Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy w Rydułtowach maj jest w kwietniu? Mieszkańcy pytają o obchody patriotyczne

09.05.2023 00:00 Ania

RYDUŁTOWY 27 kwietnia w mieście odbyły się obchody patriotyczne przeniesione z 3 maja. Nie brakuje komentarzy Czytelników i mieszkańców miasta o datę i sens samego wydarzenia.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. św. Jerzego w Rydułtowach, później nastąpił przemarsz wraz z orkiestrą KWK Rydułtowy do Pomnika Walki i Zwycięstwa, gdzie złożono kwiaty. Tam odbył się również krótki występ artystyczny w wykonaniu dzieci z rydułtowskich szkół. Kolejną częścią świętowania było rozpoczęcie XXIX Memoriału Margicioka i Hałaczka na terenach wokół tężni.

Krytycznie odnieśli się do daty i czasu wyznaczonego przez urząd terminu mieszkańcy, którzy podkreślali, że chcieliby również wziąć udział w imprezie. Po to właściwie jest dzień wolny, który przypada 3 maja, aby móc go przeznaczyć na świętowanie. Mieszkańcy zadają pytania, po co urząd w tym dniu zorganizował to wydarzenie i dla kogo. Podczas składania kwiatów jedna z mieszkanek ze zdziwieniem przyglądała się policji na drogach. Odniosła wrażenie, że doszło do wypadku drogowego, co skomentowała w rozmowie z drugą osobą. Nie myślała bowiem, że chodzi o świętowanie patriotyczne.

W komentarzach nie brakuje pytań i negatywnej oceny całej tej sytuacji. Niektórzy zastanawiają się, czy obchodów nie przeniesiono na 27 kwietnia po to, by niektórzy urzędnicy mogli się cieszyć długim weekendem majowym. Mieszkańcy komentują również organizację wydarzenia w godzinach pracy, co uniemożliwiło osobom pracującym udział w uroczystości.

Dlaczego obchody odbyły się w kwietniu? Zadaliśmy to pytanie urzędnikom.

– Chcieliśmy połączyć tradycyjnie organizowany z końcem kwietnia Memoriał Margicioka i Hałaczka z uroczystościami patriotycznymi. Przy okazji też zaproszeni goście, m.in parlamentarzyści, mogli przyjechać do Rydułtów na obchody bez konieczności podejmowania wyboru, czy wybrać osobisty udział w uroczystościach w naszym mieście, czy gdzieś indziej, bo 3 maja uroczystości odbywają się w całej Polsce. Dzięki kwietniowemu terminowi udało się też zaangażować społeczność szkolną, krzewiąc patriotyzm w młodym pokoleniu – usłyszeliśmy w rydułtowskim magistracie.

(FK), (ska)

 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23
 • Numer: 21 (1174)
 • Data wydania: 23.05.23