Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ekonowiny: Rośnie ilość energii zainstalowanej w OZE

11.04.2023 00:00 sub

W ciągu ostatnich lat Polska osiągnęła ogromny postęp w rozwoju OZE, przekraczając w styczniu 23 GW mocy zainstalowanej. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska przyznaje, że są plany aby w 2040 r. w Polsce osiągnięto czterokrotny wzrost mocy pochodzącej z OZE.

„Już dziś możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich trzech, czterech lat osiągnęliśmy wręcz niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE. Jeszcze kilka lat temu w polskim systemie energetycznym było zaledwie 7 GW mocy zainstalowanej. W styczniu tego roku przekroczyliśmy 23 GW mocy zainstalowanej” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Ireneusz Zyska. W strukturze mocy zainstalowanej OZE dominuje obecnie fotowoltaika. W listopadzie 2022 r. jej moc zainstalowana wyniosła prawie 12 GW, co stanowi 54% wszystkich mocy odnawialnych źródeł energii. Na drugim miejscu jest wiatr – moc zainstalowana to ponad 7,8 GW, czyli 36% mocy OZE. Kolejne to woda i biomasa, w których zainstalowane jest po około 1 GW energii.

Według założeń aktualizacji strategii „Polityki Energetycznej Polski 2040” (PEP2040), która to aktualizacja ma zostać przyjęta w najbliższym czasie przez rząd, w 2040 r. w Polsce ma być zainstalowane 130 GW energii. Z tego z OZE ma pochodzić aż 88 GW. Oznacza to blisko czterokrotny wzrost w porównaniu do stanu obecnego.

Warto zauważyć, że na koniec 2022 roku łączna moc zainstalowana wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce (a więc elektrowni węglowych, gazowych i OZE) wyniosła około 60 GW. Tymczasem granicę 50 GW pokonaliśmy zaledwie w 2021 r., granicę 40 GW w 2015, natomiast granicę 30 GW w 1985 r.

Należy przy tym wszystkim wziąć pod uwagę jedną istotną sprawę. Jak pisze portal Wysokienapiecie.pl, wzrost mocy zainstalowanej nie oznacza proporcjonalnego wzrostu możliwości produkcji energii elektrycznej. Podczas gdy 1 GW mocy w elektrowni węglowej lub gazowej jest w stanie w ciągu roku dostarczyć 7 – 8 TWh energii elektrycznej, to z takiej samej ilości mocy w nowoczesnych turbinach wiatrowych wygenerujemy 3 TWh, a w panelach słonecznych TWh.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 13 (1166)
 • Data wydania: 28.03.23
 • Numer: 14 (1167)
 • Data wydania: 04.04.23
 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
 • Numer: 16 (1169)
 • Data wydania: 18.04.23
 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23