Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Osiedlowy mural w Pszowie przypomina o wydarzeniach patriotycznych

12.09.2023 00:00 sub

PSZÓW Na osiedlu w Pszowie powstał mural nawiązujący do wizyty Józefa Hallera, która miała miejsce w latach 30-tych.

Józef Haller gościł w Pszowie

– Na zaproszenie związku Hallerczyków naszej wsi, bo wtedy Pszów nie był jeszcze miastem, przybył z wizytą generał broni Wojska Polskiego oraz dowódca Błękitnej Armii Józef Haller. Były to lata 30-te ubiegłego wieku, mimo wielu starań nie udało się ustalić dokładnego roku wizyty. Po przyjeździe generał skierował pierwsze kroki do pszowskiego kościoła, pomodlił się i złożył na ołtarzu swój złoty zegarek, jako ofiarę Matce Boskiej. Jego wizyta jest dziś jednym z powodów dla których Józef Haller stał się twarzą naszej niepodległościowej akcji a wykonanie osiedlowego muralu to jeden z punktów „Wstępu do niepodległości”. Przy całości projektu pomaga mi mój sąsiad Bogdan Hibner, który opłacił rozpisany przeze mnie projekt graficzny, zaś Grażyna Broda z Żor po raz kolejny stanęła na wysokości zadania i bardzo zgrabnie spięła wszystko w całość – mówi Mateusz Kołek.

Spółdzielnia wyraziła zgodę i można było wykonać mural

– Zwróciłem się z prośbą do zarządu spółdzielni mieszkaniowej Orłowiec o możliwość wykonania muralu na jednej ze ścian budynku spółdzielczych zasobów. Pomysł, projekt graffiti oraz przygotowane na akcję materiały zostały zaprezentowane prezesowi spółdzielni Antoniemu Seidlowi, radzie nadzorczej oraz radzie osiedla. Organy Spółdzielni pozytywnie zareagowały na historię o generale oraz na intencje, jakie na celu ma nasza akcja. W wyniku czego usłyszeliśmy jednogłośną decyzję dla wykonania muralu z funduszu kulturowo-oświatowego. Pracownicy administracji w Pszowie zostali odpowiedzialni za naprawę elewacji, wykonanie podkładu oraz innych niezbędnych prac ustalonych z naszymi artystycznymi malarzami. Adam jako główny wykonawca poprosił o pomoc swojego kolegę Karola a współpraca tych dwóch panów z Rybnika przyniosła niesamowity efekt. Karol zajął się napisami oraz tłem, za to Adam wziął na siebie ciężar wykonania portretu generała. Już po chwili mogliśmy odetchnąć z ulgą i głęboko do kieszeni schować obawy co do końcowego efektu, bo z każdą minutą postępy przerastały nasze oczekiwania. Wszystko o czym wspomniałem, złożyło się na to, że od soboty, 2 września 2023 roku nie tylko mieszkańcy osiedla Kościuszki, ale także Pszowa i okolic mogą spotkać wodza Błękitnej Armii ponownie w Pszowie – dodaje Mateusz Kołek.
FK

 • Numer: 37 (1190)
 • Data wydania: 12.09.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 35 (1188)
 • Data wydania: 29.08.23
 • Numer: 36 (1189)
 • Data wydania: 05.09.23
 • Numer: 37 (1190)
 • Data wydania: 12.09.23
 • Numer: 38 (1191)
 • Data wydania: 19.09.23
 • Numer: 39 (1192)
 • Data wydania: 26.09.23