Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Raz się udało, próbują dalej. Oszuści dzwonili do kolejnych seniorów używając metody "na córkę"

Oszuści aktywni w regionie. Podejmują kolejne próby, przy użyciu metody "na córkę". Tej samej, którą zastosowali w miniony wtorek (13.09.) w Żorach. Małżeństwo straciło tam 150 tysięcy złotych. Policja apeluje, by informować starszych członków rodziny, sąsiadów i znajomych o mechanizmie działania przestępców. Ta wiedza może uchronić przed poniesieniem finansowych strat.

Raz się udało, próbują dalej. Oszuści dzwonili do kolejnych seniorów używając metody "na córkę"
fot. ilustracyjne

W Żorach się udało...

Mężczyzna odebrał telefon, w którym usłyszał zdenerwowany głos kobiety podającej się za jego córkę. "Tato, potrzebuję prawie ćwierć miliona, by ratować się przed więzieniem. Moja firma ma poważne kłopoty" - usłyszał 80-latek w słuchawce. Działając z dobrego serca i pod wpływem silnych emocji, przygotował gotówkę, którą jego żona przekazała obcemu mężczyźnie, wysłanemu rzekomo przez ich córkę. Blisko 150 tysięcy złotych przepadło bezpowrotnie. To przypadek, do którego doszło w miniony wtorek w Żorach. Jednak nie była to jedyna próba podjęta tego dnia przez oszustów. Więcej przeczytasz TUTAJ-LINK.

Czas na kolejne miasta w regionie

W czwartek (15.09.) o kolejnych próbach oszustów informuje jastrzębska policja. W środę (14.09.) między 11:00 a 13:00 aż trzy seniorki odebrały telefon od rzekomych córek, próbujących przekonać ich do udzielenia "pożyczki", na ratowanie się z dramatycznej sytuacji.

Telefony od oszustów odebrały wczoraj trzy mieszkanki Jastrzębia. To kobiety w wieku 73, 81 i 93 lata. Do każdej z nich dzwoniła kobieta podająca się za córkę, którą trudna życiowa sprawa zmusza do proszenia o wysoką pożyczkę.

W każdym z tych przypadków, seniorki zorientowały się, że to telefon od oszustów. Po rozłączeniu się, poinformowały o sprawie policję. Jak ustalono, wszystkie trzy próby były przeprowadzone w ten sam sposób.

Tym razem czujność i niezwłoczny kontakt z Policją uchroniły zgłaszającego przed konsekwencjami utraty pieniędzy. Pamiętajmy, że oszuści często wykorzystują naszą łatwowierność i zmuszają do działania pod presją czasu - mówi st. asp. Halina Semik, rzecznik jastrzębskiej komendy.

Nie daj się oszustom

Odbierając telefon od bliskich, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy finansowej, a także od "policjantów", czy innych "urzędników", którzy chcą nas zaangażować w działania mające uchronić nasze oszczędności, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Policja nie prowadzi tego typu spraw i nie angażuje społeczeństwa w sytuacje, w których koniecznym jest przekazanie własnych pieniędzy. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów lub bliskich, nie muszą zakończyć się utratą finansów, jeżeli będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy;
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu;
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112;
  • rozmawiaj o sytuacji z domownikami i nie pozwól, abyś z nagłym problemem pozostał sam.

Warto rozmawiać ze starszymi członkami naszych rodzin, sąsiadami, czy znajomymi, by przedstawić im schemat działania przestępców.

Nie dajmy przestępcom szansy i nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności często całego życia. Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń PROSIMY, O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI - przekazuje policja.

Niewykluczone, że w najbliższych dniach oszuści będą podejmowali kolejne próby, również w innych miastach.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].