Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radość w stajni państwa Hercog z Zawady. W środę urodził się źrebak

23.05.2023 00:00 Ania

WODZISŁAW ŚL. Długo oczekiwany źrebak o imieniu Favoletta przyszedł na świat 15 maja około 4.30 rano. Jego mama Fairy Tale nie kryje dumy i zadowolenia. Podobnie, jak rodzina Herzog, dla których jest to pierwsza taka sytuacja w ich stajni.

Państwo Aneta i Tomasz Hercog od dawna zajmują się hodowlą. Najpierw były to tylko psy. Później doszły konie, dla których prowadzą „hotel”. Pierwszy koń państwa Hercog miał na imię Aluzja. Pasję do koni odziedziczyły też trzy córki. Koń jest obecnie własnością pani Aleksandry Bagińskiej, która jest trenerem ujeżdżania koni.

W stajni państwa Hercog było dotychczas 7 zwierząt. Rano pojawiła się długo oczekiwana klacz o imieniu Favoletta. Jej matka Fairy Tale nie kryła radości, tym bardziej, że źrebak powinien pojawić sie na świecie już miesiąc temu.

– Od miesiąca mieliśmy codziennie dyżury, które trwały 24 godziny, były też kamerki. Jest to pierwszy koń w naszej stajni, którym się opiekujemy, a który spodziewał się „dziecka”. Trochę nas niepokoił fakt, że konik tak długo nie przychodził na świat – mówi Aneta Hercog.

Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i źrebak jest już bezpieczny przy mamie. Pani Anecie w prowadzeniu gospodarstwa pomagają córki, jedna z nich to prawdziwy fachowiec, posiada stosowne uprawnienia i nie kryje miłości do tych zwierząt.

– Od drugiej klasy gimnazjum jestem związana z tymi cudownymi zwierzętami, to właśnie wtedy rodzice zdecydowali się, że będziemy mieli konia i tak zaczęła się moja przygoda – mówi Nicol Hercog.

Jakie są koszty takiej pasji?

Jak mówi pani Aneta, najniższe koszty to zakup konia. Podejmując decyzję musimy jednak pamiętać, że żywa istota to nie samochód czy zabawka, którą można pozostawiać bez opieki.

– Codziennie (jeśli pozwala pogoda) nasze konie są na wybiegu. W okresie wiosenno-letnim czasem wstajemy już o piątej rano, aby je nakarmić, później obiad, kolacja. Trzeba również codziennie dbać o porządek w stajni. To ciężka praca. Oczywiście można tak jak nasi znajomi zlecić opiekę nad zwierzętami profesjonalistom – mówi pani Nicol.

Miesięczny koszt utrzymania konia to minimum 500 złotych. Trzeba mieć siano, słomę i odpowiednie pożywienie. Konieczny jest również wybieg. Drogie są jednak sprzęty dodatkowe. Jak podkreśla pani Aneta, samo siodło to koszt około 10 tysięcy złotych.

Jak zachęcić ludzi do zwierząt?

– Bardzo się cieszę, że moje dzieci zamiast siedzieć na okrągło w sieci, kochają zwierzęta. Zachęcam wszystkich do posiadania zwierząt, niekoniecznie koni. To może być pies, kot, kura, królik. Konie są obecnie modne, nie dziwię się, bo to bardzo fajne zwierzęta – mówi pani Hercog.

(FK)

 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
 • Numer: 23 (1176)
 • Data wydania: 06.06.23