Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zawierzyli miasto Maryi w bazylice

09.05.2023 00:00 Ania

PSZÓW Tradycyjnie 3 maja w Pszowie odbyły się uroczystości patriotyczne. W tym roku miały one jednak niecodzienny charakter, ze względu na akt zawierzenia miasta Matce Bożej, dokonany przez burmistrza i przewodniczącą rady.

Uroczysta msza święta w pszowskiej Bazylice

Pszowskie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, Członków Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych ich rodzin oraz wszystkich poległych walczących o wolność Ojczyzny, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, której przewodniczył proboszcz ks. kanonik Andrzej Pyrsz.

W wygłoszonej homilii, proboszcz zwrócił uwagę na historię zawierzenia Polski Matce Bożej oraz przypomniał wydarzenia związane z aresztowaniem księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego przez władze komunistyczne. W 1946 roku na Jasnej Górze odbyło się uroczyste zawierzenie Polski dokonane przy udziale około miliona wiernych. W związku z brakiem Prymasa rotę odczytał wtedy bp. Michał Klepacz.

Akt zawierzenia Pszowa

Na koniec nabożeństwa doszło do Uroczystego Aktu Zawierzenia Miasta, Mieszkańców i Samorządu Matce Bożej z racji Jubileuszu 300-lecia Obecności Obrazu Pani Uśmiechniętej w Pszowie. Aktu dokonali burmistrz Czesław Krzystała i przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Idziarczyk. Autorem pszowskiego tekstu jest ks. prof. Jerzy Szymik. W tekście zwrócono uwagę na pszowskie rodziny, mieszkańców, władze, a także całą historię i teraźniejszość z wszystkim elementami miasta.

„Oddajemy Tobie wszystkich mieszkańców naszego miasta. Wzbudzaj i chroń największy skarb – wiarę – w każdym pszowskim sercu. Daj zgodę i pokój rodzinom, trwałość małżeństwom, pobożną i pogodną starość seniorom, dobrą pracę ojcom rodzin, ofiarną miłość matkom. Nie pozwól młodym odejść od Twojego Syna i Kościoła, ucz ich Ewangelii i dobrego życia. Daj mądrość i roztropność władzom miasta, samorządowi Pszowa. Daj naszemu miastu nadzieję – życia, rozwoju, wiernego trwania przy Tobie” – czytamy w akcie zawierzenia.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem

Po mszy złożono kwiaty przy pomniku upamiętniającym przyłączenie Górnego Śląska do Polski w centrum miasta. W uroczystościach wzięli udział między innymi posłowie: Adam Gawęda i Krzysztof Gadowski, władze miasta z burmistrzem, radni miejscy i powiatowi, delegacje stowarzyszeń i organizacji.

(FK)

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23