Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z powiatu wodzisławskiego zwiedziły Sejm z posłem Gawędą

02.05.2023 00:00 sub

Pszów Druhowie z młodzieżowych drużyn pożarniczych zostali zaproszenie przez posła Adama Gawędę, który pokazał im jak wygląda praca parlamentarzystów. W czasie wizyty młodzież zwiedziła Muzeum Pożarnictwa, Stadion Narodowy, Sejm i Senat.

Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważne są jednostki OSP. Druhowie nie tylko biorą udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, ale prowadzą również działalność społeczną. W wielu jednostkach działają młodzieżowe drużyny pożarnicze, do których należą młodzi członkowie, którzy nie ukończyli 18-tu lat. Do Sejmu zaprosił młodych strażaków poseł Adam Gawęda.

– Wspaniały dzień w Warszawie – druhny i druhowie Powiatu Wodzisławskiego przyjechali na moje zaproszenie do Sejmu. W czasie wizyty młodzież zwiedziła Muzeum Pożarnictwa, Stadion Narodowy, Sejm i Senat. W przerwie czekał na wszystkich pyszny obiad z ciekawymi dyskusjami i rozmowy nad naszą codzienną pracą – powiedział Nowinom Adam Gawęda.

Nie zabrakło ciekawych tematów

– Było też trudne pytanie – na które nie znałem odpowiedzi, jeden z najmłodszych druhów zapytał – dlaczego wszystkie fotele są zielone. Po chwili odpowiedziałem, że może dlatego, że zieleń uspokaja – a spokoju w Sejmie czasami brakuje. Z przekąsem zadałem też pytanie strażakom – dlaczego wozy strażackie są czerwone? Odpowiedź tu wydaje się oczywista. To wyjątkowe spotkanie wypełnione było jeszcze wieloma takimi ciekawymi rozmowami w bardzo serdecznej atmosferze – na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Dziękuję młodzieży, opiekunom i kierowcom, za inspirujący dialog i przykład patriotycznych postaw – dodaje poseł Adam Gawęda.

Wizyta pełna atrakcji

– Pierwszym przystankiem w Warszawie był Stadion Narodowy, gdzie mogliśmy wejść na trybuny i zwiedzić dostępną dla zwiedzających część obiektu. Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej, gdzie przybliżono młodzieży służbę strażaka oraz zmiany, jakie zaszły w straży pożarnej na przestrzeni lat. To niezwykłe miejsce, pełne eksponatów historycznych, ale również interaktywnych rozwiązań, które w atrakcyjny dla dzieci sposób przybliżają tematykę pożarnictwa. Ostatnim przystankiem był budynek, w którym mieści się Sejm oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie poseł Adam Gawęda poczęstował nas obiadem oraz oprowadził po obiekcie przedstawiając nie tylko szczegóły związane z pracą sejmu czy posła, ale również historią polskiego parlamentaryzmu – mówi Sebastian Bauer, prezes OSP Syrynia.

(FK)

 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 16 (1169)
 • Data wydania: 18.04.23
 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23
 • Numer: 20 (1173)
 • Data wydania: 16.05.23