Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W jednej chwili stracili 150 tysięcy złotych! Jak to się stało?

Wszystko działo się bardzo szybko. Oszuści byli doskonale przygotowani, wiedzieli, co powiedzieć, by błyskawicznie wpłynąć na decyzje i działanie seniorów. Małżeństwo, w szoku i sporych emocjach, nawet nie pomyślało, że to co się właśnie dzieje, nie jest prawdą. Nie weryfikując informacji, przekazali oszustom ogromną kwotę pieniędzy.

W jednej chwili stracili 150 tysięcy złotych! Jak to się stało?
Małżeństwo straciło blisko 150 tysięcy złotych. Policja apeluje o czujność i zapewnia że zawsze jest gotowa, by pomóc. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast powiadomić mundurowych / fot. KMP Żory

"Tato, potrzebuję pomocy"

We wtorek (13.09.) około godziny 16:00 na telefon 80-latka zadzwoniła młoda kobieta podająca się za jego córkę. Z przejęciem poinformowała go o trudnej sytuacji, w której znalazła się jej firma i poprosiła o pożyczkę w kwocie blisko ćwierć miliona złotych. Pieniądze miały umożliwić jej spłatę długów i uniknięcie pobytu w więzieniu. Kobieta zapytała, ile dokładnie gotówki seniorzy posiadają w domu, a następnie poprosiła mężczyznę o spotkanie w wyznaczonym banku znajdującym się na sąsiednim osiedlu.

80-latek przygotował gotówkę, jednak aby nie niepokoić swojej żony, nie powiedział jej zbyt wiele o tym, co usłyszał, po czym wyszedł z domu, by spotkać się - jak myślał, ze swoją córką.

Wywabienie mężczyzny z mieszkania było celowym działaniem oszustów, którzy skorzystali z tego, że kobieta została sama w domu, nieco zdezorientowana całą sytuacją. Chwilę później do drzwi zapukał nieznany jej mężczyzna, który powiedział 76-latce, że przyszedł po pieniądze. Kobieta bez dalszych pytań wydała nieznajomemu całą posiadaną w domu gotówkę.

Niedługo potem mąż kobiety wrócił do domu, za nim zjawiła się córka i wnuk, których cała sprawa wyraźnie zaniepokoiła. W wyniku działania oszustów seniorzy stracili prawie 150 tysięcy złotych.

Oszuści próbowali już wcześniej

Do podobnej sytuacji doszło, również wczoraj, przed godziną 15:00, jednak mężczyzna, którego chcieli oszukać przestępcy, natychmiast zadzwonił na policję informując o sprawie. Schemat był podobny, osoba podająca się za jego córkę miała kogoś potrącić i pilnie potrzebować pieniędzy na "załatwienie sprawy". Czujność i niezwłoczny kontakt z policją, uchroniły zgłaszającego przed finansową stratą.

Jak nie dać się oszukać?

Pamiętajmy, że oszuści często wykorzystują naszą łatwowierność i zmuszają do działania pod presją czasu. Odbierając telefon od bliskich, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy finansowej, a także od "policjantów", czy innych "urzędników", którzy chcą nas zaangażować w działania mające uchronić nasze oszczędności, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania - przypomina i apeluje Marcin Leśniak, rzecznik żorskiej komendy policji.

Policja nie prowadzi tego typu spraw i nie angażuje społeczeństwa w sytuacje, w których koniecznym jest przekazanie własnych pieniędzy. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów lub bliskich, nie muszą zakończyć się utratą finansów, jeżeli będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy;
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu;
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112;
  • rozmawiaj o sytuacji z domownikami i nie pozwól, abyś z nagłym problemem pozostał sam.

Nie dajmy przestępcom szansy i nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności często całego życia - apeluje policja, zapewniając, że na sygnały mieszkańców funkcjonariusze gotowi są odpowiedzieć przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast powiadomić policję.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~lekkikoment (188.137. * .64) 14.09.2022 23:50

A mówi się, że starsze osoby nie mają na wymianę pieców...

~noico (83.26. * .217) 14.09.2022 19:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pytanie: A jaki był efekt powiadomienia policji o próbie oszustwa?! Złapano oszusta?

~OMG (89.151. * .236) 14.09.2022 13:18

Wciąż naiwnych pełno... Off...żal tych ludzi ..