Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Najnowsze komentarze
Oszuści znów w natarciu. Urzędnicy z Rudnika ostrzegają 

- Docierają do nas ponownie niepokojące informacje nt. podszywających się firm pod dofinansowanie gminne - przekazują urzędnicy z gminy Rudnik.

100 seniorów nie chce tężni przy Warszawskiej. Mainusz ogłosił to na sesji 

W sierpniu rada miasta zgodziła się dołożyć pieniędzy z budżetu na budowę tężni w małym parku nieopodal SP15. Tę lokalizację poparły 3 środowiska seniorów, a na sesji apelował o to szef rady seniorów. Na wrześniowym posiedzeniu temat wrócił za sprawą Henryka Mainusza, który ujawnił apel podpisany przez 100 osób.

Opozycja czeka na konkrety w sprawie żwirowni. Pyta Polowego o alternatywę dla oferty za 60 mln zł 

Pytania liderki “Niezależnych” - Anny Szukalskiej, które padły na wrześniowej sesji miejskiej, dotyczyły żwirowni na Ostrogu. NIeruchomość nadal nie została wystawiona na sprzedaż, chociaż radni takie zadanie wyznaczyli prezydentowi na ten rok.

MOW w Rudach do likwidacji? Starosta: Nie ma takiego scenariusza 

Kiedyś MOW-y były kurami znoszącymi złote jaja, dziś załoga boi się, że Powiat chce zamknąć ośrodek - przekazał na sesji powiatowej radny Adrian Plura. W starostwie rozmawiano o przekazaniu MOW-u marszałkowi, a teraz mówi się o trudnym sezonie grzewczym dla placówki, na który Powiat musi wydać znacznie więcej niż dotąd.

Dostało się prezydentowi Polowemu na sesji powiatowej. “To jest po prostu żałosne” 

Radny Tomasz Cofała i starosta Grzegorz Swoboda wespół z dyrektorem szpitala Ryszardem Rudnikiem zajęli się tematem 800 000 zł oczekiwanych przez Powiat z raciborskiego magistratu. - 2 lata czekamy na te pieniądze. Sytuacja jest żałosna - mówił 27 września włodarz powiatu.

Remont słodowni na Zamku znacznie podrożał. Rząd więcej nie da. Radni powiatu z wątpliwościami 

W starostwie muszą głębiej sięgnąć do kieszeni. Urzędnicy liczyli, że starczy im 9 mln zł na roboty budowlane w słodowni. Tymczasem spośród firm zainteresowanych najtańsza oferta jest o 2 mln zł większa, a raciborski Borbud żąda 13 mln zł. Sprawa stanęła na wrześniowej sesji.

Prezydent Polowy rusza w tournée po dzielnicach. Sprawdź, kiedy będzie w twojej okolicy 

Wkrótce nadarzy się okazja do pochwalenia lub zganienia prezydenta. Podczas spotkania z włodarzem będzie można również zgłosić propozycje inwestycji. 

Hulajnogi zalegają na ścieżkach rowerowych. Urząd jest bezsilny, właściciel jest nieuchwytny 

Gościu przyjeżdża do miasta, wysypuje hulajnogi i wy się martwcie - tak skomentował problem z firmą wynajmującą hulajnogi elektryczne radny Paweł Rycka. Członkowie komisji gospodarki dowiedzieli się od urzędnika Grzegorza Kawalca, że firma postawiła hulajnogi w mieście bez wiedzy magistratu.

Kuźnia Raciborska wybuduje rurociąg, aby zabezpieczyć mieszkańców w wodę 

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha zapowiada, że Miasto w tym roku rozpocznie budowę transferów wodnych z ujęć rozlokowanych na terenie pożarzyska, gdzie przed 30 laty doszło do największego pożaru w powojennej historii Polski.

Jodek potasu jednak w szkołach, a nie w przychodniach. Radny Klima przyniósł do urzędu płyn Lugola 

72 000 tabletek zmagazynowane w komendzie powiatowej straży wpierw zaskoczyło, a następnie zmusiło raciborską kryzysówkę do zmiany systemu dystrybucji tabletek jodku potasu. Dostęp do tabletki będzie związany z przynależnością do okręgu wyborczego.

Siostry z Notburgi zbierają na windę. Obecną strach jeździć  

Windę w DPS-ie przy placu Jagiełły zainstalowano po powodzi z 1997 roku. Dziś ten dźwig jest mocno wyeksploatowany i zakonnice przymierzają się do noszenia chorych po schodach. Brakuje im na zakup nowej.

Gminy za ogrzewanie płacą krocie. To kara za rozwiązania ekologiczne? 

Samorządy coraz głębiej muszą sięgać do gminnych budżetów po środki na zakup opału. Jak sytuacja wygląda w Pietrowicach Wielkich?

Mini muzeum PKP w Chałupkach. Gmina pokazała, jak chce zagospodarować dworzec kolejowy [ZDJĘCIA] 

Marszałek Jakub Chełstowski w gminie Krzyżanowice. Przyjechał, aby omówić zrealizowane projekty i przedsięwzięcia oraz możliwości finansowania kolejnych inwestycji.

Dożynki z dwuletnim poślizgiem. W Rudach dziękowano za plony  

Kiedy we wrześniu 2019 r. w Turzu przekazywano dożynkowy chleb sołtysowi Rud Wojciechowi Weglorzowi, nikt nie przypuszczał, że na kolejne święto plonów będzie trzeba czekać dwa lata. Powodem - jak wiadomo - był koronawirus, ale w końcu się udało i w niedzielę, 18 września na parkingu w sąsiedztwie Bazyliki Mniejszej w Rudach - mimo...

Mieszkańcy o remont przejazdu kolejowego w Lekartowie proszą kilka lat. I jeszcze na to poczekają... 

Przynajmniej taką tezę można wysnuć z odpowiedzi, którą zarządca infrastruktury kolejowej przesłał do redakcji Nowin, po tym, jak zwróciliśmy się z zapytaniem.

Czy Polowy wystartuje w kolejnych wyborach prezydenckich? 

Dotąd urzędujący prezydent stronił od zajęcia w tej sprawie stanowiska, wskazując, że termin wyborów jest zbyt odległy, aby o tym mówić. Na swojej ostatniej konferencji posesyjnej odniósł się jednak konkretniej do takiego pytania.

Prezydent Raciborza zarzuca radnym opozycji niegospodarność. Chodzi o budowę tężni przy Warszawskiej  

Na swojej pierwszej po wakacjach konferencji posesyjnej Dariusz Polowy wytknął radnym, że zwlekali ze zgodą na zwiększenie nakładów na tężnię i dopiero pod presją seniorów zgodzili się na dodatkowe wydatki. Jego zdaniem kosztowało to podatników 200 000 zł. - Można byłoby za tą kwotę postawić nowy plac zabaw - oznajmił prezydent.

Zobacz więcej