskich nie mogę zgodzić się na to, aby ograniczanie wydatków odbywało się kosztem społeczności lub grup, które i tak często doświadczają marginalizacji w różnych sferach życia społecznego czy kulturalnego, i do których wspierania instytucje państwowe są w sposób szczególny zobowiązane - pisze Marcin...

Zobacz więcej