Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czterech egzaminatorów na pół miliona ludzi. W Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju odwołują egzaminy na prawo jazdy

Protest ma charakter ogólnopolski. Egzaminatorzy domagają się waloryzacji wynagrodzeń oraz "naprawy archaicznego systemu oceny przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy".

Czterech egzaminatorów na pół miliona ludzi. W Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju odwołują egzaminy na prawo jazdy
Kursanci dowiadują się o odwołaniu egzaminu dzień przed terminem. Zdjęcie ilustracyjne, arch. Nowiny.pl.

Informacja o odwołaniu egzaminu przychodzi dzień przed egzaminem

Jak dowiadujemy się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach, protest "nie był zgłoszony kierownictwu" i "zachwiał bieżącą działalnością" WORD.

Kursanci zwracają uwagę na fakt, że o odwołaniu egzaminu otrzymują powiadomienie dopiero dzień przed terminem, a często obecność na egzaminie wiąże się z wcześniejszą koniecznością zaplanowania urlopu w pracy. Czy istnieje możliwość, aby informacje o odwołaniu egzaminu były przekazywane kursantom wcześniej?

- Sytuacja jest nadzwyczajna i dlatego odbywa się [to] w takim trybie

- wyjaśnia WORD.

Liczba odwołanych egzaminów? 145, i rośnie...

Ustaliliśmy, że w Oddziale Terenowym WORD w Rybniku pracuje trzynastu egzaminatorów. Oddział Terenowy WORD w Jastrzębiu-Zdroju zatrudnia dziewięciu egzaminatorów.

W przypadku Rybnika siedmiu egzaminatorów przebywa obecnie na zwolnieniach lekarskich, a trzech jest na urlopach. W Jastrzębiu-Zdroju na L4 jest sześciu egzaminatorów, a dwóch korzysta z urlopów. Oznacza to, że aktualnie egzaminy w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju przeprowadza łącznie czterech egzaminatorów.

Od 1 do 8 sierpnia w Rybniku planowano przeprowadzić 648 egzaminów na prawo jazdy, a w Jastrzębiu-Zdroju 544. Faktycznie przeprowadzono jednak 552 egzaminy w Rybniku i 495 egzaminów w Jastrzębiu-Zdroju. W Rybniku nie przeprowadzono 96 egzaminów, natomiast w Jastrzębiu zdroju 49.

Prawdopodobnie w nadchodzących dniach odsetek przeprowadzonych egzaminów będzie rósł w związku z nieformalnym protestem egzaminatorów.

Dlaczego protestują?

- Egzaminatorzy wnoszą o naprawę archaicznego systemu oceny przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy. Jest to system, który tak naprawdę w sposób 0:1 zmusza nas do oceniania kandydatów na kierowców i nie pozwala na rzeczywiste zweryfikowanie wiedzy i umiejętności kandydata - mówi cytowany przez Radio90 Wojciech Dusza, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP.

Drugi postulat dotyczy wzrostu wynagrodzeń. Komitet Egzaminatorów RP wskazuje, że wynagrodzenia nie były waloryzowane od 14 lat.

Jakie są terminy?

Na zakończenie podajemy aktualne terminy egzaminów w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju:

  • Rybnik: kat. A 2.09.2022 r., kat B 7.09.2022 r.
  • Jastrzębie-Zdrój: kat. A 2.09.2022 r., kat. B 12.09.2022
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ciekawskidżordż (79.124. * .139) 10.08.2022 19:16

a jakie są zarobki tej grupy zawodowej?