Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Muzeum otrzyma Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego

23.05.2023 00:00 Ania

WODZISŁAW ŚL. Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego została przyznana Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Medal otrzymują osoby lub instytucje, które swoją działalnością przyczyniły się do kulturalnego rozwoju województwa.

Odznaka z wizerunkiem Orła Piastów Górnośląskich zostanie przekazana na ręce dyrektora Muzeum w piątek 23 czerwca. – Dla nas jest to nagroda prestiżowa. Zdałem sobie sprawę, że muzeum funkcjonuje od ponad 50 lat, jednak nigdy nie zostaliśmy nagrodzeni. Tymczasem dorobek muzeum, nasze publikacje, badania archeologiczne, poznawanie przeszłości miasta zasługuje na uznanie – podkreśla dyrektor Sławomir Kulpa.

Wodzisław Śląski, choć jest jednym z najstarszych miast w Polsce, stanowił do niedawna białą plamę pod kątem jego historii. Na przestrzeni dziejów zniszczono niemal wszystkie jego archiwalia. Przez lata zespół pracowników oraz współpracowników wodzisławskiego Muzeum poszukiwał dokumentów zdeponowanych nie tylko w archiwach polskich, ale także zagranicznych. Obecnie źródła te stanowią bezcenny materiał, w oparciu o który powstało wiele cennych publikacji naukowych i popularnonaukowych związanych z historią miasta i regionu.

Stale odkrywają karty historii

Muzealnikom udało się odkryć setki tysięcy zabytków pochodzących z Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej, które zostały zakonserwowane oraz zrekonstruowane. Badania archeologów i historyków pozwoliły odtworzyć dzieje Pałacu Dietrichsteinów, najstarszego klasycystycznego pałacu w Polsce. Zrekonstruowano bryłę dawnego kościoła św. Krzyża i zbadano szczątki pochowanych tam osób. Przeprowadzono interdyscyplinarne badania znanej tylko z legend Bordynowskiej Pani w Syryni (Grabówka), właścicielki okolicznych wsi, zmarłej w 1751 r. Badając kulturę regionu muzealnicy przeprowadzili rekonstrukcję wodzisławskiego stroju mieszczańskiego, który w pierwszej połowie XIX w. przestał być używany przez mieszczan. A to tylko niektóre obszary działalności placówki.

– Te wszystkie działania to właśnie nasza praca. Nas – aktualnie zatrudnionych w Muzeum, jak również tych, którzy wcześniej byli związani z tą placówką. Każdy z nich miał swój wkład w to, gdzie teraz się znajdujemy – dodaje dyrektor Kulpa.

Zmiana miejsca i nowe wyzwania

Jednym z największych wyzwań z jakimi zmierzyli się muzealnicy w ostatnim czasie była przeprowadzka do zmodernizowanego Pałacu Dietrichsteinów i zagospodarowanie nowej, dużo większej niż do tej pory przestrzeni. Choć obiekt po remoncie otwarty jest już prawie od roku, to ciągle powstają nowe wystawy, organizowane są liczne wydarzenia, spotkania i koncerty. Na stałe w kalendarz imprez wpisały się spotkania z historią, spotkania z twórcą oraz warsztaty pod hasłem „Genealogia od kuchni”.

Oprócz przestrzeni, w których prezentowany jest dorobek historyczny i archeologiczny, Muzeum wzbogaciło się także o Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWĘ. Inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki realizowana jest pod patronatem Centrum Nauki Kopernik.

Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Od wtorku do czwartku wystawy można zwiedzać od 8.00 do 14.00, w piątki od 14.00 do 20.00, w soboty od 9.00 do 15.00, a w niedziele od 12.00 do 18.00. Wstęp wolny.

(ska)

 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
 • Numer: 23 (1176)
 • Data wydania: 06.06.23