Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekonowiny: Kolejny miesiąc z rekordowo wysoką temperaturą

07.11.2023 00:00 red.

Według danych tegoroczny październik był rekordowym pod względem temperatury i kolejnym, piątym najcieplejszym miesiącem z rzędu.

Jak donosi portal Energetyka24.com tegoroczny październik był najcieplejszym od 1940 r. Portal opiera swoje tezy na szacunkowych danych z narzędzia Climate Reanalyzer Climate Change Institute Uniwersytetu Maine. Według tego narzędzia temperatury w październiku były wyższe o 0,89°C od średniej z lat 1979-2000. Średnia globalna temperatura na wysokości 2 m od powierzchni Ziemi wynosiła 15,30°C. Ostatni rekord pochodził z 2019 r., gdy temperatura wyniosła 14,90°C.

Tymczasem we wrześniu średnia globalna temperatura wynosiła 16,38°C, w sierpniu 16,82°C, w lipcu 16,95°C, a w czerwcu 16,51°C. Tegoroczny lipiec, jak donosi portal Energetyka24.com był ogólnie najcieplejszym miesiącem od 1880 r.

Wzrost średniej globalnej temperatury w tym roku jest potęgowany przez El Nino, który rozpoczął się w tym roku. Zjawisko na Oceanie Spokojnym, które może trwać od 2 do 7 lat, powoduje zwykle wyższe temperatury. Z tego względu naukowcy przewidywali, że rok 2023 prawie na pewno będzie najcieplejszym rokiem w historii.

Również w naszym kraju październik był wyjątkowo ciepły. 3 października padł rekord październikowej temperatury w Polsce. W tym dniu tuż przed godz. 13:00 w Legnicy (woj. dolnośląskie) termometry odnotowały aż 29,2°C. - To nie jest rekord średnich temperatur tylko dla 3 października. To jest rekord dla października w ogóle. Tak wysokiej temperatury w tym miesiącu nie było na ziemiach polskich od ponad 100 lat, od kiedy prowadzimy pomiar – mówił dr Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Poprzedni rekord dla tego miesiąca odnotowano w 1966 r. w Gorzowie Wielkopolskim – termometry wskazały wówczas 28,7°C.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

 • Numer: 45 (1198)
 • Data wydania: 07.11.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 43 (1196)
 • Data wydania: 24.10.23
 • Numer: 44 (1197)
 • Data wydania: 31.10.23
 • Numer: 45 (1198)
 • Data wydania: 07.11.23
 • Numer: 46 (1199)
 • Data wydania: 14.11.23
 • Numer: 47 (1200)
 • Data wydania: 21.11.23