Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Po tych pomiarach niektórzy mieszkańcy mogą zapłacić wyższe podatki

22.02.2022 00:00 sub

Ruszyła modernizacja ewidencji gruntów i budynków w gminie Mszana. Akcja potrwa do końca listopada. – Warto czytać ogłoszenia i informacje dotyczące tej sprawy – zwracają uwagę urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

MSZANA Rozpoczynają się prace terenowe związane z modernizacją ewidencji gruntów i budynków na terenie gminy Mszana. Geodeci odwiedzą posesje w sołectwach Gogołowa, Mszana i Połomia. Dla samorządu może to oznaczać wyższe wpływy z lokalnych podatków, a dla części mieszkańców... wyższe opłaty.

Kto odpowiada za modernizację i na czym ona polega?

Jak przekazuje Wojciech Raczkowski, kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. modernizacja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy polega na zbieraniu danych w terenie, a drugi na ich weryfikacji z udziałem zainteresowanych osób. Pierwszy etap prac będzie trwał do 29 sierpnia, a drugi do 28 listopada. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada wyłoniony w trybie postępowania przetargowego wykonawca, czyli firma MGGP z Tarnowa.

Na czym w praktyce polegają oba etapy modernizacji?

– Geodeci w ramach prowadzonych prac wykonają pomiar budynków, zebrane zostaną dane opisowe o budynkach oraz określony zostanie zasięg gruntów zabudowanych. W celu dokonania pomiarów, geodeci zgodnie z art. 13 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne mają prawo wstępu na grunt. Dodatkowo geodeci wykonujący pomiar będą posiadali pisemne upoważnienie wydane przez Starostę Wodzisławskiego, na którym widniało będzie nazwisko i imię oraz numer dowodu osobistego – wyjaśnia Wojciech Raczkowski. Dodaje, że w razie wątpliwości można poprosić geodetę o okazanie upoważnienia. Wszyscy geodeci będą posiadali kamizelki odblaskowe z napisem GEODEZJA MGGP. Prace terenowe wykonywane będą głównie w pierwszym półroczu 2022 r. Następnie, powstanie projekt operatu opisowo-kartograficznego. Wojciech Raczkowski informuje, że w ramach etapu drugiego projekt operatu opisowo-kartograficznego będzie podlegał przez okres 15 dni wyłożeniu do wglądu zainteresowanych osób (szacunkowy termin – wrzesień 2022 r.). Informacja o miejscu i czasie wyłożenia zostanie wcześniej podana do wiadomości publicznej.

Na co mieszkańcy powinni zwrócić szczególną uwagę w związku z modernizacją ewidencji?

Ważne jest, by w okresie wyłożenia zapoznać się z opracowanymi danymi. Ewentualnie w przypadku niezgodności uprawnione osoby będą mogły wnieść uwagi do projektu operatu opisowo-kartograficznego. Opracowane dane zasilą także rejestry podatkowe i na ich podstawie organ podatkowy naliczy wysokość podatków od nieruchomości płaconych gminie.

Zgodnie z przepisami, uwagi wniesione podczas wyłożenia, zostaną rozpatrzone w terminie 15 dni roboczych od upływu terminu wyłożenia. Następnie dane objęte modernizacją, zawarte w projekcie operatu opisowo-kartograficznego staną się danymi ewidencji gruntów i budynków. Informacja o tym zostanie ogłoszona w dzienniku urzędowym województwa oraz w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie starostwa. – Wówczas będzie jeszcze jedna okazja, by zgłaszać uwagi do danych zawartych w ewidencji. Każdy, czyjego interesu prawnego będą dotyczyły dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym, będzie miał do tego prawo w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia informacji w dzienniku urzędowym województwa – zapowiada Wojciech Raczkowski. Zwraca także uwagę, że ważne, by tych terminów pilnować. Zgłoszenie zarzutów do danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków po tych terminach – zgodnie z przepisami – będzie bowiem traktowane jak wniosek o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków i może wiązać się z kosztami po stronie zainteresowanej osoby.

(juk)


Zakres prac związanych z modernizacją obejmuje:

  • W ramach etapu I: przenumerowanie działek dla obrębu Mszana i Połomia, likwidację kart map dla obrębu Gogołowa; likwidację rozbieżności w danych przedmiotowych; uzupełnienie ewidencji o dane dotyczące budynków, aktualizację użytków gruntowych; uzupełnienie ewidencji gruntów i budynków o dane wynikające z przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Pracy i Technologii; przygotowanie roboczej bazy danych ewidencji gruntów i budynków; skompletowanie dokumentacji technicznej; przygotowanie projektu operatu opisowo-kartograficznego, który będzie podlegał wyłożeniu do wglądu zainteresowanych podmiotów.
  • W ramach etapu II: przeprowadzenie wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego do publicznego wglądu; udział w rozstrzyganiu zgłoszonych do projektu operatu opisowo-kartograficznego uwag i sporządzenie dokumentacji technicznej w tym zakresie; zasilenie bazy danych ewidencji gruntów i budynków rezultatami prac modernizacyjnych, zawierającymi w szczególności zmiany wynikające z uznania za zasadne uwag zgłoszonych do projektu operatu opisowo-kartograficznego.
  • Numer: 8 (1109)
  • Data wydania: 22.02.22
Czytaj e-gazetę

Archiwum

  • Numer: 6 (1107)
  • Data wydania: 08.02.22
  • Numer: 7 (1108)
  • Data wydania: 15.02.22
  • Numer: 8 (1109)
  • Data wydania: 22.02.22
  • Numer: 9 (1110)
  • Data wydania: 01.03.22
  • Numer: 10 (1111)
  • Data wydania: 08.03.22