Mobilna harcówka ze Śląska w akcji na granicy
REGION Działania pomocowe, humanitarne, medyczne to w ostatnim czasie coś zupełnie oczywistego. Wśród wielu zadań związanych z uchodźcami z Ukrainy są takie, które angażują harcerzy naszego regionu.
„Mobilna harcówka”, bo tak ją potocznie nazywają harcerze, to w rzeczywistości specjalistyczna przyczepa kwatermistrzowsko-ratownicza na której znajduje się specjalistyczny sprzęt. Scalenie różnych dziedzin w jednym miejscu pomogło efektywnie w krótkim czasie przygotować się do niesienia pomocy tam, gdzie była taka konieczność i potrzeba. Przyczepa może być transportowana w dowolne miejsce. Nikt by nie przypuszczał, że pierwszą misją „mobilnej harcówki” będzie pomoc na granicy polsko-ukraińskiej w Krościenku.
– Specjalistyczny sprzęt został w dniu wyjazdu na granicę poświęcony, a harcerze i Kawalerowie Maltańscy otrzymali od Ks. Abp. Wiktora Skworca błogosławieństwo. W obsługę specjalistycznego sprzętu w ostatnim czasie byli zaangażowani „Maltańczycy”, strażacy, harcerze oraz medycy – mówi ks. Piotr Larysz, archidiecezjalny kapelan harcerzy, pomysłodawca akcji.
Współpraca międzynarodowa
Na granicy w pełni wykorzystane zostały namioty, łóżka polowe, materace, koce, a także sprzęt ratownictwa medycznego. Praca w grupie międzynarodowej, zwłaszcza ze strażakami z Francji oraz medykami z Niemiec i Estonii pozwoliła zweryfikować praktyczne zastosowanie „mobilnej harcówki”. W obsługę sprzętu na co dzień zaangażowani są śląscy harcerze. Obiekt posiada swoje specjalne oznakowanie m.in. macierzysty numer jednostki harcerskiej i międzynarodowy znak obrony cywilnej. W jego prawidłowe funkcjonowanie są zaangażowane różne instytucje.
Wspomóż projekt harcerzy
Poprzez wpłatę darowizn w najbliższym czasie można przyczynić się m.in. do modernizacji zużytego sprzętu, wyszkolić kolejne zastępy do jej obsługi. W ostatnim czasie nawet zrodził się wśród harcerzy pomysł, aby stworzyć zastęp specjalistyczny im. bł. ks. Jana Machy. To chyba dobry kierunek działań, poza tym mobilna harcówka może mieć bardzo szerokie zastosowanie. To co piękne i uniwersalne to m.in. to, że wielu z nas łączy krzyż i łączy nas służba bliźniemu – dodaje ks. Larysz.
Fryderyk Kamczyk
WESPRZYJ PROJEKT MOBILNA HARCÓWKA
Funkcjonowanie specjalistycznego kontenera ratowniczo-kwatermistrzowskiego
ZHP Chorągiew Śląska Hufiec Ziemi Gliwickiej
Al. Przyjaźni 944-100, Gliwice
NIP 634-019-54-83
Nr konta: 27 2030 0045 1110 0000 0417 1880 (Bank BNP Paribas S.A.)
Tytułem wpłaty: Darowizna mobilna harcówka