Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowy zarząd powiatu przedstawił swoje kompetencje i priorytety

21.05.2024 00:00 red

POWIAT Podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim nowi członkowie zarządu powiatu wodzisławskiego po swoim pierwszym posiedzeniu opowiedzieli o swoich kompetencjach i najważniejszych zadaniach, jakie stoją przed powiatem.

Jak zaznaczyli podczas spotkania członkowie zarządu, podział kompetencji został przygotowany w taki sposób, aby najważniejsze resorty podzielić między kilka osób. Ma to na celu szersze dyskutowanie problematycznych kwestii i podejmowanie decyzji wspólnie, a nie jednoosobowo. - Tak np. w Arkadiusza Skowrona jest Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej z wszystkimi przychodniami, ale już u mnie zostaje sam szpital - mówił starosta Leszek Bizoń, który będzie nadzorować także m.in. Wydział Geodezji, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Wydział Obywatelski, Ochrony Informacji Niejawnych i Zarządzania Kryzysowego, Wydział Administracji Architektoniczno-Budowlanej, Biuro Prawne, Powiatowego Rzecznika Konsumentów, Powiatowy Zarząd Dróg i Zakład Aktywności Zawodowej.

W kompetencjach wicestarosty Barbary Chrobok znalazły się m.in. Wydział Oświaty, Wdział Funduszy Zewnętrznych i Zamówień Publicznych, Wydział Promocji, a także Wydział Komunikacji i Transportu oraz Powiatowy Urząd Pracy. - Dzisiejszy zarząd mówi jednym głosem. Nasze pierwsze spotkania wskazały, że wszystkim nam zależy na ustabilizowaniu sytuacji finansowej szpitala w Wodzisławiu i rozwoju szpitala w Rydułtowach - czy to będzie pod znakiem leczenia szpitalnego, tego na razie nie wskazujemy, ale będziemy robić wszystko, aby te obiekty nie stały puste. To nasz priorytet i wiemy, że naszym mieszkańcom też na tym zależy - podkreśliła Barbara Chrobok.

Z kolei etatowy członek zarządu Arkadiusz Skowron będzie mieć w swoich kompetencjach Wydział Ochrony Środowiska, wspomniany Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej (przychodnie i ośrodki zdrowia, apteki, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności), a także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z wszystkimi podległymi jednostkami. - Przejmuję po panu staroście pomoc społeczną, więc będę kontynuować to, co było do tej pory. Pomoc społeczna w naszym powiecie jest postrzegana bardzo dobrze w skali całego województwa. Chyba logika wskazuje na to, że dotyczy to Rydułtów, a ja jestem mieszkańcem Rydułtów, więc starosta powierzył mi zadanie, aby połączyć kwestie pomocy społecznej ze starym szpitalem rydułtowskim. Miałem to również w moim programie wyborczym, bo szpital w Rydułtowach wymaga zmian, także organizacyjnych oraz nowych kierunków - zaznaczył Arkadiusz Skowron.

Nieetatowi członkowie zarządu: Marek Hawel i Barbara Magiera zaznaczyli, że również mają swoje priorytety, m.in. wynikające z programu wyborczego.

- Będziemy chcieli po pierwsze wzmacniać naszych etatowych kolegów. Nasze kierunki priorytetowe to szpital i zagospodarowanie zasobów w Rydułtowach. Teren jest piękny, a także daje dużą możliwość zrealizowania tam przeróżnych inwestycji. Natomiast trudny czas przychodzi dla oświaty i mam nadzieję, że naszym doświadczeniem chcemy wspierać ten sektor. Wywodzimy się z samorządów gminnych, dlatego chcemy zachować dobrą komunikację z powiatem, a jak będzie okazja coś poprawić, to na pewno też - powiedziała Barbara Magiera.

Marek Hawel podkreślił ogromną wagę lobbowania za Drogą Główną Południową. - Ona może nie jest bezpośrednio zadaniem powiatu, ale jest bardzo ważna w odniesieniu do komunikacji drogowej, pojawiających się korków i powstających miejsc pracy, ta droga staje się nieodzowna. A przypomnę, że mówi się o niej od 1999 roku, a pierwsze porozumienie międzygminne podpisywaliśmy na przełomie 2006 i 2007 roku. To więc sprawa dekad. Myślę, że wreszcie przyszedł czas, aby to zrealizować - mówił Marek Hawel, zwracając także uwagę na finanse samorządów. - Wszyscy mamy poważne dziury budżetowe, dlatego liczymy na to, że rząd zmieni swoje podejście do finansowania samorządów, co pozwoli nam też na inne planowanie - zaznaczył Hawel.

Szymon Kamczyk

 • Numer: 21 (1226)
 • Data wydania: 21.05.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 19 (1224)
 • Data wydania: 07.05.24
 • Numer: 20 (1225)
 • Data wydania: 14.05.24
 • Numer: 21 (1226)
 • Data wydania: 21.05.24
 • Numer: 22 (1227)
 • Data wydania: 28.05.24
 • Numer: 23 (1228)
 • Data wydania: 04.06.24