Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy mają głos przy wydaniu oceny oddziaływania na środowisko planowanej stacji benzynowej

23.05.2023 00:00 Ania

Wójt gminy Marklowice wydał obwieszczenie na temat budowy stacji paliw w Radlinie. Dotyczy ono wydania oceny tzw. oddziaływania na środowisko oraz – co istotne z punktu widzenia społeczności lokalnej – udziału społeczeństwa w ramach postępowania.

RADLIN Ta sprawa budzi wiele kontrowersji i duży opór mieszkańców. – To jakiś absurd – mówili nam wielokrotnie wzburzeni radlinianie, łapiąc się za głowę, że w samym centrum miasta w sąsiedztwie Placu Radlińskich Olimpijczyków, Miejskiego Ośrodka Kultury oraz kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny może powstać stacja benzynowa. Kilka dni temu wójt gminy Marklowice wydał obwieszczenie, które dotyczy wydania oceny tzw. oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia.

Dlaczego Marklowice?

Równo rok temu, kiedy na światło dzienne wyszła informacja, że w centrum Radlina ma powstać stacja benzynowa inwestycja stanęła w miejscu. Dlaczego? Okazało się, że inwestor musi uzyskać tzw. decyzję środowiskową. Burmistrz Radlina nie mógł zająć się sprawą, ponieważ będzie stroną postępowania z racji tego, że miasto ma 14 działek wokół planowanej stacji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło do rozpatrzenia sprawy wójta gminy Marklowice. Ten zwrócił się o opinię do Wód Polskich, sanepidu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Instytucje te stwierdziły, że inwestor musi przedstawić raport oddziaływania na środowisko. – Na opracowanie tego dokumentu inwestor ma 3 lata. Do tego czasu sprawa i wydanie wszelkich decyzji zostało wstrzymane – mówił nam zastępca wójta Marklowic Piotr Galus.

Szczegóły obwieszczenia

Teraz wójt gminy Marklowice Tadeusz Chrószcz wydał obwieszczenie dotyczące wydania oceny tzw. oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia. Z dokumentu dowiadujemy się, że inwestorem jest firma LORD Poland Tabacco Andrzej Buda z siedzibą w Wodzisławiu Śl. Złożył on za pośrednictwem swojego pełnomocnika Piotra Masny wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: Budowa stacji paliw płynnych w Radlinie przy ul. Korfantego na parcelach nr 4433/314 i 4442/313. Co ciekawe wniosek został złożony 2 listopada 2021 r.

W wydanym obwieszczeniu wójt Marklowic informuje, że „przystąpiono do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i rozpoczęto procedurę udziału społeczeństwa w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia” oraz „wszczęto postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie, które ma się zakończyć wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach określającej środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia”.

Dalej czytamy, że zgodnie z postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach organem właściwym do wydania decyzji jest wójt gminy Marklowice, zaś organami właściwymi do wydania uzgodnień i opinii warunków realizacji przedsięwzięcia są: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wodzisławiu Śl., Regionalny Dyrektor Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Mieszkańcy mają głos

W wydanym obwieszczeniu Tadeusz Chrószcz zawiadamia wszystkich zainteresowanych o możliwości: zapoznania się z aktami sprawy, w tym z wnioskiem o wydanie decyzji wraz z wymaganymi załącznikami, uzgodnieniami i opiniami organów – w siedzibie Urzędu Gminy Marklowice od poniedziałku do środy w godzinach: od 7.30 do 15.30, w czwartki od 7.30 do 17.00, w piątki od 7.30 do 14.00. Mieszkańcy mają także możliwość składania uwag i wniosków: w formie pisemnej, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym do Urzędu Gminy Marklowice w terminie 30 dni licząc od 11 maja kiedy to, obwieszczenie zostało wydane.

(juk)

 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
 • Numer: 23 (1176)
 • Data wydania: 06.06.23