Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Pszowie szykuje się zielona inwestycja na pokopalnianym terenie

30.05.2023 00:00 sub

Miasto Pszów przygotowało koncepcję zagospodarowania terenu wokół byłego szybu „Ryszard”. Na gruntowne uporządkowanie terenu wzdłuż ul. Bohaterów Westerplatte pozyskało 250 tys. zł.

PSZÓW Zapomniany kawałek Pszowa w miejscu dawnego szybu wentylacyjnego Ryszard odzyska nowy blask. W nieatrakcyjnym dziś miejscu powstanie park edukacyjny z wiatą, a w przyszłości również pumptrackiem. – Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, możliwe będzie prowadzenie lekcji na świeżym powietrzu, obserwacja przyrody, a także organizacja różnych spotkań czy pikników – mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na początku roku ogłosił konkurs pn. Zielona przestrzeń. Miasto przygotowało koncepcję zagospodarowania terenu wokół byłego szybu „Ryszard” i zostało jednym z laureatów tego konkursu. Pszów w ten sposób pozyskał 250 tys. zł. na gruntowne uporządkowanie terenu wzdłuż ul. Bohaterów Westerplatte. Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy. W pierwszym utworzona zostanie zielona przestrzeń, a w drugim tor rowerowy w formie pumptracku. Etap projektowy zakończy się w tym roku, a w 2024 będzie realizowany I etap inwestycji.

„Ma być kolorowo i ekologicznie. W parku powstaną kwietne łąki i hotele dla owadów, wokół których zostaną nasadzone uwielbiane przez nie rośliny. Na drzewach zawisną budki lęgowe dla ptaków. Nad strefą wypoczynku będzie roztaczał się zapach lawendy, bo w parku zostanie stworzony lawendowy labirynt” – czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta w Pszowie. Dalej dowiadujemy się, że w parku edukacyjnym nie zabraknie betonowych stolików, na których można będzie zagrać w szachy czy chińczyka. Zostanie również ustawiona wiata. Miejsce zaprojektowano z myślą o rekreacji dla całych rodzin. Z jednej strony mają być ustawione betonowe stoły umożliwiające rozegranie partii szachów. Z drugiej w parku powstanie tor rowerowy w formie pumptracku dla dzieci i młodzieży.

Informację o zagospodarowaniu terenu wokół byłego szybu „Ryszard” pszowski magistrat udostępnił już w mediach społecznościowych. Komentujący internauci nie kryli zadowolenia z planowanej inwestycji. „Ta realizacja zaczyna się robić ciekawa” – napisał internauta Tomasz. „W mieście brakuje takiego miejsca i to z pewnością dobry ruch. Myślę, że wpisanie takiego miejsca w tkankę miejską Pszowa to super sprawa. Zieleń w połączeniu z industrialnym dziedzictwem kopalni Anna będzie zachęcać do spędzania wolnego czasu nie tylko poza granicami miasta” – dodał.

(juk)

 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
 • Numer: 23 (1176)
 • Data wydania: 06.06.23
 • Numer: 24 (1177)
 • Data wydania: 13.06.23