Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z podręcznika do HiT prof. Roszkowskiego nie chcą uczyć w powiecie wodzisławskim

23.05.2023 00:00 Ania

– W moim najgłębszym i najszczerszym przekonaniu, przechodzi wszelkie normy dopuszczalnej publicznej krytyki – mówi radny powiatu wodzisławskiego Mirosław Krzysztof Nowak o kontrowersyjnym podręczniku do przedmiotu Historia i teraźniejszość.

POWIAT Nowego przedmiotu historia i teraźniejszość od początku obecnego roku szkolnego zaczęli się uczyć uczniowie klas pierwszych liceów i techników. Inauguracja odbywała się w cieniu kontrowersji związanych z zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, który był mocno krytykowany. Wiele placówek nie zdecydowało się na korzystanie z niego. Jak sytuacja wygląda w powiecie wodzisławskim? Postanowił to sprawdzić jeden z powiatowych radnych.

Pytanie radnego

Jak zwraca uwagę radny powiatu wodzisławskiego Mirosław Krzysztof Nowak treści zawarte w książce Wojciecha Roszkowskiego pt. „Historia i Teraźniejszość”, w jego najgłębszym i najszczerszym przekonaniu przechodzą wszelkie normy dopuszczalnej publicznej krytyki. Dodaje, że modelowanie faktów historycznych na własne potrzeby, a także mieszanie elementów biologii, genetyki i medycyny z wydarzeniami historycznymi było powodem, dla którego postanowił skorzystać z instytucji zapytania radnego. W efekcie zwrócił się pisemnie do starosty Leszka Bizonia dopytując, ile powiatowych placówek ponadpodstawowych wykorzystuje do nauki przedmiotu Historia i teraźniejszość kontrowersyjny podręcznik.

Odpowiedź starosty

Starosta Bizoń w odpowiedzi na pismo radnego Nowaka stawia sprawę jasno. „Żadna ze szkół ponadpodstawowych powiatu wodzisławskiego nie wykorzystuje w roku szkolnym 22/23 do nauczania przedmiotu Historia i teraźniejszość podręcznika p. Wojciecha Roszkowskiego pt. „Historia i Teraźniejszość” – pisze. Dalej wyjaśnił, że zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla liceum i technikum szkoły korzystają z podręcznika, ujętego w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego Ministerstwo Edukacji i Nauki, autorstwa Izabelli Modzelewskiej-Rysak, Leszka Rysaka, Karola Wilczyńskiego, Adama Ciska „Historia i Teraźniejszość” Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. lub pracują na własnych programach nauczania na podstawie powyższego podręcznika lub materiały dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej MEiN. Starosta dodał także, że w przypadku szkół branżowych I stopnia w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego Ministerstwa Edukacji i Nauki widnieje tylko jedna pozycja, autorstwa Joanny Niszcz, Stanisława Zająca „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia” Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń, z którego korzystają szkoły powiatowe tego typu.

Kontrowersyjny podręcznik

Przypomnijmy, że podręcznik Roszkowskiego nie cieszy się dobrą sławą przez kontrowersyjne fragmenty. Jednym z częściej cytowanych jest urywek dotyczący dzieci poczętych metodą in vitro: „Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?”. Wśród najczęściej wytykanych są również fragmenty dotyczące rozdziału Kościoła od państwa, używanie odradzanego przez Radę Języka Polskiego słowa „Murzyn”, tezy, że Unia Europejska ingeruje w suwerenność jej członków oraz że „rozwody i współżycie bez zobowiązań” to codzienna praktyka. Co ciekawe, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Przemysław Czarnek otwarcie zaprzeczali, by w podręczniku do HiT znalazły się krytykowane stwierdzenia na temat dzieci poczętych dzięki możliwościom medycyny. „Tylko chory i obłąkany z nienawiści umysł może dokonywać takich dopowiedzeń między wierszami” – mogliśmy przeczytać na twitterowym profilu MEiN.

(juk)

 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23
 • Numer: 22 (1175)
 • Data wydania: 30.05.23
 • Numer: 23 (1176)
 • Data wydania: 06.06.23