Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

JSW świętowała 30-lecie wielką galą w NOSPR

09.05.2023 00:00 Ania

REGION Kasia Moś, Kuba Badach, Marcin Wyrostek, Adam Sztaba z batutą, amerykańska wokalistka jazzowa China Moses oraz pełny skład orkiestry – to oni uświetnili galę jubileuszową 30-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która odbyła się w budynku NOSPR w Katowicach.

Przed wejściem do NOSPR zagrała orkiestra dęta Ruchu Borynia. Zaproszonych gości przywitał gospodarz gali jubileuszowej – Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która powstała 1 kwietnia 1993 roku.

– Dziękuję wszystkim za obecność na naszej gali jubileuszowej, za to, że wspólnie możemy świętować 30-lecie JSW. Historia Jastrzębskiej Spółki Węglowej pokazuje przemiany, jakie zachodziły w polskim górnictwie. 1993 rok, pojedyncze, rozproszone polskie kopalnie zostały połączone organizacyjnie w spółki węglowe. Z powołanych wtedy spółek: Bytomska, Gliwicka, Nadwiślańska, Rudzka, Rybnicka Spółka Węglowa oraz Katowicki Holding Węglowy po latach transformacji, z tego grona pozostała tylko Jastrzębska – przypomniał Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

– Jestem przekonany, że przy nieustannym zaangażowaniu pracowników i interesariuszy – Jastrzębska Spółka Węglowa będzie odgrywać ważną rolę w branży górniczej jeszcze przez wiele lat. Bez naszego węgla nie będzie stali. Bez stali nie będzie naszej cywilizacji. Realizacja najbardziej ambitnych projektów zielonej energetyki będzie niemożliwa, jeśli my nie dostarczymy surowca do wytopu surówki. Początek zielonej transformacji zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią – skąd wydobywamy węgiel koksowy – podkreślił prezes Cudny.

To ważne wydarzenie dla Spółki, która pozostaje największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej, znaczącym producentem koksu i nadal rozwija swoją działalność, przyczyniając się do rozwoju regionu oraz całej Polski. Podczas gali wiele ciepłych słów i życzeń skierowano w kierunku Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Marek Wesoły, wiceminister Aktywów Państwowych odczytał list od wicepremiera Jacka Sasina, w którym podkreślał zasługi JSW dla polskiej i europejskiej gospodarki. Posłanka do europarlamentu, Izabela Kloc odczytała list gratulacyjny od Marszałek Sejmu RP – Elżbiety Witek życząc pracownikom i zarządowi Spółki dalszego rozwoju i sukcesów. Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym podkreślił, że dzisiejsze święto – 30 lecie JSW – to święto polskiej gospodarki i przekazał wyrazy uznania wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój spółki.

W uroczystości wzięło udział wielu gości. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, senatorowie, posłowie, europosłowie,przedstawiciele środowiska naukowego, prezesi spółek z branży wydobywczej i energetycznej, kontrahenci, przedstawiciele strony społecznej, a także pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

(ska)

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23