Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Otrzymali niezwykły banknot swojego patrona

11.04.2023 00:00 sub

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Łaziskach otrzymała od Śląskiego Kuratora Oświaty kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł wyprodukowany przez Narodowy Bank Polski z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

GODÓW Z okazji tegorocznych obchodów 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, twórcy teorii heliocentrycznej, lekarza i ekonomisty – autora jednej z wersji prawa rządzącego obiegiem pieniądza (gorszy pieniądz zawsze wypiera lepszy) oraz słynnego na całym świecie dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, Narodowy Bank Polski postanowił upamiętnić go emitując m.in. kolekcjonerski banknot polimerowy o nominale 20 zł.

Otrzymali niezwykły banknot

Śląski Kurator Oświaty wytypował Szkoły Podstawowe noszące imię Mikołaja Kopernika do przyznania takiego banknotu. Wśród wyróżnionych w ten sposób szkół, znalazła się również Szkoła Podstawowa w Łaziskach. Z tej okazji 21 marca w auli Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie dyrektor placówki Jolanta Janetta odebrała banknot, który stanie się pamiątką 550 rocznicy urodzin patrona szkoły.

Banknot z najbardziej zaawansowanym na świecie zabezpieczeniem

Banknot kolekcjonerski „Mikołaj Kopernik” o nominale 20 zł został wyprodukowany na podłożu polimerowym (to drugi polimerowy banknot kolekcjonerski NBP). Banknot o wymiarach 150 x 77 mm zostanie wyemitowany w nakładzie do 100 000 sztuk. Będzie można go nabyć w cenie 160 zł. Na banknocie znajdują się elementy odnoszące się do życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Na stronie przedniej widnieje wizerunek astronoma, tzw. portret toruński. Na stronie odwrotnej są przedstawione monety z czasów Kopernika, natomiast w tle znajduje się wizerunek Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Banknot ma najbardziej zaawansowane na świecie zabezpieczenie. To umieszczone w lewym dolnym rogu zabezpieczenie optyczne z efektem ruchu i głębi oraz obrazem 3D, przedstawiające układ heliocentryczny.

Patron szkoły

Mikołaj Kopernik patronuje Szkole Podstawowej w Łaziskach od prawie 36 lat. Uroczystość nadania imienia odbyła się 6 czerwca 1987 r. Okazją była 60. rocznica powstania placówki. W szkolnej kronice zapisano wspomnienia na ten temat ówczesnej dyrektor szkoły Krystyny Stachy. Zgodnie z nimi, wyboru patronami dokonali uczniowie szkoły, którzy wybierali spośród dwóch kandydatów: tj. Fryderyka Chopina i Mikołaja Kopernika właśnie. Większość zdecydowała o wyborze astronoma.

(juk)

 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
Czytaj e-gazetę

Archiwum

 • Numer: 13 (1166)
 • Data wydania: 28.03.23
 • Numer: 14 (1167)
 • Data wydania: 04.04.23
 • Numer: 15 (1168)
 • Data wydania: 11.04.23
 • Numer: 16 (1169)
 • Data wydania: 18.04.23
 • Numer: 17 (1170)
 • Data wydania: 25.04.23