Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
W małżeństwie najważniejsza jest rozmowa. Jubilaci z gminy Krzanowice zdradzają przepisy na długoletni związek [ZDJĘCIA] 

Tradycyjnie Urząd Miejski w Krzanowicach jubilatów świętujących 50 lat po ślubie podjął w Dom Przyjęć "Perła". Z zaproszenia skorzystało siedem par, których obdarowano medalami nadanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, kwiatami, koszami...

Nocna akcja strażaków w Pietraszynie. Budynek doszczętnie spłonął, strażacy zapobiegli rozprzestrzenieniu ognia [ZDJĘCIA] [FOTO] 

Potężny pożar strawił budynek i znajdujące się w nim maszyny rolnicze. Strażacy z Raciborza kilka godzin pracowali na miejscu zdarzenia. Potrzebne były ogromne ilości wody. Straty oszacowano wstępnie na 200 tysięcy złotych.

Maraton dożynkowy w powiecie raciborskim dobiega końca. Gdzie będą świętować w nadchodzący weekend? [ZAPOWIEDZI]  

Trzy miejscowości powiatu raciborskiego zaplanowały dożynki na przedostatni weekend września. Czekają nas dwa mniejsze wydarzenia – w Pietraszynie i Pawłowie. W Rudach zorganizowane zostaną natomiast dożynki diecezjalno-gminne.

Przedsiębiorcy z Krzanowic znów mogą dołączyć do gminnego systemu śmieciowego 

Krzanowice ponownie zdecydowały się na włączenie do gminnego systemu gospodarowania odpadami właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Burmistrz Strzedulla nagrodził 16 najlepszych uczniów z terenu gminy Krzanowice [ZDJĘCIA] 

To doroczna impreza, która organizowana jest na zakończenie roku szkolnego. Tym razem uczniów podjęto w sali narad Urzędu Miejskiego w Krzanowicach.

OSP Krzanowice i OSP Borucin najlepsze w gminie. Zobaczcie, co działo się na zawodach [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Za nami kolejne zawody sportowo-pożarnicze na terenie powiatu raciborskiego. Tym razem o puchar najlepszej rywalizowały jednostki z gminy Krzanowice. - Zawody wróciły, z czego się bardzo cieszę - mówił Nowinom burmistrz Andrzej Strzedulla....

OSP Pietraszyn świętuje 110-lecie. Strażackie marzenie? Nowy wóz [ZDJĘCIA] 

Na niedzielę 22 maja zaplanowano główną część obchodów. Wówczas na miejscowym boisku sportowym odbył się uroczysty apel. W trakcie uhonorowano druhny i druhów. Jak to na jubileuszach bywa, nie zabrakło też życzeń oraz prezentów.

Palił się kościół w Pietraszynie? Spokojnie, to tylko ćwiczenia [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Ochotnicza Straż Pożarna w Pietraszynie (gm. Krzanowice) świętuje w ten weekend jubileusz 110-lecia. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji, m.in. gminne ćwiczenia strażackie.

Burmistrz Krzanowic: W 100 procentach nikt nie jest w stanie zapewnić, że Borucin nie będzie już zalewany [WYWIAD] 

Z burmistrzem Krzanowic Andrzejem Strzedullą o finansach gminy, inwestycjach, a także o planach na kolejne wybory samorządowe rozmawia Dawid Machecki.

Dlaczego Krzanowice chcą sprzedać przejście graniczne w Pietraszynie? Trzy pytania do burmistrza Andrzeja Strzedulli 

Obiekt po dawnym przejściu granicznym Pietraszyn–Sudice, to miejsce, gdzie obecnie mieści się Polsko-Czeskie Centrum Gospodarcze. Jeśli znajdzie się kupiec na ten teren, to zostanie ogłoszony przetarg. A co jeśli zainteresowanych nie będzie?

Remonty chodników, modernizacja obiektów sportowych oraz doposażenie jednostek OSP. Na co w Krzanowicach przeznaczą blisko 200 tys. złotych? 

Tegoroczny fundusz sołecki gminy Krzanowice opiewa na kwotę 198 279,01 zł. To więc o niemal 26 tys. złotych więcej niż w zeszłym roku. Co ma zmienić się w poszczególnych wioskach?

Strażacy z gminy Krzanowice mają nowy zarząd. Na czele ponownie Józef Maindok [ZDJĘCIA]  

- Cieszę się, że nasze wszystkie jednostki działają sprawnie - powiedział burmistrz Andrzej Strzedulla do strażaków podczas zjazdu oddziału gminnego. - Widać ogromny wasz wkład w życie gminy - zwrócił się z kolei do ochotników poseł Adam Gawęda. W kolejnej gminie odbyły się ważne dla strażackiej braci wybory. Kto wchodzi w skład...

Nerwówka na szczycie w Pietraszynie. Lider B klasy pozostaje bez zmian [ZDJĘCIA]  

W sobotnie popołudnie przy Wesołej w Pietraszynie doszło do starcia czołówki raciborskiej B klasy. KS Pietraszyn zajmujący drugą pozycję w tabeli zmierzył się z liderem - LKS Zabełków.

Porażka lidera raciborskiej B klasy. Owsiszcze pokonały Pietraszyn [ZDJĘCIA]  

W meczu 12 kolejki na szczycie raciborskiej B klasy LKS Owsiszcze podjął na swoim boisku lidera - KS Pietraszyn. Gospodarze w pierwszej połowie grali z wyraźną przewagą nad rozkojarzonym przeciwnikiem. Na przerwę zawodnicy z Owsiszcz schodzili do szatni z trzema cennymi bramkami. W drugiej części spotkania podopieczni Mateusza Matuszewskiego...

Lider B klasy pokonany. Zacięta walka Pietraszyna z Bukowem [ZDJĘCIA]  

W meczu 11 kolejki raciborskiej B klasy obecny lider - KS Pietraszyn zmierzył się z LKS Wypoczynek Buków. Pierwsza połowa owocowała w wiele ciekawych sytuacji, lecz żadna z drużyn nie zdołała trafić do bramki przeciwnika. Druga część spotkania rozpoczęła się podobnie. W 62 minucie padła pierwsza bramka dla drużyny gości. Kilka...

Wandale zniszczyli aleję brzóz w Pietraszynie. Urzędnicy proszą o pomoc w ujęciu sprawców 

Kolejny akt wandalizmu na terenie powiatu raciborskiego. Tym razem ucierpiała aleja brzóz w Pietraszynie (gm. Krzanowice). - Każda informacja może doprowadzić do ujęcia sprawców - proszą urzędnicy o pomoc.

Nie sztuką jest pokochać, sztuką jest w tej miłości wytrwać. W Krzanowicach cztery pary świętowały złote gody [ZDJĘCIA]  

Andrzej Strzedulla, burmistrz Krzanowic i Gabriela Augustyn, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Krzanowicach, tradycyjnie podjęli jubilatów świętujących 50 lat po ślubie w Dom Przyjęć "Perła". Przyszły tam cztery z sześciu par.

W kasie Raciborza jest tyle pieniędzy, że miasto założy nowy park i... łazienki 

Zaawansowane plany powstania nowego parku w Raciborzu, kara wieloletniego więzienia dla zabójcy szwagierki ze Starejwsi oraz gorąca kampania wyborcza w powiecie raciborskim – między innymi o tym pisano w dawnych Nowinach. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic z października 1911 r.

Jaką zmianę wprowadzono w Krzanowickim Bonie Żłobkowym? 

Samorząd zdecydował się na zwiększenie progu dochodowego. Można więc uznać, że świadczenie stanie się dostępniejsze dla mieszkańców.

KS Pietraszyn z kolejnym zwycięstwem zostaje na fotelu lidera [ZDJĘCIA]  

Sobotnie spotkanie raciborskiej B klasy w Pietraszynie zakończyło się szczęśliwie dla gospodarzy. KS Pietraszyn podejmował na swojej murawie LKS Markowice. Pierwsza bramka na konto lidera padła z rzutu karnego po faulu zawodnika Markowic w polu karnym. W dalszej części spotkania obie drużyny zdobyły po jednym golu w ostatnich minutach....

Kolorowy bieg, koncerty Kayah oraz Pięknych i Młodych, a także... pogoń za lisem. Sprawdź, co będzie się działo w regionie w weekend 3-5 września 

Sporo będzie się działo w najbliższych dniach w naszym regionie. Zebraliśmy w jednym miejscu informacje o ciekawych imprezach. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze uczestnikom i organizatorom!

Kolejne sołectwa podziękują za żniwa. Sprawdźcie, gdzie będą świętować w najbliższy weekend 

Osiem sołectw z terenu powiatu raciborskiego będzie w najbliższy weekend (tj. 4-5 września) świętować dożynki. Choć tym razem w większości miejscowości uroczystości zakończą się na uroczystych mszach świętych, to nie zabraknie również większej imprezy, którą zaplanowano w Wojnowicach.

Biegi Żołnierzy Wyklętych, festyny i... protest. Zobaczcie, co działo w naszym regionie podczas weekendu [ZDJĘCIA][FILM][LIVE] 

Sporo działo się w naszym regionie podczas minionego weekendu. Począwszy od wiejskich festynów (z ciekawymi konkurencjami), przez koncerty i uroczystości religijne po wydarzenia sportowe.

Raciborzanin Stanisław Czuj ma 100 lat! Sąsiedzi upiekli mu tort i odśpiewali gromkie "200 lat" [ZDJĘCIA] [FILM]  

Choć pan Stanisław poza żoną Ireną nie ma już bliższej rodziny, sąsiedzi nie zapomnieli o jubilacie i przygotowali przyjęcie na jego cześć. Nie zabrakło toastu, życzeń, tortu oraz prezentów.

Dlaczego Krzanowice chcą sprzedać przejście graniczne w Pietraszynie? Trzy pytania do burmistrza Andrzeja Strzedulli 

Obiekt po dawnym przejściu granicznym Pietraszyn–Sudice, to miejsce, gdzie obecnie mieści się Polsko-Czeskie Centrum Gospodarcze. Jeśli znajdzie się kupiec na ten teren, to zostanie ogłoszony przetarg. A co jeśli zainteresowanych nie będzie?

Burmistrz Krzanowic nagrodził 19 uczniów za wyniki w nauce. Kto otrzymał nagrodę? [ZDJĘCIA]  

– Jest mi miło, że możemy się dzisiaj spotkać – mówił Andrzej Strzedulla, burmistrz Krzanowic do uczniów, którym wręczył nagrody za wybitne osiągnięcia w nauce, sukcesy w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i przeglądach. To doroczne wydarzenie, w ramach którego w tym roku uhonorowano 19 uczniów.

Krzanowice są przeciw pijanym kierowcom. W gminie wystartowała kampania profilaktyczna  

Krzanowice przystąpiły do ogólnopolskiej kampanii pn. "Przeciw pijanym kierowcom". – Zależy nam na podniesieniu świadomości i zwiększeniu odpowiedzialności ogółu społeczeństwa w tym zakresie – tłumaczy Danuta Adamczyk z krzanowickiego urzędu.

Zobacz więcej