Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (199) Data wydania: 31.08.10

Chcesz kandydować – podrzucą ci świnię

Czy w gminie ktoś posuwa się do działań rodem z gangsterskich filmów?

Świerklany. Choć wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, w gminie tylko dwóch kandydatów oficjalnie wyraziło chęć kandydowania w rywalizacji o fotel gospodarza gminy. Nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć jeszcze o czterech kandydatach, z których troje obecnie piastuje urząd radnego. Nikt jednak nie chce zdradzać nazwisk. – Około 20 września odbędą się w gminie spotkania wiejskie, na których zostaną wyłonieni kandydaci – ucina krótko Ryszard Wowra, który nie potwierdza, ani nie zaprzecza swojego startu w wyborach.

4 lata to za mało

Obecny gospodarz gminy zdecydowanie skłania się ku chęci kontynuowania pracy na swoim stanowisku. – Oficjalnie nie są jeszcze ogłoszone wybory i każdy, kto ma jakieś plany co do startu w wyborach, trzyma te plany w ukryciu. Ja na pewno będę startować i nie chcę robić tutaj uników, bo to powoduje pewne wątpliwości. Jest wiele inwestycji, które zacząłem i mam zamiar je dokończyć – informuje Stanisław Gembalczyk. Wójt przekonuje, że jedna kadencja to za mało, aby wykonać inwestycje w pełni. – Nie będę się wypowiadać na temat moich szans, bo konkurencja prawdopodobnie będzie ostra. U nas już jest to słynne w gminie, że co kadencja, mieszkańcy wybierają innego wójta. Taka sytuacja moim zdaniem niczemu nie służy, bo później przez połowę kadencji wójt wykonuje to, co rozpoczął poprzednik, albo go poprawia. Później brakuje czasu, aby dokończyć swoje inwestycje. Tego czasu brakuje, a chciałbym jeszcze coś zrobić – dodaje wójt.

Nie dam się zastraszyć

Drugim kandydatem, który podjął już decyzję jest były wójt Świerklan – Antoni Mrowiec. Gospodarz poprzedniej kadencji nie ukrywa, że jest zastraszany, aby nie mieszał się w sprawy gminy. – Po mojej ostatniej wizycie na sesji rady gminy dwa razy podrzucono mi padlinę. Za pierwszym razem był to kot, a za drugim dwuletnia sarna w stanie rozkładu. Zwierzęta były zakamuflowane w krzakach na terenie mojej posesji, a ich obecność zdradził okropny odór – tłumaczy były wójt. Antoni Mrowiec już raz przeżywał nagonkę, jak uważa, ze strony obecnych władz gminy. – Po mojej kadencji były na mnie nasyłane z donosu różne kontrole np. NIK-u, RIO. W końcu zostałem uniewinniony. Przed wyborami, które przegrałem, były rozpuszczane różne plotki na temat mojej osoby. Do końca nie byłem przekonany, czy startować czy nie. Stwierdzenie obecnego wójta, że ja jestem winny temu, że on nie mógł więcej w gminie inwestować pomogło mi podjąć decyzję. W gminie można stworzyć o wiele więcej inwestycji, a padlina, którą mi podrzucono, świadczy o chamstwie, które się u nas panoszy. Trzeba coś z tym zrobić – podsumowuje były wójt.

(ska)