Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Kokoszycach zasadzili dwa dęby na pamiątkę Chrztu Polski

25.04.2023 00:00 sub

WODZISŁAW ŚL. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Wodzisławiu Śląskim wzięli udział 14 kwietnia w ciekawej uroczystości z okazji Święta Chrztu Polski.

– Spotkaliśmy się z okazji święta narodowego, które obchodzimy 14 kwietnia – Święta Dnia Polski – wyjaśniła Justyna Porwoł, nauczyciel histoSP15 w zastępstwie dyrektor Ewy Sosny. W szkole zorganizowano apel patriotyczny, podczas którego dzieci z klasy pierwszej wyrecytowały wiersz „Katechizm młodego Polaka” Władysława Bełzy.

W wydarzeniu udział wziął również Władysław Szymura, inicjator niecodziennej akcji upamiętnienia narodowego święta. Uczniowie w ubiegłym roku otrzymali od Władysława Szymury żołędzie dwóch wiekowych dębów – dębu Cysters z Rud oraz dębu Kokosz z kokoszyckiego parku. Uczniowie zasadzili je wówczas do doniczek, a teraz wyrośnięte sadzonki postanowiono zasadzić w dwóch reprezentatywnych miejscach.

– Wśród uczniów przeprowadzono plebiscyt na najlepsze imiona dla dębów. Wybrano dwie nazwy, nawiązujące do Chrztu Polski: Kokodębuś Mieszko oraz Kokodębuś Dobrawa. Mamy nadzieję, że będą rosnąć pod opieką uczniów klas pierwszych – zapewnili członkowie samorządu uczniowskiego.

Po krótkim apelu w szkole uczniowie wraz z nauczycielami, Władysławem Szymurą oraz proboszczem ks. Grzegorzem Witą udali się na skwer przed ośrodkiem zdrowia, gdzie w sąsiedztwie górniczej kapsuły czasu zasadzono dąb o nazwie Kokodębuś Mieszko. Następnie udano się na teren zielony przy boisku szkolnym, gdzie w gruncie umieszczono dąb Kokodębuś Dobrawa.

– Dzięki temu, a także dzięki odwiedzinom dębu Kokosz w parku dzieci uczą się szacunku do przyrody oraz dbałości o pomniki, ale nie te betonowe, a właśnie pomniki przyrody. Nie możemy o nich zapominać – podkreśla Władysław Szymura.

(ska)

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
 • Numer: 16 (1169)
 • Data wydania: 18.04.23
 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23