Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W tym roku 1,5 podatku pomaga

11.04.2023 00:00 sub

REGION Już nie 1, a 1,5 procenta podatku można przekazać wraz z rozliczonym zeznaniem podatkowym dla tych, którzy potrzebują wsparcia. Tradycyjnie w „Nowinach Wodzisławskich” w okresie rozliczeniowym przedstawiamy osoby, które zbierają 1,5 proc. podatku na potrzeby leczenia, rehabilitacji i sprzętu medycznego.

Berenika Borkowska

Berenika zmaga się ze skutkami rozszczepu kręgosłupa (przepukliny oponowo-rdzeniowej). Ma za sobą już kilka operacji neurochirurgicznych i ortopedycznych i tysiące godzin rehabilitacji. Pomimo swych trudnych doświadczeń Berenika jest bystrą i ciekawą świata dziewczynką. Dzięki kompleksowemu leczeniu obecnie chodzi samodzielnie w ortezach, jednak zaniechanie rehabilitacji i przerwanie leczenia spowodują utratę wypracowanych efektów. Obecnie koszt intensywnej rehabilitacji, sprzętu ortopedycznego i kontynuacji wieloetapowego leczenia ortopedycznego w Niemczech pochłania bardzo wiele środków finansowych.

KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 15337 Borkowska Berenika Maria

Marcel Bugla

Urodził się 1 listopada 2021 r. z licznymi wadami rozwojowymi kończyn dolnych i górnych, tzw. zespołem pasm owodniowych. Jego rączki i nóżki jeszcze w brzuszku u mamy zostały powiązane przez nici owodniowe, konsekwencją tego nie ma paluszka w lewej rączce, a drugiego jest tylko połowa, w lewej nóżce paluszki są poprzestawiane, prawa nóżka przez zaciśnięcie tymi nićmi została złamana. Złamana jest też kość piszczelowa i strzałkowa, konsekwencją tego wytworzył się staw rzekomy. Jego prawa stópka prawdopodobnie jest końsko-szpotawa, ma w niej również zrośnięte dwa paluszki. Oprócz tego ma liczne ślady po zaciśniętych nitkach, które operacyjnie muszą być poluzowane, żeby było dobre krążenie i żeby można było naprawić to złamanie. Przed chłopczykiem bardzo długa droga, dużo operacji, długie leczenie i rehabilitacja, żeby mógł kiedyś chodzić. Oprócz niepełnosprawności ruchowej jest normalnie zdrowo rozwijającym się chłopczykiem.

KRS 0000396361. Cel szczegółowy: 0175141 Marcel

Tymoteusz Bugla

Mukowiscydoza to nieuleczalna genetyczna choroba, na którą w Polsce choruje około 2 tys. osób. Cierpi na nią również Tymoteusz. Wymaga on przewlekłego leczenia i rehabilitacji przez całe swoje życie, co wiąże się z wysokimi kosztami finansowymi. Dodatkowo nastolatek zmaga się z zespołem Aspergera, co w konsekwencji nie pozwala mu na samodzielne funkcjonowanie i skazuje go na zależność od osób trzecich. Kilka lat temu przeszedł operację przeszczepu płuc, teraz jest na etapie badań kwalifikujących do przeszczepu nerki. Mimo choroby chłopak jest obowiązkowy, sumienny i pracowity. Każdego dnia ujmuje otaczających go ludzi swoim optymizmem, uśmiechem, ciekawością świata.

KRS: 0000064892. Cel szczegółowy: 123/19/09 Tymoteusz Bugla

Matylda Dawid

Matylda przyszła na świat z kilkoma wadami wrodzonymi, dysplazją biodrową, zdeformowanymi stopami, wadą nerek, głęboką wadą wzroku. Zmaga się również z hipotonią mięśniową oraz wadą genetyczną w obrębie 5. chromosomu. Jej rodzina potrzebuje pieniędzy na rehabilitację dziewczynki.

KRS 0000186434. Cel szczegółowy: Matylda Dawid, 126/D

Krzysztof Derencz

Krzysztof Derencz na stwardnienie zanikowe boczne został zdiagnozowany w październiku 2022 r. To postępująca choroba układu nerwowego dotycząca nerwów ruchowych w obrębie kory i pnia mózgu oraz w rdzeniu kręgowym, prowadząca do utraty kontroli nad mięśniami. – Krzysiek ma dopiero 38 lat. Mamy dwie córeczki w wieku 12 i 7 lat. Do tej pory nie mieliśmy na co narzekać. Wiedliśmy szczęśliwe życie, bez większych problemów, aż do momentu, gdy na naszej drodze pojawił się bezwzględny przeciwnik – mówi żona pani Agnieszka. W związku z tym potrzebujemy Waszego wsparcia, aby móc kontynuować leczenie Krzyśka i zapewnić mu kompleksową rehabilitację.

KRS 0000396361. Cel szczegółowy: 0256701 Krzysztof

Michał Duński

Od dziecka choruje na SMA – czyli rdzeniowy zanik mięśni. Od najmłodszych lat porusza się na wózku inwalidzkim. Jako dziecko przeszedł wiele operacji spowodowanych komplikacjami po wylaniu wyrostka, co również miało i nadal ma wpływ na jego stan zdrowia. Wszystko to sprawiło, że od około 10 lat już nie potrafię samodzielnie się przemieszczać. Kilka lat temu udało mu się zakupić wózek elektryczny, który diametralnie zmienił jego życie. Jednak rehabilitacja, turnusy, specjalistyczny sprzęt medyczny – to wszystko umożliwia Michałowi dalszą kosztowną walkę z chorobą. Obecnie zbiera pieniądze na wózek manualny.

KRS 0000270809. Cel szczegółowy: Duński, 12491

Bartosz Glenc

Bartosz urodził się jako wcześniak w 35 tygodniu ciąży, ale to nie jego największy problem. Tuż przed jego przyjściem na świat, podczas badań prenatalnych dowiedzieliśmy się, że urodzi się bardzo chory. Diagnoza: przepuklina oponowo-rdzeniowa. Konsekwencją tego jest wodogłowie. W dniu narodzin przeszedł pierwszą operację ratująca życie – plastykę przepukliny, a dwa tygodnie później kolejną – wstawienie do jego główki zastawki komorowo-otrzewnowej. Bartosz nie chodzi, nie siedzi, jest dzieckiem całkowicie zależnym od osob trzecich. Wymaga opieki przez 24 godziny na dobę. By mógł zaznać trochę samodzielności potrzebuje wózka aktywnego. Niestety ten, na którym się teraz porusza, jest już za mały.

KRS: 0000037904. Cel szczegółowy: 25092 Glenc Bartosz

Filip Groborz

W styczniu 2017 roku u 5-letniego wówczas Filipa zdiagnozowano nieuleczalną cukrzycę typu 1. W jej przebiegu organizm nieodwracalnie zniszczył komórki trzustki produkującej insulinę. Filip wymaga intensywnej insulinoterapii, ciągłych pomiarów cukru za pomocą specjalistycznego sprzętu. Rodzice chłopca zwracają się do wszystkich, którzy mogą pomóc, o przekazanie 1,5 proc. podatku na codzienne leczenie, aby ułatwić mu funkcjonowanie w życiu.

KRS 0000270809. Cel szczegółowy Groborz, 7525

Aleksandra Hübner

Uległa dramatycznemu wypadkowi na torze kartingowym w Zwardoniu. Szal, który był zawiązany wokół szyi młodej wodzisławianki, został wciągnięty w tylną oś napędową koła gokartu. Na miejsce wezwano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Aleksandra została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Sosnowcu. Była nieprzytomna, jej stan oceniono jako ciężki. Od wypadku minęło kilka lat. Teraz potrzebuje kosztownej, intensywnej rehabilitacji. – Jest wielka sprawa z małym procentem, a ogromną szansą dla mnie. Jeżeli możesz pomóc, przekaż swój 1,5% w rocznym zeznaniu podatkowym – apeluje Aleksandra.

KRS 0000364436. Cel szczegółowy: Aleksandra Hübner

Daria Irzyk

Po wielu latach badań, u Darii potwierdzono zespół dysmorficznego Rubinsteina i Taybiego. Cechami typowymi dla nich są m.in.: niedobór wzrostu i nadmiar masy ciała, charakterystyczny wygląd twarzy, wady układu moczowego, zwiększona predyspozycja do złamań kości, opóźniony rozwój psychoruchowy, niepełnosprawność intelektualna. Daria wymaga wzmożonej obserwacji, wzmożonej rehabilitacji oraz stałej opieki w poradni genetycznej i wielu konsultacji specjalistycznych. Rodzice dziewczynki zwracają się do o wsparcie finansowe, które w 100% zostanie wykorzystane na jej leczenie w placówkach specjalistycznych i intensywnej rehabilitacji.

KRS 0000037904. Cel szczegółowy 18071 Irzyk Daria

Mateusz Kornacki

Mateuszek stale potrzebuje wsparcia wielu specjalistów. Dlatego ważne są środki finansowe, bez których nie można sobie pozwolić na prawidłowe leczenie. – Nasz ukochany syn żyje świadomie tylko dzięki terapiom. Uczy się mówić, śmiać i funkcjonować w otaczającej go rzeczywistości. Konieczne jest stosowanie diety bezglutenowej, bezcukrowej i bezkazeinowej – informują Iwona i Mariusz Kornaccy – rodzice chłopca, dziękując za każdą przekazaną złotówkę.

KRS0000037904. Cel szczegółowy: 23323 Kornacki Mateusz

Michał Kurek

Michał to mały mieszkaniec Połomi. Urodził się z wrodzoną wadą mózgu, ma małogłowie, ptozę prawego oka i padaczkę. Wymaga stałej intensywnej opieki wielu specjalistów. Potrzebuje też wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne. Całe leczenie Michała jest dużym obciążeniem finansowym dla jego rodziny.

KRS 0000037904. Cel szczegółowy 35764 Kurek Michał

Szymon Kusaj

W czerwcu 2018 r. chłopczyk zaczął uskarżać się na bóle głowy, pojawiły się także wymioty. Takie objawy zaniepokoiły rodziców i lekarzy. Pierwszy pobyt w szpitalu i wykonana tomografia nie wykazały nic niepokojącego. Dopiero kolejne konsultacje i badanie – rezonans magnetyczny, pozwoliły postawić diagnozę – guz IV komory mózgu. Szymonek jest aktualnie w trakcie leczenia, ma podawaną chemioterapię. Chłopiec jest bardzo ciekawy świata i wszystkiego, co go otacza. Zadaje mnóstwo pytań na każdy temat. Rodzina zwraca się z prośbą o wsparcie dla Szymona, gdyż zdobyte środki pomogą w dalszym jego leczeniu. Każda pomoc na tym etapie ma ogromne znaczenie.

KRS 0000248546. Cel szczegółowy: Szymon KUSAJ

Wojtek Medejszo

Wojtuś urodził się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem. Od razu po urodzeniu przeszedł skomplikowaną operację. Dziś chłopiec, który mieszka w Gołkowicach skończył w listopadzie 2020 r. 8 lat i dzięki staraniom najbliższych radzi sobie coraz lepiej z chorobą. Niestety nadal porusza się głównie na wózku i wymaga wsparcia ze strony ludzi dobrej woli, bo koszty rehabilitacji są tak duże, że jego najbliżsi nie są samodzielnie w stanie ich sfinansować. A rehabilitacja jest jedyną szansą dla Wojtka na w miarę samodzielne życie w przyszłości.

KRS 0000186434. Cel szczegółowy: Wojciech Medejszo 269/M

Bianka Michna

Bianka urodziła się 25 sierpnia 2017 r. Mieszka w Rogowie, wraz z rodzicami i bratem Maksymilianem. Jest wcześniakiem. Od pierwszych tygodni trwała walka o jej zdrowie i życie. Liczne bezdechy, zapaść krążeniowa to problemy, z którymi zmagała się chora dziewczynka. Stwierdzono NOP po szczepieniu. Bianka wymaga dalszej opieki fizjoterapeuty oraz terapeuty integracji sensorycznej. Stwierdzono hipotonię mięśniową, asymetryczny przykurcz prawej strony, hipermobilność stawów, wadę postawy ze skoliozą prawostronną, skrót KDL – lewej kończyny dolnej, nadruchliwości oraz zaburzenia SI.

KRS: 0000235846. Cel szczegółowy: Bianka Michna

Sebastian Miłek

Sebastian urodził się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. To jednak nie pozbawiło Sebastiana uśmiechu i energii. Mimo że na wózku, chłopak rozwija swoje talenty, m.in. plastyczne i taneczne, co miał okazję zaprezentować na deskach pszowskiego MOK-u. Codzienne życie Sebastiana wymaga jednak leczenia i rehabilitacji, co generuje stałe koszty. Dlatego można przekazać dla niego 1,5% podatku poprzez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

KRS 0000037904. Cel szczegółowy Sebastian Miłek 10974.

Miłosz Paszylka

Mieszka w gminie Mszana. Urodził się w listopadzie 2020 r. W czwartej dobie po urodzeniu jego rodzice zauważyli na źrenicy białą plamkę. Diagnoza lekarzy była szokująca – zaćma wrodzona obuoczna. W wieku 3 miesięcy Miłosz przeszedł pierwszą operację. Chłopczyk rozwija się dobrze, ale wymaga intensywnej terapii wzroku i rehabilitacji ruchowej.

KRS 0000387207. Cel szczegółowy: 2618 Miłosz Paszylka

Filip Nowak

Filipek urodził się w 2015 roku i już po miesiącu od narodzin trafił do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niego niedobór alfa-1-antytrypsyny, zaburzenia krzepnięcia, cholestazę oraz zaburzenia ośrodkowej koordynacji ruchowej. Choroba ta objawia się dziecięcą marskością wątroby, zaburzeniami odporności, wodobrzuszem i splenomegalią, co skończy się w moim przypadku przeszczepem wątroby. Stale przyjmowane przez niego leki oraz dojazdy na badania i rehabilitację są bardzo kosztowne. Każdy może przekazać swój 1 proc. podatku na rzecz Filipa.

KRS 0000037904. Cel szczegółowy „29044 Nowak Filip Rydułtowy”.

Bruno Siedlaczek

Bruno Siedlaczek urodził się z genetyczną nadwyżką w postaci Trisomii 21. pary chromosomów, znanej powszechnie jako zespół Downa. Po skończeniu siódmego miesiąca życia chłopiec zachorował na wyjątkowo trudną w leczeniu padaczkę. Przez ponad rok żadne leki nie były w stanie mu pomóc. – To właśnie epilepsja jest największym wrogiem naszego dziecka, odciskającym tak mocne piętno na rozwoju syna, który nadal samodzielnie nie chodzi, nie mówi – mówią rodzice chłopca. Bruno choruje również na niedoczynność tarczycy, wadę wzroku – nadwzroczność oraz astygmatyzm. Pozostaje także pod opieką nefrologa. Jego leczenie niesie ze sobą wysokie koszty wizyt u lekarzy specjalistów, zwłaszcza neurologa w Krakowie, rehabilitantów, terapeutów, a także niezbędnych badań, zakupu leków (nie zawsze refundowanych), suplementów i dojazdów. Dlatego rodzice zwracają się o wyciągnięcie w ich stronę pomocnej dłoni przez finansowe wsparcie w kolejnym roku walki o sprawność ich synka.

KRS 0000387207. Cel szczegółowy 538 Bruno Siedlaczek

Oliwia Skupień

Oliwia urodziła się w 2003 r. Była zdrowym, prawidłowo rozwijającym się dzieckiem. Mając 10 miesięcy, przeszła poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego z zanikiem rdzenia. Obecnie jest tetraplegikiem, nie chodzi, nie siedzi samodzielnie, ma niedowład rąk. Jest uzależniona od pomocy innych osób. Wymaga stałej opieki wielospecjalistycznej. Jest objęta opieką neurologiczną, chirurgiczną, ortopedyczną, urologiczną i rehabilitacyjną. Wymaga stałej rehabilitacji oraz sprzętów umożliwiających jej codzienne funkcjonowanie. Mimo to pozostaje pogodną kobietą zmagającą się ze swoimi ograniczeniami, jakie za sobą niesie jej niepełnosprawność.

KRS: 0000311733. Cel szczegółowy: „Na potrzeby i rehabilitację Oliwii Skupień”

Kacper Polnik

Nastolatek z Gołkowice od grudnia 2020 r. choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Chłopiec przed świętami trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju z podwyższoną temperaturą i bólem w klatce piersiowej. Po kilku dniach został przewieziony na oddział hematologii i onkologii dziecięcej w Zabrzu, gdzie postawiono finalną diagnozę. Przed Kacprem jeszcze długi proces leczenia i dlatego niezwykle istotna jest pomoc ludzi dobrej woli.

KRS 0000248546. Cel szczegółowy: Kacper Polnik

Wioleta Stromska

Od urodzenia choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Pomimo wózka i wielu ograniczeń stara się prowadzić w miarę możliwości normalne życie. Od lipca 2019 r. przyjmuje lek Spinrazę, którego zadaniem jest zatrzymanie postępowania choroby. Aby lek jeszcze skuteczniej działał, potrzebna jest stała rehabilitacja, która jest bardzo kosztowna.

KRS 0000270809. Cel szczegółowy Stromska, 9361

Lena Siedlok

Lena choruje na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę lekooporną, dysplazję oskrzelowo-płucną oraz encefalopatię niedotleniowo-niedokrwienną. – Koszty leczenia i rehabilitacji są wysokie, dlatego zwracamy się do państwa z prośbą o wsparcie finansowe, aby Lenka mogła korzystać z intensywnej codziennej rehabilitacji, turnusów rehabilitacyjnych oraz można było zakupić niezbędny sprzęt specjalistyczny. Będziemy państwu wdzięczni za każdy gest dobrego serca – apelują bliscy dziewczynki.

KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 22078 Siedlok Lena

Iga Świstek

U Igi w październiku 2019 r. zdiagnozowana została ostra białaczka limfoblastyczna. Aktualnie jest pacjentką oddziału onkologii i hematologii dziecięcej zabrzańskiego szpitala, gdzie przyjmuje chemioterapię. Dziewczynka bardzo lubi kolorować, bawić się lalkami. Chętnie układa klocki i szaleje na hulajnodze.

Rodzina apeluje o wsparcie procesu leczenia dziewczynki.

KRS 0000248546. Cel szczegółowy: Iga ŚWISTEK

Kacper Polnik

Nastolatek z Gołkowic od grudnia 2020 r. choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Chłopiec przed świętami trafił do szpitala w Jastrzębiu-Zdroju z podwyższoną temperaturą i bólem w klatce piersiowej. Po kilku dniach został przewieziony na oddział hematologii i onkologii dziecięcej w Zabrzu, gdzie postawiono finalną diagnozę. Przed Kacprem jeszcze długi proces leczenia i dlatego niezwykle istotna jest pomoc ludzi dobrej woli.

KRS 0000248546. Cel szczegółowy: Kacper Polnik

Tymoteusz Pomykoł

Od urodzenia cierpi na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) typu I. Pierwsze 4 miesiące życia spędził w szpitalach. Karmiony jest sondą, oddycha za niego respirator. Pomóc może intensywna rehabilitacja oraz specjalistyczny sprzęt, ponieważ Tymek nie może być poddany terapii Nusinersenem (pierwszym lekiem na tą nieuleczalną do tej pory chorobę), ze względu na występujące przeciwwskazania medyczne. Tymek dzielnie ćwiczy podczas specjalistycznych rehabilitacji z fizjoterapeutami oraz pracuje z kilkoma innymi terapeutami. Oprócz tak intensywnej rehabilitacji potrzebny jest niezbędny, specjalistyczny sprzęt, który pomaga chłopcu w codziennym funkcjonowaniu, zabezpiecza odpowiednio np. jego kręgosłup i pomaga w tym, by rozwijał się najlepiej, jak to tylko możliwe. Gorset, ortezy, specjalistyczny wózek, fotelik itp. sprzęty są kosztowne i trzeba często je wymieniać, żeby spełniały swoją funkcję.

KRS 0000364436. Cel szczegółowy: Tymoteusz Pomykoł

Mikołaj Steuer

Zmaga się ze skutkami tragicznego wypadku. W sierpniu 2018 r. samochód, w którym siedział zapalił się. Z auta uratował go tata. Chłopca z poparzeniami 50% ciała przetransportowano do Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Po długich i ciężkich miejscach walki wyszedł ze szpitala. Od tego czasu musi być poddawany nadal bardzo trudnej i kosztownej rehabilitacji.

KRS 0000389968. Cel szczegółowy: Mikołaj Steuer

Barbara Stęchły

Pani Barbara od lat zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. – Obecnie, dzięki wdrożonemu leczeniu i ciągłej rehabilitacji mogę normalnie funkcjonować, chodzić, pracować i korzystać z radości życia – mówi nam pani Barbara, którą wielu mieszkańców Rydułtów zna z Urzędu Miasta Rydułtowy. Aby utrzymać obecny stan zdrowia, pani Basia potrzebuje oczywiście leków i stałej rehabilitacji, dlatego każdy chętny może wspomóc ją, przekazując 1,5 proc. swojego podatku przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 6393 Barbara Joanna Stęchły

Sylwia Szulik

Jedna czerwcowa noc wystarczyła, by życie mieszkanki Marklowic i jej rodziny zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. W wyniku pęknięcia naczyniaka w prawej półkuli mózgu Sylwia Szulik – żona, matka dwóch córek i babcia – przeszła operację, która uratowała jej życie. Obecnie jest cały czas rehabilitowana, co przynosi efekty – potrafi czytać, układać z literek proste wyrazy, próbuje mówić, rozróżnia kolory. Rodzina prosi o pomoc przede wszystkim w pokryciu kosztów niezbędnej rehabilitacji.

KRS: 0000364436. Cel szczegółowy: Sylwia Szulik

Miłosz Szweda

W wieku 2 lat zachorował na insulinozależną cukrzycę typu 1. – Dziennie trzeba mu kontrolować cukry. To, czy może zjeść posiłek, nie zależy od jego apetytu, ale od poziomu glukozy we krwi. Niekiedy głodny musi czekać i dwie godziny, aż poziom cukru spadnie – opowiada jego mam. Dodaje, że każdy posiłek Miłosza musi być zważony, cukry, tłuszcze oraz białko muszą zostać przeliczone na kalorie i według tych wyliczeń musi mu zostać podana inulina. Co 3 dni musi mieć wymieniane tzw. wkłucie, którym podawana jest insulina, a raz w tygodniu trzeba założyć wkłucie do specjalnego sensora, który mierzy cukier.

KRS 0000037904. Cel szczegółowy: 32187 Szweda Miłosz

Kamil i Patryk Tomas

Kamil ma 18 lat i choruje na autyzm, Patryk ma 12 lat i zespół Aspergera, cierpi też na astmę oskrzelową, atopowe zapalenie skóry, alergie wziewne, pokarmowe. Chłopcy mają wiele nietolerancji pokarmowych, wymagają specjalistycznej diety z wykluczeniem wielu pokarmów. Są pod opieką wielu poradni: neurologicznej, alergologicznej, gastroenterologicznej, ortopedycznej, rehabilitacyjnej, genetycznej, chorób metabolicznych. Potrzebują rehabilitacji zwłaszcza z zakresu integracji sensorycznej, TUS, terapii zajęciowej, psychologii, logopedii. – Mają problemy z odtruwaniem organizmu z toksyn, wchłanianiem składników pokarmowych, wymagają bardzo drogiej suplementacji. Patryk jest uzdolniony muzycznie i wokalnie, ma słuch absolutny, naszym marzeniem jest poznanie osoby, która znając trudności osób z ZA, pomogłaby mu rozwijać jego talent. Dziękujemy za każdy odruch ludzkiej wrażliwości, która jest miarą prawdziwego bogactwa człowieka – piszą rodzice chłopców.

KRS: 0000252666. Cel szczegółowy: Kamil Tomas lub Patryk Tomas

Aleksandra Wieczorek-Lazar

Pani Aleksandra zmaga się przewlekłą białaczką limfatyczną 4. stopnia, która transferowała na złośliwego chłoniaka. Od dłuższego czasu pani Aleksandra walczy dla siebie i innych pacjentów o refundację leku Ibrutinib. Jej leczenie miesięcznie pochłania 24 tys. zł, dlatego ze swoim apelem zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli, aby wsparli ją w kosztownej walce z chorobą poprzez Fundację Onkologiczną Alivia.

KRS 0000358654. Cel szczegółowy: Aleksandra Lazar 110874

Kornelia Wochnik

Dziewczynka od kilku lat musi mierzyć się z ostrą białaczką szpikową. W grudniu 2016 roku ze szpitala w Rydułtowach, z podejrzeniem choroby hematologicznej, została przewieziona do Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu. Trafiła na oddział intensywnej terapii z powodu wystąpienia u niej udaru mózgu. Po wykonaniu badań zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową. Kornelia potrzebuje stałej opieki oraz niezwykle intensywnej rehabilitacji, aby przywrócić jest stan sprzed wylewu. Jest to ogromny, dodatkowy koszt, z którym borykają się na chwilę obecną rodzice dziewczyny.

KRS 0000248546. Cel szczegółowy: Kornelia Wochnik

Laura Zając

Choruje na autoimmunologiczne zapalenie mózgu z obecnością przeciwciał przeciw NMDA – jest to choroba, która występuje bardzo rzadko i nie ma na nią lekarstwa. Najlepszym rozwiązaniem dla kobiety i szansą na normalne życie jest tylko długa i intensywna rehabilitacja. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami. Dlatego rodzina apeluje o pomoc w zbiórce pieniędzy.

KRS: 0000270809. Cel szczegółowy: Zając, 10332

Szymon Zawadzki

29 lipca 2018 r. spędzając beztrosko wakacje ze znajomymi na Mazurach Szymon Zawadzki uległ wypadkowi. Ma niedowład kończyn dolnych i częściowy rąk, nie pracują jego jelita oraz pęcherz. Czeka go długa, ciężka i intensywna rehabilitacja, aby mógł odzyskać, chociaż część życia sprzed wypadku. Rodzina Szymona prosi o wsparcie i przekazanie mu swojego 1,5% podatku. Zebrane w ten sposób pieniądze, pomogą sfinansować kosztową i długotrwałą rehabilitację.

KRS 0000186434. Cel szczegółowy: Szymon Zawadzki 351/Z


Jeśli nie znalazłeś się w naszym zestawieniu, pochodzisz z powiatu wodzisławskiego i również zbierasz 1,5 procent podatku, napisz do nas na s.kamczyk@nowiny.pl.

 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 13 (1166)
 • Data wydania: 28.03.23
 • Numer: 14 (1167)
 • Data wydania: 04.04.23
 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
 • Numer: 16 (1169)
 • Data wydania: 18.04.23
 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23