Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Dlaczego warto zostać młodym strażakiem?

09.05.2023 00:00 Ania

REGION Głównym zadaniem straży pożarnej jest gaszenie pożarów i usuwanie miejscowych zagrożeń. OSP prowadzi jednak szeroką działalność, jej częścią są również młodzieżowe drużyny pożarnicze. Kim są młodzi członkowie i jaką działalność prowadzą?

Ochrona przeciwpożarowa w Polsce dzieli się na dwa główne filary. Pierwszy z nich to Państwowa Straż Pożarna czyli zawodowa jednostka posiadająca ustawowe zadania, związane nie tylko z gaszeniem pożarów, ale również usuwaniem różnego typu zagrożeń. Drugim filarem ochrony przeciwpożarowej są jednostki ochotniczych straży pożarnych. Ponadto funkcjonują również jednostki zakładowej straży pożarnej, wojskowej straży pożarnej, lotniskowej straży pożarnej i podobne podmioty.

Państwowa Straż Pożarna pełni w trybie ciągłym funkcję, która podzielona jest na trzy zmiany. Każda ze zmian ma swojego dowódcę i rozpoczyna swoją pracę o godzinie 8.00. Dyżur pełni przez 24 godziny. Każda jednostka ratowniczo-gaśnicza (JRG) posiada specjalistyczne samochody, które są dysponowane do działań.

Ochotnicze straże pożarne nie pełnią funkcji w trybie ciągłym, ale „podrywane” są do działań, przez miejskie lub powiatowe stanowisko kierowania jeżeli zaistnieje taka konieczność. Wyposażenie i szkolenie ochotników w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Nie różnią się oni już od swoich kolegów – zawodowców. Wielu z nich posiada specjalistyczne kursy. Czasem prowadzą działania samodzielnie. Działalność OSP wykracza jednak poza udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Druhowie biorą udział w życiu społecznym, religijnym, angażują się w różne lokalne akcje, prowadzą działania prewencyjne i współpracują z lokalnymi stowarzyszeniami. Każda jednostka ma swój zarząd, który składa się między innymi z prezesa, naczelnika (odpowiedzialnego za sprawy operacyjne), sekretarza itd. Czasem w skład zarządu wchodzi również osoba zajmująca się dokumentowaniem ich pracy.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze

Ważnym aspektem działalności OSP są działające w niektórych jednostkach młodzieżowe drużyny pożarnicze. Mogą do nich należeć osoby, które nie ukończyły jeszcze 18-tego roku życia. Konieczna jest zgoda rodziców. Młodzi strażacy biorą udział w zawodach sportowo-pożarniczych, turniejach wiedzy pożarniczej, konkursach. Mają szeroką możliwość zaangażowania. MDP powołuje zarząd na podstawie statutu.

– Młodzieżowe drużyny pożarnicze są bardzo ważne dla każdej jednostki OSP. Wielu strażaków zaczynało „przygodę” z pożarnictwem właśnie poprzez takie zaangażowanie. Jest to również ważne z punktu widzenia operacyjnego. Część osób zostaje później członkami czynnymi i bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych – mówi prezes OSP Zawada Janusz Rassek.

Podstawowe zadania MDP to: udział w zapobieganiu pożarom poprzez oddziaływanie na środowisko w celu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych; podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej; organizowanie działalności kulturalno-oświatowej w środowisku z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej; rozwijanie sprawności fizycznej członków poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki; podejmowanie i realizacja zadań pożytecznych dla ochrony przeciwpożarowej i drużyny oraz macierzystej OSP; działalność wolontarystyczna.

Najpierw MDP później akcje ratowniczo-gaśnicze

Wielu strażaków zawodowych i ochotników rozpoczynało od drużyn młodzieżowych. Czasami „zapisywali się do straży” zupełnie przypadkiem, czasem kontynuowali rodzinne tradycje.

– Młodzieżowe drużyny pożarnicze działające przy jednostkach OSP to moim zdaniem bardzo fajne rozwiązanie. Pozwalają już od najmłodszych lat rozwijać pasje dzieciaków zafascynowanych strażą i nie tylko. Praca w grupie, udzielanie pierwszej pomocy, to ważne zagadnienia. Mają one także wpływ na przyszłość. Pamiętajmy, że to nie tylko nauka o bezpieczeństwie i zagadnieniach p-poż. To też świetna zabawa. To możliwość zdobywania wiedzy,rozwijania swoich pasji. Nawet jeśli w przyszłości młodzi wybiorą inna ścieżkę kariery niż straż, to myślę, że uczestnictwo w zbiórkach MDP i to, co wchłoną, pomoże im w osiąganiu zamierzonych celów – mówi Barbara Skrzypczyk z OSP Zgoń.

– Wstąpiłem do młodzieżowej drużyny pożarniczej w wieku 10 lat. Mój ojciec był członkiem OSP i mnie również, już jako dziecko interesowała straż pożarna. Brałem udział w zawodach sportowo-pożarniczych, konkursach, ogólnopolskich turniejach wiedzy pożarniczej. Wiedza, którą uzyskałem, będąc w MDP przydała się później, kiedy już zacząłem brać udział w akcjach – mówi Sebastian Gorzolnik z OSP Zawada.

Nie wszystkie OSP mają drużyny pożarnicze

Nie jest tak, że każda jednostka OSP ma z automatu drużynę pożarniczą. Wszystko zależy od zaangażowania druhów, zarządu oraz samych chętnych. Powołanie MDP wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Tym bardziej udział młodych druhów w zawodach sportowo – pożarniczych gdzie ważne jest bezpieczeństwo. Czasem brakuje pewnej tradycji w samej jednostce. W niektórych trwają jednak starania o powrót do tradycji.

– Z biegiem czasu zauważalny jest spadek zainteresowania lokalnej młodzieży pożarnictwem. Na początku roku podjęliśmy walkę o odtworzenie MDP, przeprowadziliśmy rekrutację wśród dzieci ze szkoły podstawowej w Syryni i ostatecznie udało nam się w pełni odtworzyć młodzieżową drużynę pożarniczą, której członkowie już teraz osiągają swoje pierwsze indywidualne sukcesy. Przykładem może być Artur Świtała, który reprezentował naszą jednostkę oraz powiat wodzisławski w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W czasach zdominowanych przez media społecznościowe oraz smartfony trudno jest zaangażować młodzież i wzbudzić zainteresowanie tematyką nie tylko pożarnictwa, ale też ogólnie pojętego bezpieczeństwa. Z pewnością jest to wyzwanie dla każdej z jednostek OSP w skali kraju. Warto jednak podjąć to wyzwanie, ponieważ to młodzież należąca do MDP stanowi o przyszłej sile i potencjale ratowniczym ochotniczych straży pożarnych. W naszym przypadku staramy się zainteresować młodzież poprzez cykliczne spotkania w remizie, w trakcie których m.in. prowadzimy dla nich szkolenia czy to z pierwszej pomocy czy też obsługi podręcznego sprzętu gaśniczego, aby byli dla pozostałych wzorem i przykładem oraz gdy zajdzie taka potrzeba, potrafili skutecznie udzielić drugiej osobie pomocy. Planujemy też organizację wycieczek integracyjnych oraz zajęć sportowych, przygotowujących młodzież do startu w zawodach. Jako strażacy bardzo się cieszymy, widząc w remizie młodzież, która jest zaangażowana i otwarta na zdobywanie wiedzy – mówi prezes Sebastian Bauer – OSP Syrynia.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to bardzo ciekawa oferta dla młodych ludzi często opanowanych przez wirtualny świat. Wiedza i doświadczenie nabyte w straży zawsze się przyda, nawet wtedy, gdy nie zwiążemy się w swoim życiu ze strażą pożarną. Nabyta wiedza dotyczy tak ważnych rzeczy, jak sposobu wzywania jednostek, gaszenia pożaru, ewakuacji, rodzaju pożarów i gaśnic, udzielania pierwszej pomocy itd.

– Zachęcam młodych ludzi do wstąpienia w szeregi OSP. Można poznać wielu ciekawych ludzi i nabyć wiedzę i umiejętności. Wszytko czego się tam nauczyłem bardzo mi się przydało – kończy druh Gorzolnik.

Fryderyk Kamczyk

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23