Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisławski Cech zaprosił na Dzień Zawodowca

20.06.2023 00:00 sub

WODZISŁAW ŚL. W Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim odbyła się Gala Dzień Zawodowca, zorganizowana po raz pierwszy przez Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców.

Galę otworzyła Estera Wochnik, która zaprezentowała swoją aranżację piosenki „ Sen we śnie” duetu Sanah/Turnau. Gości powitała dyrektor wodzisławskiego Cechu Anna Orszulik – Oślizlok, prezentując najważniejsze wydarzenia i inicjatywy, zorganizowane przez Cech w 2022 roku. Starszy Cechu Jerzy Waltar podziękował za dotychczasową współpracę i wsparcie staroście wodzisławskiemu Leszkowi Bizoniowi oraz prezydentowi Wodzisławia Śląskiego Mieczysławowi Kiecy. Podziękowania skierowano również do radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Jarosława Szczęsnego.

Warto wyliczyć, że wodzisławski Cech skierował swoje działania w 2022 roku do 418 uczniów z 21 klas, 11 szkół podstawowych, branżowych, liceów, techników, szkół policealnych, a wydarzenia skierowano także do rzemieślników.

– To wielki zaszczyt dla nas dorosłych z bagażem doświadczeń, być w gronie tylu młodych, ambitnych i utalentowanych ludzi. Przyglądając się waszym pracom i dokonaniom, mogę powiedzieć, że to wy jesteście dzisiaj mistrzami. W obiegu gospodarczym królują dwa pojęcia: kreatywność i innowacja. Gdy połączymy te dwa terminy, możemy powiedzieć, że w 100 proc. wykazaliście kreatywność i innowację w waszych pracach. Za to serdecznie chcemy wam podziękować – zwrócił się do młodzieży starszy Cechu Jerzy Waltar.

Nagrodzili najlepszą kampanię

Podczas gali podsumowano działania w projekcie „Przedsiębiorczy ja”, w ramach których sześć grup uczestników miało przygotować kampanię promocyjną dla danego zawodu, m.in. biorąc udział w warsztatach z dziennikarką Radia 90 Moniką Sokołowską oraz redaktorem naczelnym Nowin Wodzisławskich Szymonem Kamczykiem. Podczas Dnia Zawodowca odbył się finał konkursu „Przedsiębiorczy ja”, bo to właśnie publiczność mogła zagłosować na najlepiej przygotowaną kampanię.

Zdaniem publiczności najlepiej wypadła prezentacja Agaty i Amelii, których opiekunem była Teresa Pająk ze Szkoły Podstawowej w Gogołowej. Dziewczyny przygotowały kampanię „Master Muffin”, podczas której przeprowadziły wywiad z cukiernikiem, spotkanie z cukiernikiem w SP Gogołowa oraz zabawę dekorowania mufinek na czas.

Drugie miejsce zajęły Ola i Sandra ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Radlinie. Ich opiekunem jest Pani Żaneta Pawlaszczyk. Projekt nosił nazwę „Poznaj i pokochaj zawód cukiernika”.

Trzecie miejsce zdobyła natomiast grupa z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Wodzisławiu Śląskim: Hania, Karolina, Dorota i Matylda ze swoim projektem „Siła i pasja to piekarza strona jasna”. Opiekunami grupy były Weronika Szyrocka oraz Ksymena Keler – Bednarz.

Warto dodać, że tuż poza podium uplasowały się grupy z Zespołu Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim (z projektem „Jak osłodzić sobie życie”), Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie (z projektem „Mechanik samochodowy gwarancją pewnej roboty”) oraz Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 im Komisji Edukacji Narodowej w Radlinie (projekt „Postaw na smak”).

Dwie z grup po warsztatach dziennikarskich przygotowały także swoje reportaże, które przekazały na ręce redaktora naczelnego Nowin Wodzisławskich.

Wybrali „Wodzisławski Maszket”

Wręczono również nagrody w konkursie „Wodzisławski Maszket”, w którym przepisy i wykonanie słodkości przez uczestników oceniali Jerzy Waltar, Mieczysław Kieca oraz Remigiusz Rączka. Zwyciężczynią w konkursie okazała się Weronika Skurak, absolwentka Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim. Finalistami konkursu byli oprócz laureatki także Laura Kristof, Magdalena Grzegorczyk, Justyna Moj oraz Kacper Szopa.

– Z początku myślałem, że będą to rzeczy małe z symbolem Wodzisławia, co możnaby, jak toruńskie pierniki, sprzedawać podczas różnych wydarzeń. Nasze zdziwienie rosło jednak z każdą sekundą, kiedy maszkety zostały przyniesione i okazało się, że mamy do oceny dwa torty i trzy małe rzeczy. Nie mieliśmy jednak dylematu w momencie, kiedy rozkroiliśmy torty. Ten, który zwyciężył, to było coś fantastycznego. W życiu nie wpadłbym na pomysł, aby warstwą tortu był kołocz, a drugą warstwą była szpajza. W momencie, kiedy rozkroiłem tort, nie miałem wątpliwości, że to mój faworyt – podkreśla Remigiusz Rączka.

– O konkursie powiedziała mi nauczycielka, a torty piekę od półtora roku. W ten sposób stwierdziłam, że ciekawe będzie przekazanie w torcie klasycznych śląskich smaków. Tort składa się z biszkoptu, szpajzy cytrynowej, jabłek w karmelu i kołocza z serem. Było z tym trochę pracy, ale jak się to lubi, to jest to sama przyjemność – wspomina Weronika Skurak.

(ska)


Podczas Dnia Zawodowca wręczono nagrody w konkursach:

 • Zawodowym na wykonanie elementu zgodnie z rysunkiem technicznym metodami obróbki ręcznej (I miejsce zajęli Wojciech Smyczek z CKZ Jastrzębie Zdrój oraz Szymon Klimża – CKZiU nr 2 Racibórz; II miejsce zajął Sebastian Frysz z PCKZIU Wodzisław Śląski, III miejsce zajęli Szymon Świerczek z Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie oraz Adrian Ziemianin z CKZ Jastrzębie Zdrój)
 • Droga do własnej firmy (zwyciężył projekt Pistacjowa Chmurka – Emilia Żymełka, Dominika Fuja, Dominika Mitrenga, Oliwia Skrzypiec, Michasia Więcek)
 • EkonoMISJA (Największą wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości poosiadają Emilia Żyrek i Lucyna Romaniak, II miejsce zajął Bartek Niedziołko, III miejsce zajęły Julia Fajkis i Justyna Moj)
 • Skuteczny i bezpieczny na SZÓSTKĘ (I pierwsze miejsce wywalczyła Dominika Leśnik, II miejsce – zajął Bartek Niedziołko, III miejsce zajęła Dorota Orszulik)
 • Numer: 25 (1178)
 • Data wydania: 20.06.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 23 (1176)
 • Data wydania: 06.06.23
 • Numer: 24 (1177)
 • Data wydania: 13.06.23
 • Numer: 25 (1178)
 • Data wydania: 20.06.23
 • Numer: 26 (1179)
 • Data wydania: 27.06.23
 • Numer: 27 (1180)
 • Data wydania: 04.07.23