Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rozpoczęli tydzień strażacki

09.05.2023 00:00 Ania

GORZYCE Tydzień Strażacki gminy Gorzyce rozpoczął się od tradycyjnego objazdu wozów strażackich ulicami wszystkich sołectw. Wydarzenie odbyło się w sobotę 6 maja.

Tydzień strażacki rozpoczął się o godzinie 16.00, przy remizie OSP Rogów. Podczas apelu tytuł prezesa honorowego otrzymał druh Jerzy Glenc, były prezes tej jednostki i były komendant gminny.

Tradycyjny przejazd kolumny samochodów

Następnie kolumna samochodów pożarniczych udała się do Bluszczowa, gdzie została przeprowadzona konkurencja cięcia piłą drewna. Później strażacy udali się do Olzy, Uchylska i Gorzyczek. Następnie kolumna udała się do Gorzyc, Bełsznicy i Czyżowic. Ostatnim punktem było zakończenie, które nastąpiło przy remizie OSP Turza Śląska. Na całej trasie nie zabrakło atrakcji. Strażacy musieli również brać udział w różnego typu zmaganiach. W wydarzeniu brali udział również strażacy z czeskiego Bohumina. Organizatorem jest Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gorzycach. Całością dowodził druh Szymon Kwaśnica – komendant gminny ZOSP RP.

Tydzień strażacki to już tradycja w gminie Gorzyce. W najbliższym czasie organizatorzy planują przeprowadzić ćwiczenia z udziałem jednostek OSP na jednym z kluczowych obiektów położonych na terenie gminy. Zakończenie odbędzie 13 maja się uroczystą mszą i apele w Czyżowicach. Eucharystia rozpocznie się o godzinie 16.15. Druhowie już dziś serdecznie zapraszają na to wydarzenie. W roku ubiegłym ćwiczenia odbyły się w Olzie i dotyczyły przepompowywania wody za pomocą sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek na duże odległości.

Podziękowania i życzenia

Za zaangażowanie dziękował wójt Daniel Jakubczyk, który zwrócił uwagę na działalność i poświęcenia wskazując na wypadek, do którego doszło na terenie gminy przed samym wydarzeniem, a do którego Powiatowe Stanowisko Kierowania skierowało właśnie jednostki OSP. Obecny był też proboszcz ks. dr Bernard Rak, przewodniczący rady i sekretarz oraz radni i działacze stowarzyszeń.

(FK)


Jerzy Glenc prezesem honorowym OSP Rogów

Podczas apelu tytuł prezesa honorowego otrzymał druh Jerzy Glenc, były prezes tej jednostki i były komendant gminny. Druh Glenc to znana postać w środowisku wodzisławskich i gorzyckich strażaków. Zawodowo związany był z Komendą Powiatową PSP w Wodzisławiu Śląskim, ponadto zajmował się sprawami przeciwpożarowymi w gminie Gorzyce. Pełnił funkcję prezesa OSP Rogów i komendanta gminnego. Zasługi druha Jerzego podkreślali między innymi: wójt Daniel Jakubczyk, proboszcz ks. Bernard Rak, sołtys, przewodniczący rady gminy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. – Druhu Prezesie, w imieniu całej jednostki OSP w Rogowie składam serdeczne podziękowania, za te wszystkie lata poświęcenia, wielkie oddanie i działalność na rzecz lokalnej społeczności w myśl strażackiej dewizy: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – mówił prezes OSP Rogów Marcin Matuszek.

Wójt Jakubczyk podkreślił, że miał możliwość współpracy z druhem Jerzym, który jest żywą legendą. Wspomniał o zasługach związanych z pozyskaniem wozów bojowych oraz wkładzie w działalność gminy. – Jerzy w imieniu nas wszystkich bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję całej Twojej ekipie, bo zdaję sobie sprawę z tego, że była to robota zespołowa. A Ty stałeś na czele tego zespołu. Odchodzisz do historii, ale jesteś żywą legendą tej jednostki. Za to bardzo serdecznie Ci dziękuję – mówił wójt Jakubczyk.

Druhowi Jerzemu dziękował też proboszcz parafii w Rogowie. – W imieniu wszystkich parafian chcę pogratulować i podziękować prezesowi honorowemu za wszystkie akcje, dzieła współpracy w kościele i imprezach parafialnych. Za wszelką życzliwość, gotowość we dnie i w nocy – mówił ks. Bernard Rak.

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23