Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Największa szansa na zmianę władzy jest w Pszowie. A jak wygląda to w innych miastach?

11.07.2023 00:00 sub

PSZÓW Ogólnopolska Grupa Badawcza ocenia, że największe szanse na zmianę władzy w Subregionie Zachodnim są w Pszowie, gdzie rządzi Czesław Krzystała. Wyżej jest tylko dwóch włodarzy innych śląskich miast – Siewierza i Zabrza.

Autorzy badania pod uwagę wzięli kilka czynników m.in. wiek, bo jak podkreślają „częstą przyczyną zmian w miastach jest chęć przejścia na emeryturę lub zmęczenie sprawowaniem stanowiska”. Pod lupę wzięli także wynik poprzednich wyborów. Raport opublikowano w portalu LokalnaPolityka.pl.

– Wszystkie dane wskazują na to, że rekordowo długa kadencja samorządów będzie miała bardzo negatywny wpływ na szanse Burmistrzów i Prezydentów miast na reelekcję. Sytuacja gospodarcza tylko pogarsza te szanse – wskazuje Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grup Badawczej.

Na podstawie metodologii, jaką zastosowali autorzy w analizie, stwierdzają, w jakich gminach jest największa szansa na zmianę obecnego włodarza. W śląskim, najwięcej, bo 87 punktów uzyskała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, co daje 70% szans na zmianę włodarza w tej gminie. Zdzisław Banaś, burmistrz Siewierza zdobył 80 punktów zmiany. Szansa na zmianę w jego przypadku wynosi 60%. Na podium znalazłby się jeszcze burmistrz Pszowa, Czesław Krzystała (70 punktów zmiany).

Do jakich zmian może jeszcze dojść w Subregionie Zachodnim? Według autorów badania swoich foteli nie mogą być także pewni: Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyny i Waldemar Socha, prezydent Żor. W obu przypadkach jest 60% szans na zmianę.

Dla pozostałych miast Subregionu Zachodniego podano następujące dane: burmistrz Radlina Barbara Magiera (40 proc. szans na zmianę), prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman (25 proc.), burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha (25 proc.), prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca (25 proc.), prezydent Rybnika Piotr Kuczera (25 proc.), prezydent Raciborza Dariusz Polowy (15 proc.), burmistrz Rydułtów Marcin Połomski (15 proc.), burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla (15 proc.).

(mad)

 • Numer: 28 (1181)
 • Data wydania: 11.07.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 26 (1179)
 • Data wydania: 27.06.23
 • Numer: 27 (1180)
 • Data wydania: 04.07.23
 • Numer: 28 (1181)
 • Data wydania: 11.07.23
 • Numer: 29 (1182)
 • Data wydania: 18.07.23
 • Numer: 30 (1183)
 • Data wydania: 25.07.23