Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (203) Data wydania: 28.09.10

Stanowiczanki po godzinach

Pomagają w matematyce, historii, j. polskim, angielskim, chętnie z podopiecznymi pogadają i się pobawią.
Niektóre z nich to emerytki, inne jeszcze czynnie pracują. Po wielu obowiązkach w domu czy pracy znajdują jednak czas, żeby zupełnie za darmo pracować w świetlicy pozaszkolnej i pomagać dzieciom w lekcjach.
 
Już kolejny rok aktywne panie ze Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Stanowice prowadzą zajęcia dla dzieci. Przez kilka lat udało im się zorganizować całkiem spory zespół nauczycielek różnych przedmiotów, które po godzinach chętnie i zupełnie za darmo pomagają dzieciom w lekcjach. – Stowarzyszenie działa od 2007 roku, dokładnie we wrześniu mija trzylecie naszej działalności. Zaczynałyśmy praktycznie od zera. Dzięki czterem zrealizowanym projektom unijnym udało nam się zorganizować świetlicę, całe wyposażenie, punkt komputerowy. Rodzice dzieci też chętnie pomagają. W czynie społecznym pomalowali nam np. świetlicę. Najważniejszym filarem naszej działalności są jednak wolontariusze – mówi Anna Frycz, prezes stowarzyszenia.
 
Angielski, polski, matematyka
 
Zorganizowanie zespołu nauczycieli wzięła na siebie pani Gertruda Ossysek, emerytowana matematyczka. – Chodziło nam o fachowców, a ja sama jestem nauczycielką, sporo osób znałam, porozmawiałam i szczerze mówiąc nie trzeba było długo pań przekonywać – mówi Gertruda Ossysek. – Mamy teraz polonistkę, anglistkę, historyczkę, ja pomagam z matematyką – dodaje pani Gertruda. Duże zapotrzebowanie było na pomoc z fizyki i chemii, ale nawet to udało się rozwiązać, bo do zespołu dołączyła w tym roku nowa pani. – Mieszkam tutaj z mężem od niedawna i właściwie wciągnęła mnie w to bratowa. Chociaż na co dzień pracuję w PZU, to jest taka miła odmiana, można trochę pobyć z dziećmi – mówi Magdalena Flak, świeżo upieczona stanowiczanka. Ostatnio do pomocy zgłosiły się uczennice gimnazjum, które będą dla młodszych dzieci prowadzić zajęcia plastyczne i taneczne.
 
Nie każdego stać
 
– Ja mam dzieci odchowane, więc mogę ten czas wygospodarować – mówi Bogusława Hoła, która na co dzień pracuje jako anglistka w tutejszej podstawówce. – Z angielskim jest o tyle trudno, że wielu rodziców nie tyle nie chce, co nie umie pomóc dzieciom. Nie każdego też stać na korepetycje, a dużo dzieci ma jednak trudności. Przychodzi też dużo moich uczniów. Zazwyczaj coś robimy z angielskiego, ale czasem się też siedzi, rozmawia, gra w ping ponga – dodaje nauczycielka.
 
Zobacz, co dzieje się w świetlicy!
 
Poniedziałki 15.00 – 18.00
– matematyka
– zajęcia plastyczne i taneczne
– punkt internetowy
 
Wtorki 15.00 – 18.00
– j. polski, próby zespołu teatralnego „Bajtle ze Stanowic”
– matematyka
– punkt internetowy
 
Czwartek 15.00 – 18.00
– j. angielski
– matematyka, fizyka, chemia
– punkt internetowy
 
(bm)