Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (202) Data wydania: 21.09.10

Prawnik radzi

Karol Szymura - Prawnik z Kancelarii Radcy Prawnego Michał Mocko i Partnerzy z Orzesza Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na porady@nowiny.pl
Wniosłem o rozwód i dostałem wyrok bez orzekania o winie. Mi przypadł samochód, a byłej żonie mieszkanie własnościowe. Jednak nie było wspomniane, że na mieszkaniu jest zaciągnięta pożyczka hipoteczna na remont mieszkania. Jesteśmy współkredytobiorcami z byłą żona. Mam zasądzone alimenty w wysokości 700 zł na dwójkę dzieci. Mam pytanie:
– Czy mam obowiązek spłacać wspólnie kredyt z byłą żoną jeśli mieszkanie przypadło na jej własność?
– Czy mieszkanie przeszło na jej własność razem z kredytem?
– Czy możliwe jest domagania się od byłej żony połowy rzeczy z wyposażenia mieszkania?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
 
Wraz z wyrokiem rozwodowym pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, o ile nie powstała ona wcześniej w wyniku zawarcia umowy majątkowej małżeńskiej (tzw. intercyza). W następstwie rozwodu dokonuje się podziału wspólnego majątku, zgromadzonego przez małżonków podczas trwania małżeństwa. Jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje spór i podziału majątku nie można dokonać w drodze umowy, pozostaje droga sądowa. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż sąd zajmuje się jedynie podziałem aktywów wspólnego majątku takich jak wspólne mieszkanie, samochód czy też inne wartościowe przedmioty.
 
W przypadku długów sytuacja ma się nieco inaczej. Sąd bowiem nie zajmuje się podziałem zobowiązań kredytowych. Wynikiem rozwodu i powstania rozdzielności majątkowej, byli małżonkowie w częściach równych zobowiązani są do spłaty zaciągniętych wspólnie podczas trwania małżeństwa kredytów.
 
Dla banku, w którym została podpisana umowa kredytowa, pomimo podziału majątku nadal pan oraz była małżonka jesteście solidarnymi dłużnikami co powoduje, że bank może wybrać, do którego z dłużników skieruje swoje roszczenia. Jeżeli zatem była małżonka zaprzestanie spłacania rat kredytu, bank będzie miał prawo zwrócić się o zapłatę do pana. Jednym z rozwiązań w tej sytuacji jest renegocjacja umowy kredytowej z bankiem aby w miejsce dotychczasowych kredytobiorców wpisać jednego z nich. Przy tym rozwiązaniu, oprócz zgody byłej małżonki, potrzebna jest jeszcze zgoda banku, który nie ma obowiązku przystać na takie rozwiązanie a ponadto, chroniąc swoje interesy, bank z pewnością sprawdzi zdolność kredytową osoby, która ma stać się jedynym kredytobiorcą.
 
Innym rozwiązaniem, które może pan przyjąć, jest spłata całego kredytu samodzielnie a następnie skierowanie roszczenia regresowego do byłej małżonki o zwrot spłaconej za nią sumy pieniędzy. Wówczas w przypadku braku dobrowolnej spłaty ze strony byłej małżonki, może pan skierować sprawę do sądu.
 
Sąd może ustalić kwestie własności wszystkich składników majątku wspólnego, o których uregulowanie strony zwrócą się we wniosku np. lodówka, meble czy sprzęt rtv.