Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polder Buków i rezerwat Łężczok otwierają się na turystów

30.05.2023 00:00 sub

BUKÓW 25 maja skończył się okres obowiązywania obostrzeń dotyczących ptasiej grypy, które wprowadził wojewoda Jarosław Wieczorek miesiąc wcześniej. Przed zakończeniem sprawdzamy liczbę ptaków, które padły ofiarą tej choroby.

Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w rozmowie z Nowinami wylicza, że dotąd zebrano do 3000 padłych ptaków z dwóch miejsc – polderu Buków i rezerwatu Łężczok. Choć, jak przekazywał nam już kilka dni temu Konrad Kuczera, w tym drugim miejscu zginęło ich najwięcej w porównaniu do polderu Buków. Łężczok, jak mówił nam z kolei Roman Suska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, to dla leśników perła w koronie lokalnej dzikiej przyrody. – Taka sytuacja, w której dochodzi do takiej tragedii, jak ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy, jest dla nas bardzo bolesna – podkreślił.

Dotąd ornitolodzy szacowali, że na terenie rezerwatu Łężczok gniazdowało około 2,5 tysiące par lęgowych mew śmieszek, czyli około 5 tysiący ptaków. Dzisiaj nie ma już ponad połowy z nich.

Konrad Kuczera w czwartek 25 maja przekazał nam, że sytuacja na terenie Raciborszczyzny się poprawiła. – Ten stan utrzymuje się wokół liczby 2800 – 3000 padłych ptaków. I dzisiaj kończy się funkcjonowanie rozporządzenia wojewody w zakresie zakazu wstępu na Łężczok i polder Buków. Od północy można już będzie wchodzić na te tereny – mówi nam.

W międzyczasie wykryto jednak kolejne ognisko ptasiej grypy. W Rychwałdzie stwierdzono ją w drobiu hodowlanym. W efekcie wojewoda Jarosław Wieczorek wydał rozporządzenie również dla naszego regionu, bo czeska miejscowość znajduje się nieopodal okolicznych miejscowości.

Strefą objętą zakażeniem objęto: Rybnik, powiaty – raciborski (za wyjątkiem Chałupek) i wodzisławski (poza Gorzyczkami, Uchylskiem, Łaziskami, Godowem, Gołkowicami i Skrbeńskiem) oraz gminy cztery gminy w powiecie rybnickim: Gaszowice, Jejkowice, Lyski i Świerklany. Obszar zagrożony to z kolei: Chałupki, Gorzyczki, Uchylsko, Łaziska, Godów, Gołkowice i Skrbeńsko. I tam staną tablice z napisami: „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków – obszar zagrożony”. Zmiany obowiązują do 8 czerwca.

(d)

 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
 • Numer: 23 (1176)
 • Data wydania: 06.06.23
 • Numer: 24 (1177)
 • Data wydania: 13.06.23