Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Senator Ewa Gawęda zorganizowała debatę o bezpieczeństwie

30.05.2023 00:00 sub

POWIAT WODZISŁAWSKI „Współczesny wymiar bezpieczeństwa lokalnych społeczności na przykładzie powiatu wodzisławskiego” to temat debaty, która odbyła się Bluszczowie na terenie Zajazdu Hacjenda.

Celem debaty było określenie wyzwań dla bezpieczeństwa lokalnych społeczności na przykładzie mieszkańców powiatu wodzisławskiego. W debacie udział wzięli przedstawiciele policji, straży granicznej, straży pożarnej oraz niezależny ekspert ds. bezpieczeństwa, a także samorządowcy i przedstawiciele stowarzyszeń oraz ochotniczych straży pożarnych. Poprowadził ją profesor Robert Socha (Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej).

Główne tematy dotyczyły zagrożeń, które determinują organizację lokalnego systemu bezpieczeństwa oraz prowadzenia działań przez podmioty odpowiedzialne za lokalne bezpieczeństwo w dobie współczesnych zagrożeń, a także wpływ na bezpieczeństwo lokalnych społeczności wojny na Ukrainie. Zwrócono również uwagę na potrzeby w zakresie przygotowania do działania podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa.

– Spotkanie było po to, aby podyskutować na temat bezpieczeństwa mieszkańców na przykładzie powiatu wodzisławskiego, by wspólnie zastanowić się nad tym, jakie jeszcze można uruchomić mechanizmy i jakich użyć narzędzi, by to bezpieczeństwo polepszyć. Zaprosiłam do udziału w debacie przedstawicieli służb, które są powołane do tego, by to bezpieczeństwo obywatelom zapewniać, ale też wójtów, burmistrzów, prezydentów, dyrektorów szkół, radnych oraz osoby, które stoją na czele różnych organizacji społecznych, gdyż chciałam żebyśmy na ten niesamowicie ważny temat wspólnie spojrzeli, ale z różnych perspektyw. Rozmawialiśmy również jak wojna na Ukrainie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu i regionu – mówi Nowinom organizator debaty senator Ewa Gawęda.

Pierwszy głos zabrał wicestarosta Tadeusz Skatuła, później sprawy bezpieczeństwa w powiecie wodzisławskim omówił komendant Marek Misiura z Państwowej Straży Pożarnej, który zwrócił uwagę czym zajmuje się obecnie straż. Komendant policji Wiesław Dryja przedstawił sprawy związane z działalnością tej jednostki. Mówił między innymi o cyberprzestępczości oraz ruchu drogowym. Przedstawiciel straży granicznej Przemysław Starczewski przedstawił kwestie związane z działalnością tej formacji oraz między innymi sprawy związane z nielegalnymi osobami, które przedostają się na terytorium Polski, w sposób zagrażający ich życiu. Poruszono również kwestie zaginięć i poszukiwań osób. Te problemy przedstawiła Renata Irytowska z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Knurowa.

Przedstawiciele OSP Syrynia omówili akcję instalowania w miejscach publicznych defibrylatorów AED, ratujących życie w przypadku zatrzymania akcji serca. Na koniec w dyskusji głos zabrali samorządowcy.

Fryderyk Kamczyk

 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
 • Numer: 23 (1176)
 • Data wydania: 06.06.23
 • Numer: 24 (1177)
 • Data wydania: 13.06.23