Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sejm przyjął ustawę „Aktywny rodzic", która wprowadza m.in. „babciowe"

21.05.2024 00:00 red

KRAJ Większość posłów KO, Trzeciej Drogi oraz z PiS-u zagłosowała tak samo. Wśród parlamentarzystów, którzy wstrzymali się od głosu, jest poseł z naszego regionu. Jeszcze jeden poseł w ogóle nie głosował w tej sprawie.

15 maja Sejm RP przyjął Ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - „Aktywny rodzic". Za głosowało aż 405 posłów. 14 było przeciw, 2 wstrzymało się, a 37 nie głosowało.

Za przyjęciem ustawy opowiedziała się również większość posłów z naszego regionu:

• Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz - z KO

• Grzegorz Matusiak, Bolesław Piecha, Michał Woś - z PiS-u

• Łukasz Osmalak - z Trzeciej Drogi

Od głosu wstrzymał się poseł Paweł Jabłoński (PiS), natomiast nie głosował poseł Roman Fritz (Konfederacja). Teraz ustawa trafi do Senatu.

Trzy nowe świadczenia dla rodziców małych dzieci

Ustawa wprowadza trzy nowe świadczenia dla rodzin z najmłodszymi dziećmi:

• aktywni rodzice w pracy (tzw. babciowe) - świadczenie wyniesie 1500 zł na czas 24 miesięcy, od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami - 1900 zł miesięcznie,

• aktywnie w żłobku - świadczenie ma zastąpić obecne dofinansowanie w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt w żłobkach, klubach dziecięcych oraz w placówkach dziennej opieki nad dziećmi do lat 3. Wsparcie wyniesie do 1500 zł na dziecko (lub do 1900 zł na dziecko niepełnosprawne) miesięcznie, pieniądze będą trafiać bezpośrednio do instytucji sprawującej opiekę nad dzieckiem,

• aktywnie w domu - świadczenie będzie przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej, wyniesie 500 zł miesięcznie na 24 miesiące.

Świadczenie wypłaci ZUS. Rodzice będą mogli z niego skorzystać od 1 października 2024 r.

(żet)

 • Numer: 21 (1226)
 • Data wydania: 21.05.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 19 (1224)
 • Data wydania: 07.05.24
 • Numer: 20 (1225)
 • Data wydania: 14.05.24
 • Numer: 21 (1226)
 • Data wydania: 21.05.24
 • Numer: 22 (1227)
 • Data wydania: 28.05.24
 • Numer: 23 (1228)
 • Data wydania: 04.06.24