Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kącik ZUS

23.01.2024 00:00 red

Beata Kopczyńskaregionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

W tym roku ukończę 64 lata. Jakiej waloryzacji podlega emerytura zawieszona, którą zawiesiłam w grudniu 2022 r. ze względu na kontynuację pracy, jeśli w tym roku złożę wniosek o jej wypłatę i świadectwo pracy. Biorę pod uwagę dwa terminy zakończenia pracy: luty lub sierpień 2024.

W przypadku, gdy dana osoba ukończyła powszechny wiek emerytalny, złożyła wniosek o emeryturę i nadal pracuje, ZUS ustala prawo do emerytury, oblicza jej wysokość i zwiesza ją do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedstawienia świadectwa pracy. Warunkiem podjęcia wypłaty emerytury jest rozwiązanie stosunku pracy. Z chwilą dostarczenia świadectwa pracy (wraz z wnioskiem o podjęcie wypłaty) emerytura zostanie obliczona na nowo. W tym obliczeniu zostaną uwzględnione wszystkie składki, zapisane na Pani koncie, także te, które wpłynęły po dacie przyznania prawa do emerytury. Składki i kapitał początkowy zostaną zwaloryzowane z zastosowaniem poszczególnych wskaźników waloryzacji składek, ogłoszonych przed datą złożenia wniosku o podjęcie wypłaty. Suma tych zwaloryzowanych wszystkich składek i kapitału początkowego zostanie podzielona przez średnie dalsze trwanie życia dla wieku, jaki został ukończony na dzień zgłoszenia wniosku o podjęcie wypłaty emerytury. Waloryzacja świadczeń przeprowadzana w marcu obejmuje wszystkie pobierane świadczenia, które zostały przyznane do końca lutego roku, w którym przeprowadzana jest waloryzacja. Emerytura zawieszona ze względu na kontynuację zatrudnienia nie jest pobierana, nie podlega więc marcowej waloryzacji świadczeń. Jest ona obliczana na nowo, tak jak wskazałam powyżej – czyli waloryzowane są składki i kapitał początkowy, zapisane na koncie ubezpieczonego.

Jeśli zatem złoży Pani wniosek o podjęcie wypłaty wraz z świadectwem pracy w lutym 2024 r., emerytura zostanie obliczona na nowo, z uwzględnieniem następujących waloryzacji składek:

•wszystkie składki emerytalne oraz kapitał początkowy, zapisane na Pani koncie na dzień 31.01.2022 r., powiększone o kwoty uzyskane z tytułu wcześniejszych waloryzacji rocznych, zostaną zwaloryzowane waloryzacją roczną za 2022 rok,

• składki, które zostały zapisane na koncie w okresie po 31.01.2022 r. (czyli te, które nie podlegały waloryzacji rocznej), zostaną poddane waloryzacjom kwartalnym, za I, II, III, kw. 2023 r.

Tak obliczona emerytura zostanie wypłacona za luty 2024 r., a w marcu zostanie zwaloryzowana wg obowiązującego wówczas wskaźnika waloryzacji świadczeń. Jeśli natomiast wniosek o podjęcie wypłaty wraz z świadectwem pracy złoży Pani w sierpniu 2024 r., to emerytura zostanie obliczona uwzględnieniem następujących waloryzacji składek:

• wszystkie składki emerytalne oraz kapitał początkowy, zapisane na Pani koncie na dzień 31.01.2023 r., powiększone o kwoty uzyskane z tytułu wcześniejszych waloryzacji rocznych zostaną zwaloryzowane waloryzacją roczną za 2023 rok,

• następnie zwaloryzowane w ten sposób składki i kapitał zostaną poddane waloryzacji kwartalnej za I kw. 2024 r. (nie podlegają waloryzacjom kwartalnym za I, II, III, IV kw. 2023 r. ponieważ za ten rok zostały już zwaloryzowane waloryzacją roczną),

• a składki, które zostały zapisane na koncie w okresie po 31.01.2023 r. (czyli te, które nie podlegały waloryzacji rocznej), zostaną poddane waloryzacjom kwartalnym, za I, II, III, IV kw. 2023 r. oraz za I kw. 2024 r.

Tak obliczona emerytura będzie wypłacana w tej wysokości do czasu kolejnej waloryzacji świadczeń.

Czym innym jest zatem waloryzacja świadczeń – dotyczy ona pobieranych świadczeń, a czym innym waloryzacja składek – której podlegają zapisane na koncie ubezpieczonego składki i kapitał początkowy, biorące udział w obliczeniu wysokości emerytury. Składki podlegają waloryzacji rocznej (w czerwcu) a także waloryzacjom kwartalnym – które są uruchamiane przy obliczaniu wysokości emerytury.

Informacje na temat zasad waloryzacji składek są dostępne na stronie internetowej: https://www.zus.pl/baza– wiedzy/skladki– wskazniki– odsetki/wskazniki/waloryzacja– skladki– i– kapitalu– poczatkowego

 • Numer: 4 (1209)
 • Data wydania: 23.01.24
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 2 (1207)
 • Data wydania: 09.01.24
 • Numer: 3 (1208)
 • Data wydania: 16.01.24
 • Numer: 4 (1209)
 • Data wydania: 23.01.24
 • Numer: 5 (1210)
 • Data wydania: 30.01.24
 • Numer: 6 (1211)
 • Data wydania: 06.02.24