Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekonowiny: Ponad 8 mln zł dla na termomodernizację szkół w Gorzycach i Żorach

25.04.2023 00:00 sub

Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ponad 30 obiektów oświatowych w całym kraju uzyskało wsparcie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W pierwszym kwartale br. NFOŚiGW przekazał ponad 66,4 mln zł dotacji na termomodernizację szkół.

W 10 województwach – małopolskim, śląskim, opolskim, lubelskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim – w ramach projektów zostaną przeprowadzone prace poprawiające efektywność energetyczną obiektów szkolnych. Zakres prac obejmować będzie ocieplenie przegród zewnętrznych, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, przebudowę systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła i ciepłej wody użytkowej (lub podłączenie do bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła), instalację/ przebudowę systemów chłodzących (w tym również z zastosowaniem OZE), wymianę systemów wentylacji z rekuperacją i klimatyzacji, montaż i zastosowanie systemów zarządzania energią, oraz zastosowanie automatyki pogodowej i technologii odnawialnych źródeł energii a także wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne.

Środki MF EOG trafią m.in. do samorządów z naszego regionu tj. do Żor i gminy Gorzyce. Gmina Miejska Żory otrzyma wsparcie na kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w Żorach. Łączna dotacja wyniesie 3 186 400,91 zł.

Z kolei Gmina Gorzyce otrzyma wsparcie na termomodernizację budynków oświatowych. Wysokość dotacji to 5 041 725,45 zł, a środki te zostaną przeznaczone na termomodernizację budynków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gorzyczkach przy ul. Wiejskiej 30, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gorzycach przy ul. Raciborskiej 55 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turzy Śląskiej przy ul. Ligonia 2.

Jak podkreśla NFOŚiGW, termomodernizacja placówek pozwoli na istotne obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, oraz redukcję zużycia energii pierwotnej. Poprawi się również lokalnie jakość powietrza (w placówkach źródła ciepła będą wymieniane na bardziej ekologiczne niż dotychczasowe). Przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w konsekwencji będzie także sprzyjać zapewnieniu uczniom większego komfortu przebywania i nauki w obiektach. Równolegle placówki w perspektywie skorzystają finansowo na obniżeniu kosztów opłat za prąd elektryczny oraz ciepło.

Przekazane środki będą pochodzić z programu MF EOG – Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
 • Numer: 16 (1169)
 • Data wydania: 18.04.23
 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23
 • Numer: 18 (1171)
 • Data wydania: 02.05.23
 • Numer: 19 (1172)
 • Data wydania: 09.05.23