Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O radości w sercu i pytaniach o Polskę pod pomnikiem Powstańców Śląskich

09.05.2023 00:00 Ania

RADLIN Nieśmy wspólnie radość w przyszłość, niosąc w sercu naszą historię – mówiła burmistrz Barbara Magiera podczas uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja w Radlinie.

Włodarze oraz mieszkańcy Radlina upamiętnili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najpierw o 9.00 odbyła się msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w intencji ojczyzny. Tuż po niej, radlinianie opuszczający świątynię, ruszyli w pochodzie pod pomnik Powstańców Śląskich, który prowadziła Orkiestra Górnicza „Marcel” pod dyrekcją Franciszka Magiery. W przemarszu wzięła także udział grupa mażoretkowa Fenix.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrała burmistrz Radlina Barbara Magiera. – Jak co roku spotykamy się w tym miejscu, bo właśnie stąd dokładnie 102 lata temu szli nasi przodkowie, by walczyć o Polskę i o Śląsk – mówiła. Przypomnijmy, że Pomnik Powstańczy upamiętnia 8 miejscowych młodych chłopców, którzy zginęli w powstaniach śląskich. – Jeżeli nie będziemy mieli radości i nie będziemy umieć uwierzyć w siebie, to będzie nam trudno w życiu. Nieśmy wspólnie radość w przyszłość, niosąc w sercu naszą historię – dodała.

Po burmistrz Magierze głos zabrała senator Ewa Gawęda, która przemawiała w swoim imieniu oraz posłanki Teresy Glenc. – 3 maja to właśnie ten moment, kiedy wszyscy powinniśmy się zastanowić, jakiej Polski chcemy. Nasi ojcowie, którzy przelali własną krew za naszą wolność, chcieli byśmy byli silnym narodem. Ale czy my jesteśmy gotowi, by tak jak Inka powiedzieć: „przekażcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”? Życzę wszystkim oprócz dobrego świętowania, właśnie takich przemyśleń – mówiła.

(juk)


XXVII Radliński Bieg Ekologiczny za nami

W ramach obchodów uroczystości Święta 3 Maja w Radlinie odbył się Bieg Ekologiczny. To już dwudziesta siódma odsłona tego wydarzenia. Na starcie prócz samych biegaczy, pojawili się także chodziarze. – Biegło się troszkę ciężko i trudno. Podbieg pod górkę dawał nieźle w kość – mówili nam młodzi biegacze z Radlina. – W bieganiu najbardziej lubimy wygrywać – podkreślali stanowczo. Jak powiedział nam w imieniu organizatorów imprezy Marek Grabarczyk, bieg został zorganizowany dla uczczenia doniosłych wydarzeń w historii państwa i lokalnej społeczności, w szczególności ogłoszenia pierwszej Konstytucji w dziejach państwa polskiego. – Przede wszystkim celem wydarzenia była popularyzacja masowych biegów terenowych oraz krzewienia kultury fizycznej wśród społeczności lokalnej – podkreślił.

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23