Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jaką pomoc można znaleźć w poradni psychologiczno-pedagogicznej?

11.04.2023 00:00 sub

WODZISŁAW ŚL. Już 17 kwietnia rozpoczną się Dni Otwarte Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim, która pomaga podopiecznym z całego powiatu, a także spoza powiatu (jeśli uczniowie uczęszczają do szkół w powiecie wodzisławskim). Czym zajmują się specjaliści w poradni i jakie wsparcie oferują?

Wodzisławska poradnia skupia się na czterech podstawowych działaniach. Po pierwsze to diagnozowanie, którego celem jest ocena funkcjonalna, w tym określenie poziomu rozwoju poznawczego, percepcyjno – motorycznego, a także emocjonalno-społecznego dziecka. Po drugie to udzielanie pomocy psychologicznej i pedagogicznej. Trzecim filarem jest profilaktyka, a czwartym wspomaganie szkół i przedszkoli. W działania poradni wpisuje się także orzecznictwo, co odróżnia instytucję od jednostek niepublicznych. – Do naszej dyspozycji w zakresie zespołów orzekających mamy zatrudnionych lekarzy: neurologa dziecięcego oraz lekarza psychiatrę, więc opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz orzeczenia wydawane są zawsze w oparciu o konsultację medyczną – podkreśla wicedyrektor PPP Barbara Mencel.

W ubiegłym roku poradnia przyjęła ok. 2500 dzieci. – Samych diagnoz psychologicznych mieliśmy 1141, pedagogicznych 1239, logopedycznych 487, rehabilitacyjnych 324, zawodoznawczych 149. Zatrudniamy 35 specjalistów z całego przekroju dziedzin, m.in. psychologów, logopedów, pedagogów, oligofrenopedagogów, surdopedagogów, tyflopedagogów, doradców zawodowych. Stanowią oni wsparcie dla naszych klientów oraz ich rodziców, ale nasze działania opierają się również na dobrej współpracy z przedszkolami i szkołami – podkreśla Jarosław Rudol dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śl.

Co istotne, PPP jest placówką oświatową, a nie medyczną. Dlatego do uzyskania tam wsparcia nie jest potrzebne ubezpieczenie zdrowotne czy karta NFZ. A pomoc zawsze jest nieodpłatna.

Pomagają od maluszka do młodego dorosłego

Świadczymy naszą pomoc dzieciom od urodzenia do ukończenia edukacji szkolnej, czyli od maluszków po młodych dorosłych. Obserwujemy tendencję wzrostową w zgłoszeniach do poradni dzieci najmłodszych. Wśród rodziców zwiększa się świadomość, bardziej obserwują dziecko, są uważni i wyczuleni na każde niepokojące objawy. To dobrze, bo im szybciej dziecko do nas trafi, pomoc jest skuteczniejsza – wyjaśnia Barbara Mencel. Wśród objawów, które powinny zwrócić uwagę rodziców u niemowląt można przytoczyć słabe napięcie mięśniowe, problemy z karmieniem, nadmierny płacz bądź spokój dziecka. Część rodziców zgłasza się do poradni samodzielnie, a część po konsultacji z lekarzem rodzinnym, który może zasugerować wizytę w wodzisławskiej poradni w celu przeprowadzenia diagnozy maluszka. Z kolei u nieco starszych dzieci symptomami, które powinny zwrócić uwagę rodzica są m.in. opóźnienia w rozwoju mowy, nieprawidłowości w kontaktach z rówieśnikami, niska samodzielność.

Problemy psychiczne młodzieży i pomoc Ukraińcom

W ostatnim czasie do poradni zgłasza się sporo dzieci i młodzieży, która kierowana jest po pomoc terapeutyczną po konsultacji u lekarza psychiatry. Specjaliści z poradni pracują z użyciem najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych, m.in. w zakresie wykrywania u dzieci zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jednym z nich jest ADOS 2 – wielowymiarowy, wystandaryzowany test będący istotnym elementem diagnozy wspomnianego zaburzenia. Od zeszłego roku poradnia udzielała pomocy również obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do naszego powiatu i potrzebowali wsparcia. Punkt pomocy uchodźcom mieści się w Branżowej Szkole I stopnia w Radlinie.

Gotowość do zajęć szkolnych

Specjaliści zatrudnieni w poradni pomagają również w diagnozowaniu gotowości dziecka do podjęcia nauki szkolnej. We współpracy ze szkołami poradnia prowadzi m.in. projekt „Bezpieczny rejs”, czyli przesiewową diagnozę funkcji percepcyjno-motorycznych u uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Diagnoza ta pozwala określić opóźnienia w rozwoju funkcji odpowiedzialnych za prawidłowe czytanie , pisanie i liczenie oraz zalecić później odpowiednie formy pomocy psychologiczno – pedagogicznej , np. zajecia logopedyczne czy korekcyjno – kompensacyjne.

W oparciu o założenia programu „Bezpieczny rejs” odbędą się najbliższe Dni Otwarte w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zaplanowane od 17 do 19 kwietnia.

Szymon Kamczyk


Zgłoś się na Dni Otwarte

6- i 7-latkowie z powiatu wodzisławskiego, którzy we wrześniu rozpoczną naukę szkolną, od 17 do 19 kwietnia, podczas Dni Otwartych Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim, będą mogli bezpłatnie otrzymać diagnozę wybranych funkcji potrzebnych do czytania i pisania. Podczas gdy specjaliści będą sprawdzać gotowość przyszłego ucznia do podjęcia nauki, rodzice będą się dowiadywać, jak wspierać dziecko w początkach edukacji szkolnej.

Termin zapisów na bezpłatną diagnozę w poradni został wydłużony do 14 kwietnia. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie: 32 456 19 93 (od 8:00 do 15:00). To nic nie kosztuje, a może ułatwić start pierwszoklasistom.

 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 13 (1166)
 • Data wydania: 28.03.23
 • Numer: 14 (1167)
 • Data wydania: 04.04.23
 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
 • Numer: 16 (1169)
 • Data wydania: 18.04.23
 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23