Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Czyste powietrze w Pogrzebieniu z senator Gawędą, wiceprezesem WFOŚiGW Lewandowskim oraz wójtem Niestrojem 

Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.

Rafako i Ensol chcą budować magazyny ciepła 

Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.

Eksperci z Katowic przebadają powietrze w Raciborzu 

Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.

Rybniczanie opowiedzieli w Markowicach, jak walczą ze smogiem 

Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.

PWSZ wykona dla Raciborza mierniki jakości powietrza 

Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...

Zielona pracownia 2016 [FILM] 

Aula Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach była miejscem, gdzie odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu Zielone Pracownie 2016, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

EkoPortal: Otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Suminie [FILM] 

To inwestycja, na którą w gminie Lyski czekano od ponad dwóch dekad. Na terenie sołectwa Sumina oficjalnie otwarto stację uzdatniania, której funkcjonowanie rozwiąże problemy mieszkańców z dostępem do wody, szczególnie w okresach suchych....

EkoPortal: Gmina z dobrą energią [FILM] 

Gmina z dobrą energią! - to nazwa modelowej kampanii informacyjno-edukacyjnej, uwzględniającej szereg działań, które skierowane są do trzech kluczowych grup: dzieci i młodzieży, dorosłych mieszkańców subregionu zachodniego oraz samorządowców....

Wacławczyk: w 8 lat możemy pozbyć się wszystkich kopciuchów 

RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.

EkoPortal: Zielona pracownia i pilotażowy projekt ograniczania niskiej emisji [FILM] 

W lipcu tego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił pilotażowy program skierowany do osób fizycznych, dotyczący walki z tak zwaną niską emisją. Projekt zakończył się sukcesem, a  świadczą...

Urząd Miasta w Rydułtowach informuje o zasadach postępowania z dzikimi zwierzętami 

Obecna pora roku to czas kiedy możemy spotkać dzikie zwierzęta w takich miejscach jak ogrody przydomowe, parki, lasy czy okolice zadrzewień i zbiorników wodnych.

Odbierz rośliny w zamian za zużyte baterie i sprzęt! „Eko Wiosna” już w najbliższy weekend w Żorach 

Każdy kto 20 i 21 maja odwiedzi Galerię Wiślanka w Żorach będą mógł jednocześnie przekazać niebezpieczne dla środowiska zużyte baterie oraz elektroodpady profesjonalnej firmie zajmującej się recyklingiem – Enviropol oraz dowiedzieć się, jak na co dzień dbać o dobro naszej planety. W ramach wydarzenia pod hasłem „Eko Wiosna”...

„Moje Ciepło” – nowy program dofinansowania do pomp ciepła. Na czym polega? 

Program prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwia otrzymanie dotacji do zakupu pompy wodnej w nowo budowanych budynkach mieszkalnych.

Jastrzębie wiceliderem w ilości skontrolowanych pieców  

1 stycznia 2022 roku w województwie śląskim wszedł w życie kolejny, ważny etap tzw. uchwały antysmogowej. Od tego dnia nie mogą już być eksploatowane kotły bezklasowe (bez tabliczki znamionowej) oraz te wyprodukowane przed 2007 rokiem.

Przynieś odpady, odbierz nasiona kwiatów. Eko akcja w Gminnym Punkcie Zbierania Odpadów Niebezpiecznych 

Każda osoba, która odda w Gminnym Punkcie Zbierania Odpadów Niebezpiecznych minimum 2 kg surowców: makulatury, złomu lub szkła otrzyma torebkę nasion łąki kwietnej.

Dziś Światowy Dzień Ziemi. Jak dbają o nią w gminie Godów? 

Na świecie obchodzi się go nieprzerwanie od 1970 r. W Polsce od lat 90. XX wieku. Mowa o przypadającym właśnie dziś (22.04) Dniu Ziemi. - To dobra okazja, by zadbać o nasze najbliższe otoczenie. Gmina Godów i jej mieszkańcy coraz lepiej radzą sobie z tym zadaniem - słyszymy w Urzędzie Gminy Godów.

Wiceminister klimatu gościła w PWSZ Racibórz. „Rezerwat Łężczok jest perełką, a może być magnesem”  

- Państwa zachodnie mogą się uczyć od nas ochrony przyrody - mówiła Małgorzata Golińska sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska goszcząca na konferencji w szkole wyższej. O rezerwacie Łężczok powiedziała, że to bogactwo, którym trzeba się szczycić. Dlatego warto przekształcić go w park narodowy, by stał się magnesem dla turystów.

Dawniej kąpały się tu konie, później było wysypisko śmieci. Teraz rosną drzewa  

Zalesiona w zaledwie czterech procentach gmina Pietrowice Wielkie wzbogaciła się o kolejne drzewa. Zasadzono je w Krowiarkach. To następna akcja proekologiczna w tej gminie. Drzewa sadzili uczniowie miejscowej podstawówki.

Zebrali 150 worków śmieci. Jastrzębska Młodzieżowa Rada Miasta podsumowuje Eko Marzec 

Sprzęt AGD, plastiki, stare opony, a nawet... sztuczna szczęka w słoiku czy płetwa do pływania - łącznie prawie 2 tony odpadów usunęła w ramach "Wielkiego Zbierania Śmieci" Młodzieżowa Rada Miasta.

Rydułtowy: Dyskutowali o śmieciach. W tle problem z obniżeniem opłat za brak popiołu 

Podczas lutowej sesji Rady Miasta Rydułtowy dyskutowano na temat gospodarki odpadami. Nie obyło się bez głośnego ostatnio tematu obniżenia opłaty dla nieruchomości, które nie wytwarzają popiołu i żużla.

Zobacz więcej