Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Po Parku Śląskim możesz przejechać się busem bez kierowcy. Nowinka techniczna od 24 maja

21.05.2024 00:00 red

REGION Od 24 maja Blees BB– 1, będzie woził gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Śląskiego Ogrodu Zoologicznego aż do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Pilotaż potrwa do 21 czerwca, a przejazdy będą bezpłatne.

Park Śląski w ten sposób zamierza sprawdzić możliwość wykorzystania tego typu pojazdów w przyszłości. To ważny kierunek, ponieważ Blees BB– 1 może poruszać się samodzielnie po obecnie funkcjonujących trasach, nie emitując hałasu ani spalin.

– Testowanie autonomicznego pojazdu Blees BB– 1 pomoże nam lepiej zrozumieć potrzeby odwiedzających park oraz przeanalizować zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania do Parku Śląskiego – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Pilotaż jest jednym z elementów planu rozwoju mobilności w parku, który docelowo ma wyłączyć ruch samochodów w centralnej jego części. Obecnie trwa także przetarg na wyłonienie firmy, która dostarczy nowy system parkingowy oraz dostosuje infrastrukturę.

– Autonomiczny autobus to doskonały przykład wykorzystania nowoczesnej technologii przyjaznej środowisku naturalnemu. Właśnie takie rozwiązanie będzie wykorzystane i dostępne dla gości zwiedzających Park Śląski – mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa – Miejsce też jest nieprzypadkowe – park od dekad nazywany jest Zielonymi Płucami Śląska, tysiące mieszkańców województwa spędza tutaj wolny czas, korzystając z jego atrakcji i uroków. Pogoda sprzyja relaksowi, mamy wiosnę w pełnej krasie, a park przyciąga także wielu zwiedzających spoza regionu, chcących zobaczyć nasze zoo czy też wyruszyć na przejażdżkę kultową Elką. Zaś przejazd po parku proekologicznym autobusem dodatkowo uatrakcyjni tę ofertę. Zapraszamy!

W maju i czerwcu zostaną również przeprowadzone badania wśród pasażerów oraz gości Parku Śląskiego. Poprowadzi jest Uniwersytet Śląski wspólnie z zespołem GZM.

Autonomiczny minibus Blees BB– 1 podczas pilotażu w Parku Śląskim będzie poruszał się z prędkością do 20km/h. Pojazd jest przygotowany do przewozu 15 osób. Jest niskopodłogowy, posiada automatyczną rampę dla wózków, miejsce dla osób z ograniczeniami mobilności oraz 7 miejsc siedzących.

Trasa pilotażu w Parku Śląskim liczy około 3 kilometry i rozpoczyna się tuż przy rzeźbie Żyrafy. Kolejny przystanek zlokalizowany będzie przy Skwerze 100– lecia Powstań Śląskich, nieopodal bramy wejściowej do ogrodu zoologicznego. Następnie Blees BB– 1 przewiezie pasażerów promenadą Generała Ziętka, przez rondo przy Komarze do głównej bramy ZOO. Dalej Aleją Leśną dojedziemy do najwyżej położonej stacji kolejki linowej „Elka”, a ostatnim przystankiem będzie Planetarium. Na trasie przejazdu zostaną ustawione przystanki oraz dodatkowe tablice informacyjne. Dokładny harmonogram kursów zostanie podany po 20 maja po kalibracji pojazdu i próbnych kursach realizowanych przez zespół inżynierów z Blees.

Mimo iż przejazdy z pasażerami zaplanowane są od 24 maja, to pojazd w parku pojawi się już dwa tygodnie wcześniej. Od 13 maja rozpocznie się bowiem jego kalibracja i programowanie trasy, która jest bardzo zbliżona do realnych warunków miejskich. Rondo, odcinek z długim podjazdem, zmienna nawierzchnia oraz obecność innych pojazdów i pieszych, to tylko niektóre z elementów które podczas pilotażu musi uwzględnić zawansowany system jazdy autonomicznej. Dzięki niemu Blees BB– 1 wykrywa przeszkody i innych uczestników ruchu, a także przyśpiesza, zwalnia i hamuje adekwatnie do sytuacji. Liczne czujniki, skanujące obszar wokół minibusa, zapewniają precyzyjną orientację na drodze oraz poprawną lokalizację na mapie przejazdu. Wszystkie manewry są monitorowane przez moduł nadzoru, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Podczas pilotażu, w pojeździe obecny będzie także lokalny operator. Jego zadaniem będzie nadzór nad przebiegiem kursów, a w razie potrzeby przejmie także kontrolę nad minibusem.

Pojazd Blees BB– 1 został wyprodukowany przez gliwicką firmę Blees i jest zdolny do samodzielnej jazdy i obsługi wszystkich manewrów pojazdu na zaprogramowanych trasach. Obecnie firma dysponuje dwoma pojazdami z serii BB– 1. Blees sp. z o.o. to firma technologiczna, która od 2019 roku tworzy pierwszy polski autonomiczny minibus, odpowiadając na pojawiające wyzwania na rynku transportu zbiorowego. Przedsiębiorstwo zatrudnia specjalistów, ekspertów branżowych oraz doświadczonych inżynierów. Flagowym produktem spółki, jest autonomiczny elektryczny minibus Blees BB– 1, który zrewolucjonizuje transport publiczny. Wizją firmy jest kreowanie rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój miast i gmin oraz zapewnienie dostępności publicznej komunikacji na całym ich obszarze. Spółka upowszechnia również ideę współdzielonego transportu oraz dąży do tego, aby realizowane projekty miały pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko naturalne.

źródło: Slaskie.pl

 • Numer: 21 (1226)
 • Data wydania: 21.05.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 19 (1224)
 • Data wydania: 07.05.24
 • Numer: 20 (1225)
 • Data wydania: 14.05.24
 • Numer: 21 (1226)
 • Data wydania: 21.05.24
 • Numer: 22 (1227)
 • Data wydania: 28.05.24
 • Numer: 23 (1228)
 • Data wydania: 04.06.24