Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najtwardsi strażacy powiatu

12.09.2023 00:00 sub

W sobotę, 9 września odbyły się zawody Najtwardsi Strażacy Powiatu Wodzisławskiego. W turnieju uczestniczyły drużyny PSP i OSP.

Każda drużyna rozpoczęła zmagania od podłączenia dwóch linii gaśniczych do motopompy, następnie uczestnicy musieli rozwinąć już złożone linie wraz z prądownicami. Kolejne części rywalizacji to zwijanie węży W75, uderzenia młotem, bieg z obciążeniem pomiędzy pachołkami, przesuwanie młotem obciążenia oraz ewakuacja osoby poszkodowanej. Wszystkie konkurencje były związane z ogromnym wysiłkiem. Strażacy wykonywali zadania w pełnym umundurowaniu bojowym wraz z aparatem powietrznym. Rywalizacja odbywała się w dwóch grupach: funkcjonariusze PSP i ochotnicy.

Pierwsze miejsca dla zmiany I JRG Wodzisław Śląski i OSP Marklowice

W grupie strażaków zawodowych pierwsze miejsce zajęła zmiana I JRG Wodzisław Śląski, drugie zmiana I JRG Rydułtowy, a trzecie reprezentacja KP PSP Wodzisław Śląski. W grupie ochotników pierwsze miejsce zdobyła jednostka OSP Marklowice, drugie OSP Rogów, trzecie OSP Lubomia. Jedyną kobietą biorącą udział w zawodach była Iwona Wajsman, która jest prezesem OSP Turza Śląska.

– Do zawodów, jak co roku, podeszliśmy bardzo profesjonalnie. Byliśmy obrońcami tytułu. Nie była to dla nas tylko zabawa, ale był to też obowiązek, aby właśnie ten tytuł obronić. Reprezentowaliśmy OSP Marklowice, więc czuliśmy dumę. Przygotowaliśmy się psychicznie co najmniej pół roku, fizycznie dwa miesiące. Ćwiczyliśmy rozwijanie i zwijanie węży, uderzenia młotkiem itd. W naszym wykonaniu była to „czysta profeska” – mówi Marek Kolarczyk z OSP Marklowice.

Władze, sympatycy i rodziny wspierały zawodników

Nie brakowało również kibiców oraz sympatyków. Zawodników wspierali druhowie oraz rodziny.

– Rywalizacja była bardzo zacięta. Bardzo fajnie oglądało się zmagania strażaków. Wszyscy dawali z siebie 100 procent, ale strażacy z OSP Marklowice, którym kibicowałam byli najlepsi z czego się bardzo cieszę – mówi Nowinom Paulina Kolarczyk.

Zawody organizujemy od 2018 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja. Kolejna była w 2019 roku. Później miała miejsce przerwa covidowa, ale w roku ubiegłym i w tym roku udało się zorganizować zawody, które są dedykowane dla strażaków ochotniczych straży pożarnych i państwowej straży pożarnej. W tym roku brało udział 15 drużyn, 9 drużyn z OSP i 6 z PSP. Myślę, że są to bardzo widowiskowe zawody. Celem jest przede wszystkim podnoszenie sprawności strażaków, którzy podczas działań ratowniczo-gaśniczych muszą takie przygotowanie fizyczne posiadać. Zawody organizujemy zawsze przy ogromnym wsparciu starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śląskim. Starosta wspiera nas i finansowo i organizacyjnie. W organizację imprezy są zaangażowani również pracownicy starostwa, jak i strażacy z komendy powiatowej PSP – mówi st.bryg. Marek Misiura, komendant PSP w Wodzisławiu Śląskim.

Dyplomy, puchary i upominki oraz podziękowania i gratulacje złożyli senator Ewa Gawęda, posłowie Teresa Glenc i Michał Woś oraz starosta Leszek Bizoń.

FK

 • Numer: 37 (1190)
 • Data wydania: 12.09.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 35 (1188)
 • Data wydania: 29.08.23
 • Numer: 36 (1189)
 • Data wydania: 05.09.23
 • Numer: 37 (1190)
 • Data wydania: 12.09.23
 • Numer: 38 (1191)
 • Data wydania: 19.09.23
 • Numer: 39 (1192)
 • Data wydania: 26.09.23