Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

ZUS odpowiada

09.05.2023 00:00 Ania

ZUS odpowiada.

Kiedy będzie dostępna wersja dokumentu ZUS DRA uwzględniająca roczne rozliczenie składki zdrowotnej?

Nowy szablon ZUS DRA/ ZUS RCA (który obowiązuje od 1 maja br.) jest udostępniony w programie Płatnik i aplikacji ePłatnik od 28 kwietnia 2023 r. W tym dniu w godzinach popołudniowych wdrażana była nowa metryka programu Płatnik, a także nowa wersja aplikacji ePłatnik. W nowej wersji tych programów będzie można sporządzić dokumenty za kwiecień br. z uwzględnieniem rocznego rozliczenia i wysłać je do ZUS.

Wersja papierowa nowych dokumentów jest dostępna w placówkach ZUS. Może z nich skorzystać płatnik składek, który rozlicza składki wyłącznie za siebie albo zgłaszający do ubezpieczeń nie więcej niż 5 ubezpieczonych, jeśli nie korzysta z elektronicznej formy przekazywania dokumentów.

Płatnik składek zmarł w 2022 r. Czy konieczne jest rozliczenie roczne składki zdrowotnej?

Za zmarłego płatnika spadkobierca nie składa rozliczenia rocznego za rok 2022, tj. nie składa dokumentu rozliczeniowego za kwiecień 2023 r. Takie rozliczenie roczne składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2022 będzie sporządzone z urzędu przez Zakład. Dokument ten będzie weryfikowany z danymi z KAS. W sytuacji, gdy weryfikacja rocznego rozliczenia wykaże konieczność dopłaty, to będzie ona dochodzona na podstawie przeniesienia odpowiedzialności na spadkobierców.

Jeśli płatnik zmarł w 2022 r. ale jest ustanowiony zarządca sukcesyjny (w przypadku płatnika osoby fizycznej), to zarządca musi złożyć roczne rozliczenie za zmarłego płatnika.

Chciałabym w lutym przyszłego roku przejść na wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli. Jeżeli zostaną wprowadzone emerytury nauczycielskie to będę mogła przejść na normalną emeryturę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje zadania nałożone obowiązującymi przepisami prawnymi – ustawami oraz aktami wykonawczymi do ustaw, np. rozporządzeniami. Możemy zatem udzielać informacji wyłącznie w zakresie obowiązującego stanu prawnego.

Obecny stan prawny przewiduje wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, jednak aby z nich skorzystać, to należy określone warunki stażowe spełnić do 31.12.2008 r. Chodzi tutaj o 30 lat pracy w tym 20 lat pracy nauczycielskiej, lub w przypadku pracy w szkolnictwie specjalnym: 25 lat zatrudnienia w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym. Zatem z emerytury wcześniejszej (zgodnie z obowiązującym stanem prawnym) mogłaby Pani skorzystać, jeśli w/w staż wypracowałaby Pani do 31 grudnia 2008 r. Jeśli ten stan prawny zostanie zmieniony przez odpowiednie ustawy, uchwalone przez Parlament i podpisane przez Prezydenta, wówczas możliwe będzie udzielanie wyjaśnień w poruszonej przez Panią kwestii.

Składki za jaki okres należy uwzględnić w rozliczeniu rocznym jeśli zmieniona została forma opodatkowania z „ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych” na „skalę podatkową”

Przy zmianie formy opodatkowania z okresem wstecz (za cały 2022 r.), do rozliczenia rocznego za rok 2022 dotyczącego tej formy uwzględnienia się:

• składki należne za okres roku składkowego, który obowiązuje od 1 lutego 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. – jeśli wraz ze zmianą wstecz formy opodatkowania z ryczałtu na skalę przedsiębiorca zgłosi wybór skali także dla roku 2023.

• składki należne za okres luty-grudzień 2022 – jeśli płatnik zmienia za rok 2022 formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową, ale od stycznia 2023r. wybrał formę opodatkowania ryczałt.

Ze wskazanych dokumentów rozliczeniowych należy zsumować należne składki na ubezpieczenie zdrowotne i wykazać je w poz. 09 bloku XII ZUS DRA/bloku III.F ZUS RCA. Składki te brane są do ustalenia, jaki będzie wynik rocznego rozliczenia – kwota dopłaty czy zwrotu

Beata Kopczyńska

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23