Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Msza święta, przemarsz i złożenie kwiatów dla uczczenia Święta Konstytucji 3 Maja

09.05.2023 00:00 Ania

WODZISŁAW ŚL. Mieszkańcy i władze Wodzisławia Śląskiego uczciły Święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem spod Pałacu Dietrichsteinów na mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Mszę świętą celebrował proboszcz ks. prałat Bogusław Płonka. Kościół wypełnił się wiernymi oraz pocztami sztandarowymi. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli w defiladzie z orkiestrą pod batutą Marka Soboty, z kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

Prawdziwa odpowiedzialność

Gości powitał prezydent Mieczysław Kieca, w swoim przemówieniu nawiązując do przemian politycznych i obecnych, trudnych zadań klasy politycznej. – Niejako chcielibyśmy i wymagamy od szeroko rozumianej klasy politycznej prawdziwej odpowiedzialności. Czyli tak naprawdę bardzo trudnej drogi, do której trzeba dużo sił. Prawdziwej, czyli opartej na przyzwoitości. Prawdziwej, czyli opartej na praworządności. Prawdziwej, czyli akceptującej samorządność, która tak pięknie wpisana była w słowo „Solidarność”. Prawdziwej, a więc takiej, które działania doprowadzają do bogacenia kraju, wspólnot, małych i większych ojczyzn. Bo to te wspólnoty są najważniejsze. Prawdziwej – szanującej tak naprawdę innych. Czy dziś tego typu postawy widzimy na co dzień? – pytał prezydent Kieca, nawiązując do doświadczeń historii maja 1791 roku, kiedy podpisana została Konstytucja 3 Maja oraz historii lat 80. XX w., kiedy 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory.

– Te wydarzenia przypominają nam, że jeżeli jest w nas prawda i prawdziwe postawy, to niezależnie od różnic, mamy szansę na budowę prawdziwie silnej Polski – podkreślił Mieczysław Kieca.

Zmiana dowódcy

Podczas uroczystości nastąpiło również złożenie przyrzeczenia nowych członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW oraz zmiana na stanowisku dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2023 im. 14. Pułku Powstańców Śląskich. Rozkazem Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego „Strzelec” Sławomira Szczerkowskiego, drużynowego ZS Łukasza Rosę na stanowisku dowódcy jednostki zastąpił st. plutonowy ZS Mateusz Babiuch.

Pełniąca funkcję dowódcy jednostki w latach 2017-2020 st. chor. Klaudia Szombara otrzymała także podziękowanie z rąk prezydenta Mieczysława Kiecy – symboliczną szablę.

W uroczystościach liczny udział wzięli mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

(ska)

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23