Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prokurator chce bezwzględnego więzienia za „Urodziny Hitlera”

03.05.2022 00:00 red

WODZISŁAW ŚL. W czwartek 28 kwietnia odbyła się rozprawa, dotycząca sprawy głośnych „Urodzin Hitlera”, które grupa osób zorganizowała 13 maja 2017 roku w lesie w Wodzisławiu Śląskim, co ujawnione zostało przez dziennikarzy Superwizjera TVN. Podczas mowy końcowej, prokurator wnioskował o bezwzględne więzienie dla oskarżonych.

Na ławie oskarżonych zasiadło 6 osób: Mateusz S., Adrian K., Tomasz R., Dorota R., Dawid K. oraz Krystian Z. Pierwszy z nich – Mateusz S. według prokuratora powinien otrzymać karę jednego roku i czterech miesięcy więzienia. Jego zarzuty to propagowanie nazizmu, wykonywanie gestu salutu rzymskiego podczas koncertu Orle Gniazdo w 2017 roku oraz posiadanie dwóch naboi do broni palnej. Roku więzienia prokurator zażądał natomiast dla Krystiana Z., który oprócz propagowania nazizmu podczas „urodzin Hitlera” miał też dopuszczać się czynów zabronionych podczas koncertów.

Zdaniem prokuratury po dziesięć miesięcy pozbawienia sąd powinien nałożyć na Tomasza R., Dawida K. oraz Adriana K., którzy uczestniczyli w urodzinach w wodzisławskim lesie, a Dorocie R. również za uczestnictwo prokurator zasugerował osiem miesięcy więzienia.

Co istotne, prokuratura wnioskuje o bezwzględne więzienie dla oskarżonych, bez możliwości zawieszenia, argumentując to wysoką szkodliwością czynu oraz przeszłością oskarżonych, którzy przy okazji różnych okoliczności dopuszczali się propagowania nazizmu.

Podczas kolejnej rozprawy wygłoszone zostaną mowy końcowe obrony.

Przypomnijmy, jak tłumaczył się Mateusz S. z tego, dlaczego Mateusz S. zorganizował imprezę w lesie. – Ponieważ robiąc to niepublicznie mam do tego prawo i nie muszę się z tego nikomu tłumaczyć. Fascynuje mnie Trzecia Rzesza. To jedno z moich zainteresowań. Po prostu podoba mi się cała otoczka związana z tym ruchem, wielkie marsze, symbolika i okrzyki, porządne mundury i odznaczenia. Może to się wydawać sprzeczne z moją narodową działalnością, ale mam do tego prawo. Tak samo jak pacyfista ma prawo posiadać karabiny maszynowe w domu. Nie można tego komuś zabronić. Interesuję się Trzecią Rzeszą, a nie wyznaję jej poglądy. Zawsze przed światem ukrywałem moją fascynację. Ukrywałem ją również w lesie podczas sfilmowanych urodzin. Ukrywałem się z tym, bo Polakowi nie przystoi robić takich rzeczy. Jednak każdy z nas ma prawo robić to, do czego ma ochotę w swoim zaciszu. Wypłynęło to tylko przez ukrytą kamerę. Teraz próbuje się nas karać za korzystanie z tych przywilejów, jakim jest wolność. Wiele osób ukrywa coś np. w piwnicy i robi wstydliwe rzeczy. Mam do tego prawo. Ukrywałem to w pracy, przed sąsiadami i rodziną. TVN ujawnił moją tajemnicę, bez mojej zgody. Wiedzieli to tylko moi najbliżsi koledzy. Takie akcenty pojawiały się tylko podczas prywatnych naszych spotkań. To prywatna sprawa – tłumaczył podczas swoich zeznań w 2019 roku.

(ska)

  • Numer: 18 (1119)
  • Data wydania: 03.05.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 16 (1117)
  • Data wydania: 19.04.22
  • Numer: 17 (1118)
  • Data wydania: 26.04.22
  • Numer: 18 (1119)
  • Data wydania: 03.05.22
  • Numer: 19 (1120)
  • Data wydania: 10.05.22
  • Numer: 20 (1121)
  • Data wydania: 17.05.22