Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Maturzyści z Tischnera polskiego się nie bali

09.05.2023 00:00 Ania

4 maja rozpoczął się tegoroczny maraton maturalny. Zajrzeliśmy na sale egzaminacyjne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. tuż przed rozpoczęciem egzaminu z języka polskiego.

POWIAT 4 maja równo o 9.00 maturzyści z całej Polski zaczęli egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. podeszło do niego około 160 osób. Zapytaliśmy maturzystów na chwilę przed przystąpieniem do egzaminu o ich nastawienie i samopoczucie.

– Stresik mały jest, ale damy radę – mówili z przekonaniem. Rozalia i Jakub powiedzieli nam, że cały rok przygotowywali się do tego okresu, dlatego czują się dość pewnie. – Będzie dobrze – mówili. Wielu z ich kolegów i koleżanek, wypowiadało się w podobnym tonie. Zwracali uwagę, że najbardziej obawiają się okresu romantyzmu i „Dziadów” Adama Mickiewicza.

– W każdym roku szkolnym nadchodzi maj, kiedy to nasi maturzyści przystępują do najważniejszego egzaminu, czyli egzaminu dojrzałości – mówi nam dyrektor ZSP w Wodzisławiu Śl. Wojciech Komorek. – W tym roku mamy około 160 maturzystów. Jedna piąta z nich otrzymała świadectwa z wyróżnieniem. Jest to duże osiągnięcie w klasie maturalnej, dlatego o wyniki jesteśmy spokojni – dodał. Dyrektor Komorek zwrócił uwagę, że czas oczekiwania na wyniki jest czasem stresującym zarówno dla maturzystów, jak i dla ich rodziców oraz całej społeczności szkoły.

Przypomnijmy, szkoły średnie z powiatu wodzisławskiego w tym roku opuściło 923 abiturientów. 851 z nich przystąpi do egzaminów maturalnych. Z maturalnymi pytaniami zmierzy się też 91 absolwentów z lat poprzednich. Zgodnie z harmonogramem, egzaminy dojrzałości potrwają od 4 do 23 maja. Na pierwszy ogień idą egzaminy na poziomie podstawowym. 4 maja maturzyści podeszli do języka polskiego, 5 maja zostały przeprowadzone egzaminy z języków obcych. W poniedziałek 8 maja był egzamin z matematyki (poziom podstawowy).

(juk)

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23