Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ruszyła budowa nowej trasy rowerowej

30.05.2023 00:00 sub

Budowa nowej trasy rowerowej w Radlinie właśnie się rozpoczęła. W sumie będzie to ponad kilometr nowej rowerowej infrastruktury w mieście.

RADLIN W ostatnich latach Polska przeżywa prawdziwy boom w korzystaniu z tras rowerowych. Coraz więcej osób odkrywa urok podróży na dwóch kółkach oraz jego ekologiczne aspekty. Włodarze Radlina, dostrzegając potrzeby cyklistów, zdecydowali się na rozbudowę tras rowerowych na terenie miasta.

Alternatywa dla ruchliwej ulicy

Jak przekazuje Marek Gajda z Urzędu Miasta w Radlinie, nowa trasa rowerowa w zamyśle ma być alternatywą dla ul. Rymera, która – jako jedna z najbardziej ruchliwych ulic w mieście – stwarza problemy dla ruchu rowerowego. Poprzez ul. Jaśminową połączy ul. Kostki-Napierskiego z ul. Kominka. – Z drugiej strony szlak rowerowy poprowadzony terenami zielonymi, tuż przy płynącym cieku wodnym, będzie zdecydowanie bardziej komfortowym wyborem dla rowerzystów – zwraca uwagę Gajda.

Nie tylko ścieżka

Długość planowanej trasy to 1107,40 metrów bieżących o stałej szerokości 2,50 m. Nawierzchnia będzie asfaltobetonowa. W ramach inwestycji zaplanowano nie tylko budowę ścieżki, ale także stworzenie miejsc odpoczynku dla cyklistów, które będą wyposażone w ławki i stoły parkowe. Takich miejsc powstanie aż 18, oraz 2 miejsca dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. – Podobnie jak wcześniejsza inwestycja tego typu, czyli trasa rowerowa na ul. Reymonta łącząca Radlin z Wodzisławiem Śl. zostanie na całej swojej długości oświetlona – zwraca uwagę Gajda.

Część większego projektu

Budowa trasy jest częścią większego projektu pn. Dobry klimat dla Radlina – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni miejskich. Pierwszy etap obejmował stworzenie w mieście parku. Jak przekazuje Marek Gajda, ta inwestycja właśnie realizowana jest na Redenie. Drugi etap przedsięwzięcia polega z kolei na dwóch zadaniach: zmianie pl. Radlińskich Olimpijczyków w miejsce zielone i parkowe, oraz na budowie trasy rowerowej. Koszt całej inwestycji to nieco ponad 3,1 mln zł, z czego aż 2,7 mln zł miasto pozyskało ze środków zewnętrznych. Całe zadanie (nowa trasa i zmiana placu Radlińskich Olimpijczyków) wyniesie około 5,5 mln zł, w tym prawie 5 mln to środki zewnętrzne z funduszu Polski Ład. Na realizację zadania firma ma 15 miesięcy.

(juk)

 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
 • Numer: 23 (1176)
 • Data wydania: 06.06.23
 • Numer: 24 (1177)
 • Data wydania: 13.06.23