Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O jeden kosz za daleko, czyli śmietnikowe rozpasanie na ulicy Warszawskiej w Raciborzu

Mieszkaniec nie może się doprosić montażu dodatkowego śmietnika. Wielu przechodniów wyrzuca śmieci na jego posesję. Tymczasem z magistratu płynie jasny przekaz: śmietników w tym rejonie jest tak dużo, że kolejny byłby przesadą.

O jeden kosz za daleko, czyli śmietnikowe rozpasanie na ulicy Warszawskiej w Raciborzu
- Jak długo będę znajdywał śmieci na mojej posesji? - pyta raciborzanin. Zdjęcie ilustracyjne. Freepik.

Śmieci w ogródku

Czytelnik Nowin zwrócił się do redakcji z prośbą o poruszenie problemu niedostatecznej jego zdaniem liczby śmietników w ciągu pieszym na odcinku ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Lwowską do skrzyżowania z ul. Matejki. Raciborzanin zauważa, że najbliższe śmietniki znajdują się właśnie przy skrzyżowaniu z ul. Lwowską (ale po drugiej stronie ulicy, tj. w sąsiedztwie wybiegu dla psów) oraz na skwerze przy ulicach Żeromskiego i Matejki, co jego zdaniem nie wystarcza. Argumentuje, że często dochodzi do przypadków zaśmiecania jego posesji oraz terenu rodzinnego ogrodu działkowego przez pieszych, którzy nie widząc w pobliżu śmietnika, wrzucają śmieci na posesje.

Niezależnie od kwestii kultury osobistej osób, które wyrzucają śmieci na prywatne posesje, zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Racibórz z pytaniem, czy montaż dodatkowego śmietnika przy ul. Warszawskiej jest możliwy (jeśli tak, to kiedy może to nastąpić, a jeśli nie, to dlaczego?). Ponadto zapytaliśmy, czy istnieją wytyczne dotyczące lokalizacji śmietników w mieście.

Śmietnik co kilometr

Naczelnik Wydziału Komunalnego Piotr Glapa wskazuje na zapisy Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Racibórz (Uchwała nr XXIV/333/2020 z 28 października 2020 roku). Wynika z nich, że śmietniki na drogach publicznych powinny być rozmieszczone nie rzadziej niż w odległości jednego kilometra od siebie, a także w sąsiedztwie przystanków komunikacyjnych, placów zabaw i parkingów.

Nie ma takich planów

- Biorąc pod uwagę znacznie mniejsze odległości między koszami ulicznymi zamontowanymi we wskazanej okolicy oraz ze względu na dużą ilość pojemników posadowionych w pobliżu lokalizacji wskazanej przez czytelnika zwracającego się do redakcji (1 szt. przy skrzyżowaniu ulicy Lwowskiej i Warszawskiej, znaczna ilość koszy na zieleńcu przy Matejki/Warszawskiej/Żeromskiego, 1 szt. przy ul. Matejki na odcinku między ul. Szczęśliwą i Warszawską, 1 szt. przy ul. Kochanowskiego na odcinku między ul. Warszawską i Opawską), nie planuje się montażu dodatkowych koszy na śmieci - informuje Piotr Glapa, Naczelnik Wydziału Komunalnego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].